Zatrucie pokarmowe – objawy i leczenie, które Ci pomoże

2510
0
Udostępnij:
zatrucie-pokarmowe-objawy-i-leczenie-ktore-ci-pomoze

Na pewno choć raz w życiu przyszło Ci mieć zatrucie pokarmowe. Objawy tej przypadłości są przykre i wyczerpujące. Po kilku dniach biegania do toalety jesteś zmęczony, osłabiony i masz dość przedłużającej się niedyspozycji. Jak długo trwa nieżyt żołądka i jak skutecznie pozbyć się choroby? Co na zatrucie pokarmowe będzie najlepszym lekarstwem?

Jak dochodzi do zatrucia?

Zatrucia pokarmowe są jedną z najczęstszych przypadłości. Bardzo często występują latem, kiedy wysokie temperatury sprzyjają mnożeniu się grzybów i bakterii. Do zatrucia najczęściej dochodzi po zjedzeniu nieświeżej potrawy, nieznanych grzybów bądź po wypiciu napoju z bakteriami lub toksynami. W większości przypadków zatrucie wywołują potrawy z nieświeżego mięsa. Ryzykowne mogą okazać się też dania zawierające majonez lub kremy (np. do ciast i deserów). Także lody lepiej jeść w sprawdzonych miejscach, nie ryzykując przy tym rewolucji żołądkowych.

Zatrucie pokarmowe – objawy

Jak rozpoznasz, że to zatrucie? Pierwsze objawy mogą wystąpić u Ciebie dość szybko, bo już po godzinie od zjedzenia szkodliwego dania. Najpierw odczujesz silny ból brzucha. Często pojawiają się wzdęcia, a następnie mdłości, wymioty i ból głowy. Przy silniejszych zatruciach do objawów dochodzi gorączka, dreszcze, bóle mięśni, a w końcu uczucie totalnego wyczerpania. Zauważysz też u siebie zwiększone wydzielanie śliny oraz bóle mięśni.

Zatrucie pokarmowe – ile trwa?

Przeciętnie dolegliwości tego typu trwają od kilku godzin do nawet kilku dni. Zależy to nie tylko od tego co spowodowało zatrucie, ale też od kondycji Twojego organizmu oraz wrażliwości żołądka. To, co nie zaszkodzi innym, dla Ciebie może okazać się groźne w skutkach. Dlatego nie ryzykuj jedzenia produktów z niepewnego źródła lub przeterminowanych. Powstrzymaj się również od kupowania lub zbierania grzybów, co do których nie jesteś pewien, gdyż mogą być one bardzo toksyczne.

Kiedy do lekarza?

Nie każde zatrucie pokarmowe wymaga interwencji lekarza. Umów się jednak na wizytę w przypadku, gdy choroba trwa dłużej niż kilka dni, przebiega gwałtowniej niż zwykle, w stolcu lub wymiotach zauważysz krew lub gdy pojawią się u Ciebie zaburzenia widzenia i oddychania. W takich sytuacjach jedynie specjalista może właściwie ocenić stan Twojego organizmu i poradzić co na zatrucie pokarmowe będzie najlepsze w Twoim przypadku.

Zawsze konsultuj z lekarzem zatrucia grzybami. Wtedy lepiej działać szybko. W oczekiwaniu na pomoc możesz wywołać wymioty, które usuną toksyny z organizmu. Warto też zachować szczególną ostrożność w przypadku zatruć małych dzieci, które w krótkim czasie mogą się odwodnić oraz u kobiet w ciąży i osób osłabionych (starszych lub po ciężkiej chorobie).

Co robić, gdy dopadnie Cię zatrucie?

Zrób sobie krótką głodówkę. Mając podrażniony żołądek, lepiej nie serwuj mu kolejnych dań, szczególnie ciężkostrawnych. Nie zapominaj jednak o nawadnianiu. Pij dużo wody niegazowanej – dzięki temu uzupełnisz wydalone podczas biegunki i wymiotów płyny. Unikaj jednak napojów o działaniu moczopędnym (takich jak np. kawa), aby organizm nie pozbywał się dodatkowo wody. Po zakończeniu postu głodówki możesz zacząć pić lekki bulion.

Dużo odpoczywaj. Jeżeli to możliwe, zostań przez 1-2 dni w łóżku i zregeneruj siły, gdyż zatrucie pokarmowe jest w stanie osłabić nawet najsilniejszy organizm. Uzupełniaj też stracone elektrolity. Mogą Ci się przydać preparaty z bakteriami probiotycznymi, które przywracają równowagę we florze bakteryjnej jelit, w tym np. Litorsal Biegunka.

Leki na zatrucie pokarmowe

Podczas choroby trzeba odtruć organizm i jak najszybciej pozbyć się toksyn. Dobrą odtrutką jest węgiel, który zmniejszy podrażnienie błon śluzowych. Gdy cierpisz na zatrucie pokarmowe, objawy są wywoływane przez bakterie w jelitach i bywają bardzo męczące. Sięgnij wtedy po środki przeciwbakteryjne, które zwalczą zatrucie pokarmowe.  Objawy biegunki łagodzą też preparaty, które przywracają fizjologiczne funkcje ścian jelita, np. Tasectan.

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe

Wielu osobom podczas zatrucia pomaga wypicie kieliszka wódki z pieprzem. Taka mieszanka powstrzymuje biegunkę i wymioty. Objawy zatrucia łagodzą także herbatki ziołowe z mięty, rumianku i szałwii. Niektórym ulgę przynosi wypicie małej ilości odgazowanej coca-coli. Co na zatrucie pokarmowe będzie dla Ciebie najlepsze? Musisz przetestować sam. Ważne, abyś właściwie ocenił swój stan i przy ostrym zatruciu skorzystał z porady lekarza.

Udostępnij: