Zapalenie pęcherza – choroba miodowego miesiąca

Udostępnij:
Zapalenie-pęcherza-choroba-miodowego-miesiąca

Nie bez przyczyny zapalenie pęcherza nazywane jest chorobą miesiąca miodowego. Ta przypadłość dotyczy jednak wielu kobiet w różnym wieku i stanowi dla nich wstydliwy problem. Jesteś aktywna seksualnie? Wchodzisz w wiek okołomenopauzalny? Jesteś w ciąży lub okresie połogu? Przyda Ci się wiedza o zapaleniu pęcherza! Poznaj przyczyny i objawy tej dolegliwości oraz metody jej zapobiegania i leczenia.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Najbardziej powszechną przyczyną zapalenia pęcherza są infekcje bakteryjne. W prawidłowych warunkach Twoje drogi moczowe posiadają naturalną barierę ochronną i pozostają jałowe. Niektóre stany ułatwiają jednak rozwój drobnoustrojów i mogą stać się punktem wyjścia do zapalenia bakteryjnego.

Wrodzone zabezpieczenie dróg moczowych zapewniają m.in. kwaśne pH pochwy i jej naturalna flora bakteryjna. Niestety, często dochodzi do ich zaburzeń. Wahania hormonalne w trakcie ciąży, połogu czy menopauzy, a nawet cukrzyca mogą pozbawić Cię tej zbawiennej ochrony. Częste stosunki seksualne także nie pozostają obojętne dla środowiska pochwy i dróg moczowych. Jeśli masz siedzącą pracę, w której musisz wstrzymywać się od regularnego oddawania moczu, również jesteś w grupie kobiet zagrożonych zapaleniem pęcherza.

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza?

Czujesz ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu oraz nagłe i nieprzyjemne parcie na pęcherz?  Musisz wstawać do toalety kilka razy w nocy? Możesz chorować na zapalenie pęcherza. Objawy tej przypadłości z pozoru są niegroźne, ale nie powinnaś ich bagatelizować. Należy wiedzieć, że nieleczone mogą skutkować groźnymi powikłaniami.

Pamiętaj, że dla Ciebie i Twojego dziecka szczególnie niebezpieczne jest zapalenie pęcherza w ciąży.

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego – leczenie przez zapobieganie

Zastanawiasz się, co pomaga na zapalenie pęcherza? Domowe sposoby mogą wesprzeć w zapobieganiu infekcjom. Przed zachorowaniem uchroni Cię stosowanie tych kilku prostych zasad:

  • wypijaj dodatkową szklankę wody przed zbliżeniem seksualnym,
  • oddawaj mocz niezwłocznie po wystąpieniu parcia, a także tuż przed snem i chwilę po stosunku płciowym,
  • unikaj stosowania dezodorantów intymnych i dopochwowych środków antykoncepcji,
  • unikaj kąpieli bąbelkowych i dodawania do kąpieli środków chemicznych,
  • codziennie wypijaj sok z żurawiny lub stosuj zawierające ją preparaty,
  • dbaj o higienę intymną, szczególnie po stosunku seksualnym.

Jeśli jesteś w okresie menopauzy, mogą Ci pomóc kremy z estrogenem i prebiotyki dopochwowe utrzymujące właściwą florę bakteryjną i odpowiednie pH.

Zapalenie pęcherza – leki, które mogą Ci je wyleczyć

Jeżeli jednak już cierpisz na zapalenie pęcherza, niezbędne mogą się okazać środki farmakologiczne. Pamiętaj, żeby przyjmować je po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego wskazówkami. Standardowo stosuje się leki o działaniu antybakteryjnym podawane doustnie. Do zakupu większości z nich potrzebujesz recepty.

Czy leczenie zapalenia pęcherza zawsze jest skuteczne?

Skuteczność leczenia antybiotykami jest wysoka, o ile zachowujesz konsekwencję w stosowaniu się do lekarskich zaleceń. Powinnaś przyjmować leki o właściwych porach i w odpowiednich dawkach. Pamiętaj, żeby ukończyć kompletną terapię i brać leki przez wskazaną liczbę dni, nawet jeśli objawy ustąpią szybciej. Tylko w ten sposób ustrzeżesz się przed nawrotami dolegliwości

Zapalenie pęcherza może Cię spotkać na różnych etapach życia. Przestrzegaj prostych zasad, które uchronią Cię przed tą niekomfortową dolegliwością nie tylko w czasie miesiąca miodowego.

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski