Zespół jelita drażliwego – objawy, po których go poznasz

728
0
Udostępnij:
zespol-jelita-drazliwego-objawy-po-ktorych-go-poznasz

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość idiopatyczna, czyli nieznanego pochodzenia. Potocznie czasem nazywa się ją nerwicą jelit. Jeśli często boli Cię brzuch, masz uciążliwe wzdęcia lub zaparcia być może dotyczy ona też Ciebie. Jakie objawy daje zespół jelita drażliwego? Jak sobie z nim poradzić?

Zespół jelita drażliwego – skąd się bierze?

Lekarze wciąż nie znają bezpośredniej przyczyny wystąpienia zespołu jelita drażliwego. Problemy z jelitami mogą u Ciebie wynikać, m.in. z nieodpowiedniej diety, stresu, mało aktywnego trybu życia, alergii pokarmowej czy zaburzeń hormonalnych.

Do najczęstszych przyczyn nadwrażliwego jelita zalicza się jednak:

 • nadwrażliwość trzewną, czyli silne odczuwanie bólu z przewodu pokarmowego,
 • nadmierny rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego,
 • przebycie infekcji jelitowej,
 • spożywanie produktów ubogich w wartości odżywcze,
 • choroby takie jak zaburzenia osobowości, depresje czy ciągłe odczuwanie niepokoju.

Zespół jelita drażliwego to bardzo powszechne schorzenie. Dużo częściej występuje jednak u kobiet niż u mężczyzn.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Zespół jelita drażliwego dzieli się na 3 podstawowe typy:

 • biegunkowy,
 • zaparciowy,
 • mieszany.

Jeśli wypróżniasz się częściej niż 3 razy na dobę, cierpisz na biegunkową postać zespołu jelita drażliwego. Jeśli natomiast masz problem ze zbyt rzadkim wypróżnianiem, dotyka Cię typ zaparciowy. Naprzemienne występowanie biegunek i zaparć charakteryzuje z kolei mieszaną postać zespołu jelita drażliwego.

Nietypowe objawy drażliwego jelita

Odczuwasz ból brzucha, który nasila się po posiłku i ustępuje po wypróżnieniu? To główny symptom charakteryzujący drażliwe jelito. Objawy, które mu towarzyszą, mogą być też mniej typowe. Należą do nich:

 • zgaga,
 • wzdęcie brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • uczucie zmęczenia,
 • bóle głowy.

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, uciążliwe dolegliwości występują u Ciebie głównie w sytuacjach stresowych, np. podczas publicznego wystąpienia, rozmowy w sprawie pracy czy po kłótni z partnerem. Nie są też sytuacją jednorazową – obserwujesz je u siebie już od kilku miesięcy.

Jak poradzić sobie z uciążliwym problemem?

Zespół jelita drażliwego wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy. W dalszym ciągu jego bezpośrednia przyczyna nie jest znana, a więc całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Można jednak złagodzić występowanie jego objawów i uniknąć nawrotów dolegliwości. Co możesz zrobić, by sobie pomóc?

Przede wszystkim zacznij od zmiany swojej diety. Dostosuj ją do typu dolegliwości, które Ci dokuczają. W przypadku częstych zaparć zrezygnuj z kofeiny, czekolady i alkoholu. Postaw natomiast na więcej produktów, które zawierają dużą ilość błonnika, np. płatki owsiane, otręby, maliny, buraki, brokuły czy produkty pełnoziarniste. Możesz też skorzystać ze środków wspierających wypróżnianie w saszetkach czy tabletkach.

Jeśli dokuczają Ci biegunki, unikaj tłustych potraw, ostrych przypraw i niektórych surowych owoców np. jabłek. Wzbogać swój jadłospis o gotowane warzywa, ryż, kaszę jęczmienną i owoce bogate w potas, np. morele, jagody. Pamiętaj też o piciu dużej ilości płynów.

Ból brzucha pomogą Ci z kolei zwalczyć środki działające rozkurczowo na mięśnie w obrębie przewodu pokarmowego. Aby złagodzić dolegliwości stosuj też probiotyk, np. Sanprobi IBS. W przypadku wzdęć pomogą Ci preparaty, które rozbiją pęcherzyki gazu w jelitach.

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, unikaj sytuacji stresowych i znajdź sposób na  zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Sport, joga lub medytacja pomogą Ci się odprężyć i złagodzą uciążliwe dolegliwości związane z drażliwym jelitem.

Udostępnij: