Zemsta faraona: pamiątka z wakacji, o której nikt nie marzy

Udostępnij:
Zemsta-faraona-pamiątka-z-wakacji-o-której-nikt-nie-marzy

Tak zwana „zemsta faraona” przypomina typowe zatrucie pokarmowe. Może przytrafić Ci się podczas egzotycznych wakacji lub po powrocie z nich. Wybierasz się w podróż do krajów arabskich? Sprawdź, co zrobić, by dolegliwości żołądkowe nie popsuły Ci wymarzonego urlopu.

Zemsta faraona: zatrucie pokarmowe europejskich turystów

Zemsta faraona dotyka europejskich turystów, którzy odwiedzają kraje arabskie. Przyczyną jest odmienna flora bakteryjna żołądka Europejczyków. Twój organizm po prostu nie jest przyzwyczajony do lokalnej wody i potraw. Mimo iż są smaczne, żołądek może mieć problem z ich trawieniem. Taka zmiana jest szokiem dla organizmu – potrzeba trochę czasu, aby Twój układ pokarmowy mógł się do niej przyzwyczaić. Często proces ten wiąże się z wieloma dolegliwościami, które utrudniają spokojny wypoczynek.

Jednak nie każde zatrucie pokarmowe oznacza zemstę faraona. Czasem podobne objawy mają  całkowicie inną przyczynę. Przejedzenie lub przegrzanie organizmu również mogą powodować biegunkę. Jak więc rozpoznać zemstę faraona?

Zemsta faraona: najczęstsze objawy

Zemsta faraona może skutecznie zakłócić radość z urlopu. Objawy, które jej towarzyszą, wpływają na ogólne pogorszenie samopoczucia i osłabienie organizmu.

Najczęstszymi objawami są:

 • uporczywa biegunka,
 • wymioty,
 • nudności,
 • gorączka,
 • zawroty głowy,
 • ostre bóle brzucha.

Zemsta faraona: jak pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości?

Zemsta faraona trwa zwykle około 5 dni. Tyle samo zajmuje również jej leczenie. Gdy dopadnie Cię zemsta faraona, zastosuj tabletki na biegunkę (warto mieć je przy sobie w podróży!). Pomogą zatrzymać wodę i zadbają o odpowiednią ilość elektrolitów w organizmie. Ich przyjmowanie zmniejsza ryzyko odwodnienia i przynosi ulgę w dolegliwościach.

Jak mówi popularne przysłowie: „zdrowa woda siły doda”. Sporo w nim prawdy. Przy zemście faraona woda działa jak najlepszy lek. W krajach arabskich pij jedynie wodę butelkowaną. Picie „kranówki” lub wody z niesprawdzonych źródeł może być przyczyną dolegliwości, z którymi walczysz. Dobrym zamiennikiem dla wody będzie również herbata. W miarę możliwości unikaj kawy. Jej intensywny smak podrażni osłabiony żołądek.

Zastosuj lekką dietę. Jedz potrawy gotowane lub duszone, które nie obciążają żołądka. Unikaj dań smażonych, egzotycznych przysmaków i ostrych przypraw.

Zemsta faraona: te zasady pomogą Ci uniknąć dolegliwości

 • Unikaj wody z kranu. W krajach arabskich miej zawsze przy sobie fabrycznie pakowaną wodę w butelce.
 • Pamiętaj o dokładnym myciu owoców i warzyw przed spożyciem.
 • Unikaj jedzenia kupowanego na ulicznych targowiskach.
 • Ogranicz spożycie ostrych potraw. Skala ostrości w krajach arabskich mocno różni się od europejskiej. Źle tolerowane przez organizm mogą być również potrawy smażone i grillowane.
 • Na początku pobytu do posiłków wybieraj raczej napoje z przegotowanej wody (kawę, herbatę). Ogranicz w tym czasie spożycie lemoniady lub kolorowych drinków.
 • Myj ręce przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety.
 • Używaj chusteczek antybakteryjnych zawsze wtedy, kiedy nie możesz umyć rąk.

Podczas podróży Twój organizm stopniowo przyzwyczaja się do nowych smaków, a żołądek powoli dostosowuje florę bakteryjną do wymogów lokalnej kuchni. Próbując egzotycznych potraw zachowaj więc umiar. Daj czas swojemu organizmowi.

Udostępnij: