Zapalenie pęcherza – jak leczyć tę dolegliwość?

Udostępnij:
zapalenie-pecherza-jak-leczyc-te-dolegliwosc

Ze względu na budowę anatomiczną, kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na zapalenie pęcherza moczowego. Przyczyny infekcji mogą być różne, ale w obu przypadkach objawy są bardzo podobne. Jeśli więc odczuwasz pieczenie okolic intymnych i ciągłe parcie na pęcherz – najprawdopodobniej dopadła Cię właśnie ta dolegliwość. Dlaczego zapalenie się pojawia i jak je leczyć? Czy można się go pozbyć domowymi sposobami?

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

W większości przypadków przyczyną zapalenia pęcherza są bakterie, np. pałeczki jelitowe lub gronkowiec. Kobiety zapadają na tego typu infekcje 20 razy częściej niż mężczyźni, ponieważ cewka moczowa u kobiet jest krótsza. Dodatkowo infekcjom tego typu sprzyjają stany obniżonej odporności lub długotrwałe przyjmowanie antybiotyków. Sprzyjać rozwojowi choroby może też noszenie obcisłej, syntetycznej bielizny lub perfumowanych żeli i mydeł, które mogą podrażniać narządy moczowe.

Schorzenia zwiększające ryzyko zakażenia

Zapalenie pęcherza moczowego nie jest zależne od żadnych innych chorób, jednak przy niektórych schorzeniach drogi moczowe mogą być bardziej podatne na infekcje. Jeżeli cierpisz na cukrzycę, kamicę dróg moczowych, przerost prostaty lub posiadasz wady w budowie układu moczowego, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż te dolegliwości znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego. Przyjmowane długotrwale leki również wpływają na układ moczowy i mogą zwiększać podrażnienia.

Jak objawia się zapalenie pęcherza?

Przy zapaleniu pęcherza najpierw Twój mocz stanie się mętny, a przy jego oddawaniu poczujesz pieczenie. Z czasem może pojawić się ból i uczucie parcia na pęcherz. Zazwyczaj będziesz też wtedy odwiedzać toaletę znacznie częściej – czasami zupełnie niepotrzebnie, gdyż wizyty te nie przyniosą szybko spodziewanej ulgi. Jeżeli tym objawom zacznie towarzyszyć ból w okolicy lędźwiowej i gorączka, wówczas lepiej skonsultuj się z lekarzem, który sprawdzi czy infekcja nie przeniosła się również na nerki.

Zapalenie pęcherza moczowego – leki bez recepty

Jeżeli nie skarżysz się na bóle nerek, a jedynie dopadło Cię zwykłe zapalenie pęcherza moczowego, leki i inne środki dostępne w każdej aptece z pewnością rozprawią się z tą infekcją. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w środek bakteriobójczy. Furagina to bakteriobójcza substancja czynna, która skutecznie zwalcza przede wszystkim bakterie E.coli, będące najczęstszą przyczyną zakażeń.

Nawracające zapalenia pęcherza

Czasami, pomimo skutecznej terapii, infekcja może powrócić. Podczas infekcji i tuż po niej zadbaj o florę bakteryjną układu moczowego. Dostępne w aptece środki, takie jak np. Urolact, zawierają bakterie, które korzystnie wpływają na mikroflorę układu moczowego. Hamują one wzrost bakterii chorobotwórczych oraz grzybów drożdżopodobnych, będących najczęstszą przyczyną infekcji dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza moczowego – jak leczyć je ziołami?

Zarówno przy nawracających, jak i sporadycznych problemach z pęcherzem najważniejsza jest higiena oraz odpowiednia dieta. Na sprawne działanie układu moczowego zbawienny wpływ ma żurawina. Jedz ją jak najczęściej i w różnych postaciach, a unikniesz nawracających problemów z pęcherzem. Nie każdy lubi jej smak. Możesz potraktować ją jako dodatek do dań i napojów lub kupić gotowe wyciągi z żurawiny w kapsułkach, w tym np. Żuravit Complex.

Środki z żurawiną zmniejszają przywieranie bakterii do ścian dróg moczowych, co ułatwia ich wypłukanie wraz z moczem. Dodatkowo takie preparaty często zawierają ekstrakty z pokrzywy i skrzypu, które działają moczopędnie i wypłukują bakterie z organizmu. Dzięki ziołom infekcja trwa zwykle znacznie krócej, a ból oraz nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz szybko mijają.

Udostępnij: