Zaparcia u dzieci – jak ulżyć maluszkowi?

Udostępnij:
Zaparcia-u-dzieci-jak-ulżyć-maluszkowi

Twój maluch od kilku dni ma problemy z wypróżnianiem i płacze przed wizytą w toalecie? Być może cierpi na zaparcia. U dzieci to częsta przypadłość, która spędza sen z powiek nie tylko maluchom, ale również rodzicom. Lekceważone zaparcia prowadzą do spowolnienia wzrostu dziecka oraz innych przykrych dolegliwości. Jak się ich pozbyć? Czy są skuteczne domowe sposoby na zaparcia u dzieci? Dowiedz się, jak szukać przyczyny i jak poradzić sobie z problemem.

Jeśli Twoja pociecha wypróżnia się zbyt rzadko i przychodzi jej to z dużym wysiłkiem, niekiedy nawet z płaczem, prawdopodobnie cierpi na zaparcia. To jedna z najczęstszych dziecięcych dolegliwości, która dotyczy układu pokarmowego. Choć jest niekomfortowa i problematyczna, sposoby na jej pozbycie są proste, łatwe i skuteczne. Zanim jednak podejmiesz walkę z tą dolegliwością, wcześniej warto poznać jej objawy i przyczyny. Co więc powinno wzbudzić Twoją czujność?

Zaparcia u dzieci – objawy

Rodzice najczęściej intuicyjnie wyczuwają, że dziecku coś dolega. Jeśli więc widzisz, że Twój maluch unika wizyt w toalecie, załatwia się rzadziej niż raz na 3 dni, a jego stolce są zbite, twarde i często w postaci grudek, najprawdopodobniej ma problemy z wypróżnianiem. Walkę z tym przykrym schorzeniem zacznij więc od poznania przyczyn, aby w przyszłości zaparcia już nie dokuczały Twojemu maluchowi.

Spokojnie, pomoc nadchodzi

Powodów tej dolegliwości może być dość sporo – od tych błahych, które są konsekwencją złej diety, po te dużo poważniejsze. W zależności od tego jaka jest przyczyna, inaczej wygląda leczenie. Jakie są więc najczęstsze powody zaparć u dzieci i jak sobie z nimi radzić?

  • Nieprawidłowa dieta

Zła dieta to najczęstsza przyczyna zaparć u dzieci. Codzienne menu pozbawione błonnika (czyli warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, ziaren) lub zbyt mała ilość płynów przyczynia się do tego typu dolegliwości. Również zbyt duża ilość słodyczy, fast foodów i wysoko przetworzonych dań nie jest dobrym rozwiązaniem. Wystarczy, że codzienne obiady Twojego malucha wzbogacisz o odpowiednie produkty, by na przyszłość zapomnieć o podobnych dolegliwościach.

  • Zbyt mało płynów

Nieregularne picie lub zbyt mała ilość wody w ciągu dnia często przyczynia się do zaparć. Jeśli Twoje dziecko nie lubi zwykłej wody, dodaj do niej odrobinę gęstego soku lub przyrządź sok. Na kolację zamiast kanapek przyrządź lekką zupę lub zrób sok warzywny.

  • Złe nawyki

Problem często leży w głowie dziecka oraz w podejściu rodzica. Maluchy pochłonięte zabawą często zapominają o podstawowych potrzebach fizjologicznych i wstrzymują je na siłę, co z kolei źle wpływa na organizm. Dlatego w takim przypadku bardzo ważne jest podejście rodzica, który wytłumaczy, że wizyta w toalecie nie zabierze im cennego czasu zabawy, ponieważ jest bardzo istotnym elementem w ciągu dnia.

Warto też wyrabiać nawyk codziennego korzystania z toalety, najlepiej o tej samej porze. Stres – inną, równie częstą przyczyną, są nerwy. Mały organizm, podobnie jak dorosły, denerwuje się otoczeniem, dlatego nowe przedszkole czy zmiana szkoły wywołuje stres i obawy przed skorzystaniem z toalety w innym miejscu niż dom.

Zaparcia u dzieci: metody naszych babć

Domowe sposoby na zaparcia warto wykorzystać przed udaniem się na konsultację lekarską. Co ważne, z tego typu naturalnych metod mogą skorzystać także bardzo małe dzieci. Dlatego, jeśli Twoja pociecha cierpi na zaparcia spowodowane złą dietą, podaj jej lekko przeczyszczającą herbatkę, którą kupisz w aptece. Sposobem znanym od dawien dawna jest zjedzenie kilku śliwek, rodzynek lub czereśni (możesz również przygotować z nich kompot), które w naturalny sposób pomogą ułatwić wypróżnianie się.

Udostępnij: