Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać i wyleczyć?

442
0
Udostępnij:
Zapalenie-pochwy-jak-je-rozpoznać-i-wyleczyć_

Jeśli zmienił się wygląd i zapach Twojego śluzu, a dodatkowo odczuwasz pieczenie i swędzenie miejsc intymnych, prawdopodobnie masz zapalenie pochwy. Dowiedz się, jakie są przyczyny i rodzaje tej przypadłości. Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć.

Zapalenie pochwy to powszechna dolegliwość i jedna z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u lekarza. Zostaje zdiagnozowane aż u 65% pacjentek odwiedzających gabinety ginekologiczne. Nie masz się więc czego wstydzić. Zastanawiasz się, dlaczego zapalenie pochwy nie ominęło i Ciebie?

Zapalenie pochwy – przyczyny

Stan zapalny najczęściej jest wywoływany przez bakterie i grzyby, w tym drożdże, stąd nazwa drożdżyca pochwy. Skąd się bierze? Tym, co chroni środowisko pochwy przed dostaniem się szkodników są bakterie kwasu mlekowego. Gdy jest ich za mało, system odpornościowy organizmu przestaje walczyć z bakteriami i grzybami i rozwija się stan zapalny. Wystarczy zwykłe przeziębienie, kuracja antybiotykami, niewłaściwa higiena lub stres w pracy, by krótkim czasie równowaga flory bakteryjnej pochwy została zaburzona.

Rodzaje zapalenia pochwy – jak rozpoznać infekcje?

Najczęstszą diagnozą, jaka pada w gabinecie lekarza jest bakteryjne lub grzybicze zapalenie pochwy. Obie przypadłości rozpoznasz po zmianie wyglądu i zapachu śluzu. Niezainfekowana wydzielina jest bezwonna i w zależności od dnia cyklu – przejrzysta lub biała i nieco lepka. Każde odstępstwo od normy może świadczyć o infekcji. Szarawy lub żółtawy kolor, wodnista konsystencja i intensywny rybi zapach śluzu to prawdopodobnie objawy bakteryjnego zapalenia pochwy.

Oznaki kandydozy, czyli grzybiczego zapalenia pochwy, to z kolei serowata konsystencja śluzu, świąd, zaczerwienienie sromu oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Jeśli nie jesteś w stanie sama rozpoznać rodzaju infekcji, dobrym rozwiązaniem będą testy do samodzielnego zbadania np. Gineintima PH czy inne, które są dostępne w aptekach bez recepty.

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Gdy już wiesz, co Ci dolega, z pewnością zadajesz sobie pytanie: czym leczyć zapalenie pochwy? W zależności od przyczyny dolegliwości, lekarz przepisze antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Najczęściej są to preparaty dopochwowe, które zawierają składniki działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco, np. Tantum Rosa w postaci proszku do wymieszania z wodą. Innym rodzajem są kapsułki dopochwowe (np. Hexatiab) o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Jak radzić sobie na co dzień z zapaleniem pochwy?

Nie wszystkie kobiety od razu udają się do lekarza, gdy zauważą pierwsze niepokojące objawy zapalenia pochwy. Domowe sposoby leczenia tej przypadłości nie w każdym przypadku są skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju infekcji i środków, jakie wykorzystasz. Nie zapominaj, że domowe metody czasami nie tylko nie leczą infekcji, ale też przyspieszają jej rozwój. Leki lub preparaty wspomagające to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie w walce z zapaleniem pochwy.

Jeśli chcesz się leczyć w jeszcze inny sposób, dobierz odpowiednią dietę, bogatą w naturalne produkty mleczne bez cukru, np. kefiry, maślanki i jogurty. Stosuj też probiotyki ginekologiczne, które pomogą przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy, np. Lactovaginal. Kolejną metodą kuracji jest ograniczenie jedzenia słodyczy, które powodują namnażanie się grzybów.

Trudno wysiedzieć w pracy, zrelaksować się lub poświęcić uwagę rodzinie, gdy odczuwasz dyskomfort w okolicach intymnych. Dlatego im wcześniej zareagujesz na zapalenie pochwy i skonsultujesz się z lekarzem, tym szybciej poczujesz ulgę.

Udostępnij: