Żylaki nóg – 4 sposoby na skuteczne leczenie

894
0
Udostępnij:
zylaki-nog-4-sposoby-na-skuteczne-leczenie

Kiedy na nogach pojawiają się drobne zgrubienia i wystające żyłki, nie od razu zaczynasz się nimi przejmować. Są tak małe, że prawie niewidoczne. Z czasem mogą jednak powstać z nich żylaki, które stanowią problem estetyczny i zdrowotny. Warto rozprawić się z nimi jak najwcześniej. Jak je wyleczyć?

Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna to przypadłość, z którą borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Powstają przy niedrożności naczyń krwionośnych. To również Twój problem? Dowiedz się, jak sobie pomóc. Oto sposoby skutecznej walki z żylakami.

1. Wzmocnienie naczyń krwionośnych

Żylaki to schorzenie, które szczególnie często dotyka kobiety, po części ze względu na przebyte ciąże, porody czy kuracje hormonalne. Jeżeli obserwujesz u siebie zmiany żylne, najlepiej od razu zadbaj o kondycję swoich nóg. Częściej chodź na spacery i przejdź na zdrową dietę.

Możesz też wspomóc się specjalnymi preparatami, które wzmacniają żyły i zapobiegają pękaniu naczyń krwionośnych. Często działają one też przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku zagrożenia zapaleniem żył, które przebiega boleśnie. Zmniejszają też obrzęki i przynoszą ulgę zmęczonym nogom (np. kapsułki DIH Cyclo).

2. Wyeliminowanie złych nawyków

Nie każda skłonność do zgrubień na żyłach jest dziedziczna. Siedzący tryb życia, zbytnia otyłość, gorące kąpiele, częste korzystanie z sauny czy wady postawy mogą powodować, że w pewnym momencie pojawią się u Ciebie żylaki nóg. Leczenie, aby było skuteczne, musi więc zostać poprzedzone zmianą codziennych rytuałów.

Podstawą dobrej kondycji nóg jest ruch. Nie musi to być forsowny trening. Wystarczy, że zamiast wsiąść do samochodu, pospacerujesz przynajmniej pół godziny dziennie. Jeżeli dodatkowo będziesz zdrowo się odżywiać i unikać nadmiaru używek, nie dopuścisz do tego, aby powstały u Ciebie żylaki nóg. Leki nie będą potrzebne, ale jeżeli w Twojej rodzinie występuje ta przypadłość, pomocne mogą okazać się specjalne pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe.

3. Żylaki nóg – leczenie operacyjne

W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny. Jeżeli podejmiesz decyzję o operacji, zastanów się nad rodzajem zabiegu.

Najmniej inwazyjną metodą jest z pewnością zamykanie żylaków laserem. Jest to jednocześnie najnowocześniejszy sposób leczenia tego schorzenia. Zabieg trwa ok. 30 minut a po zabiegu możesz prowadzić normalną aktywność fizyczną. O operacji będzie Ci przypominać jedynie elastyczna pończocha założona na tydzień.

4. Ruch jako najprostsze lekarstwo

Ruch ma zbawienny wpływ na Twój układ krążenia. Jeżeli regularnie będziesz uprawiać sport Twoje żyły na pewno pozostaną w lepszej kondycji. Szczególnie wskazane jest pływanie, jazda na rowerze i jogging.

Jeżeli nie masz czasu na dłuższy trening i  wykonujesz siedzącą pracę, co jakiś czas wstań i wykonaj przynajmniej kilka prostych ćwiczeń. Po pracy jak najczęściej odpoczywaj w pozycji leżącej z uniesionymi nogami. Mogą opierać się na drugim krześle lub ścianie – im wyżej, tym lepiej.

Nogi codziennie pozwalają Ci poruszać się z miejsca na miejsce. Są narażone na duże obciążenia i długotrwałe unieruchomienie w niewygodnych pozycjach. Dzieje się tak np. gdy długo stoisz, siedzisz czy kucasz, nie zmieniając pozycji. Jeśli więc Twoim problemem są żylaki nóg, zastanów się nad swoim trybem życia. To właśnie on – obok uwarunkowań genetycznych – jest częstym powodem tej dolegliwości.

Udostępnij: