Zapalenie pęcherza po stosunku – jak je leczyć?

Udostępnij:
Zapalenie-pęcherza-po-stosunku-jak-je-leczyć

Zdarza Ci się odczuwać nagłe parcie na mocz lub pieczenie przy jego oddawaniu? Objawy pojawiły się po kontakcie seksualnym? To może być zapalenie pęcherza po stosunku. Sprawdź, jak je leczyć i w jaki sposób mu zapobiegać. Kilka prostych rad może uchronić Cię przed krępującymi dolegliwościami i utratą satysfakcji z seksu.

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Jako kobieta jesteś szczególnie narażona na zakażenia układu moczowego. Dzieje się tak za sprawą Twojej anatomii. Niewielka odległość między ujściem cewki moczowej a pęcherzem  i bliskie sąsiedztwo odbytu sprawiają, że bakterie mają krótką drogę do pokonania i w łatwy sposób przedostają się do pęcherza i dróg moczowych.

Nie bagatelizuj objawów

Nagłe i nieprzyjemne parcie na pęcherz oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu to charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza. Jeśli przy tym musisz wstawać do łazienki kilka razy w ciągu nocy i z trudem oddajesz niewielkie ilości moczu – nie lekceważ objawów. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Zapalenie pęcherza po stosunku: leczenie

Przy zapaleniu pęcherza zwykle nie wystarczą domowe sposoby i leki bez recepty. Prawdopodobnie konieczne będzie leczenie antybiotykami. Nie obawiaj się – w zależności od zastosowanego preparatu kuracja trwa do kilku dni: jest skuteczna i dobrze tolerowana przez pacjentów.

Seks to zdrowie – czy zawsze?

Aktywność seksualna pozytywnie wpływa na Twój stan zdrowia. Jednak wszelkie ingerencje w obrębie cewki moczowej, a szczególnie współżycie z partnerem, stanowią doskonałą okazję dla drobnoustrojów do zainfekowania Twoich dróg moczowych. Dlatego jeśli zauważyłaś u siebie częste, nawracające zapalenie pęcherza moczowego, które pojawia się kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin po stosunku, pomyśl o profilaktyce. Oto działania, które ochronią Cię przed nawrotem infekcji. Zanim je zastosujesz, skonsultuj się z lekarzem.

  • Pij  dodatkową szklankę wody przed stosunkiem.
  • Oddawaj mocz niezwłocznie po wystąpieniu parcia, a także tuż przed snem i tuż po stosunku płciowym.
  • Stosuj płyn do higieny intymnej o właściwym pH.
  • Codziennie pij sok z żurawiny lub stosuj preparaty z jej zawartością.
  • Jeśli objawy mają ewidentny związek ze współżyciem, profilaktycznie przyjmuj po stosunku pojedynczą dawkę antybiotyku.
  • Stosuj immunoprofilaktykę: w aptekach dostępne są preparaty dedykowane osobom cierpiącym na nawracające zakażenie pęcherza. Działają w sposób podobny do szczepionki – dzięki ekstraktowi z bakterii E. coli uodparniają na zakażenia.
  • Dbaj o codzienną higienę osobistą.

Jeśli mimo stosowania powyższych zaleceń dalej będziesz cierpieć na częste zapalenie pęcherza po stosunku,  po konsultacji z lekarzem konieczna może okazać się profilaktyka ciągła, czyli podawanie leku antybakteryjnego w małej dawce (np. trimetoprim – 100 mg, kotrimoksazol – 240 mg) codziennie lub 3 razy w tygodniu przed snem.

Najważniejsza jest świadomość

Regularna i świadoma obserwacja swojego organizmu oraz szybkie reagowanie w razie wystąpienia objawów to Twój najskuteczniejszy sposób na zdrowy układ moczowy. Nie odkładaj wizyty u lekarza – szybko rozpoznane zapalenie pęcherza moczowego po stosunku jest łatwe do wyleczenia. W porę wdrożona antybiotykoterapia uchroni Cię przed powikłaniami, a podjęcie profilaktyki zapobiegnie nawrotom dolegliwości.

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski