Zapalenie napletka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

1299
0
Udostępnij:

Zapalenie napletka to jedna z najczęstszych dolegliwości narządów intymnych mężczyzn oraz chłopców w wieku 2-6 lat. Choroba najczęściej dotyczy nieobrzezanych mężczyzn, którzy zaniedbują zasady higieny osobistej. Jak możesz rozpoznać zapalenie u siebie? Czy objawy ustąpią bez pomocy lekarza specjalisty? Jak zapobiegać wystąpieniu choroby lub jej nawrotom?

Zapalenie żołędzi i napletka – przyczyny

Mężczyźni nieobrzezani są szczególnie narażeni na rozwój zapalenia żołędzi i napletka, ponieważ wydzielina (mastka) gromadząca się pod napletkiem stanowi idealne podłoże do rozwoju bakterii i grzybów. Nieodpowiednia higiena miejsc intymnych to główny czynnik powodujący zapalenie żołędzi i napletka. Przyczyny i pozostałe czynniki sprzyjające zakażeniu to:

  • stulejka – schorzenie uniemożliwiające ściągnięcie napletka i odsłonięcie żołędzi,
  • cukrzyca,
  • inne zakażenia narządów intymnych,
  • urazy mechaniczne,
  • podrażnienia chemiczne przez niewłaściwe środki higieny intymnej,
  • reakcje alergiczne,
  • niewłaściwa bielizna sprzyjająca obcieraniu narządów intymnych i poceniu się skóry,
  • infekcje narządów intymnych partnerki.

Zapalenie żołędzi i napletka – objawy

Objawy, które możesz zaobserwować u siebie w przypadku podejrzenia zapalenia to zaczerwienienie i ból końcowego odcinka penisa. Napletek może być obrzęknięty, a zsunięcie go z żołędzi bolesne. W rowku zażołędnym często gromadzi się wówczas ropna wydzielina, która – jeżeli chorujesz na stulejkę – może wypływać spod napletka. Pojawienie się białych lub czerwonych plamek na prąciu również powinno zwrócić Twoją uwagę i sugerować stan zapalny narządów intymnych. W przypadku zapalenia często będziesz skarżył się na pieczenie, swędzenie penisa i ból podczas stosunków.

Zapalenie żołędzi i napletka u chłopców

Zapalenie napletka to częste schorzenie chłopców w wieku przedszkolnym. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze spowodowane niezachowaniem zasad higieny przy oddawaniu moczu. Co więcej, chłopcom zdarza się zabrudzić kałem narządy intymne. Jeżeli jesteś rodzicem, to koniecznie ucz swojego syna, by mył ręce zarówno przed jak i po oddaniu moczu oraz by dbał o czystość narządów intymnych. Dodatkowo, jako rodzic unikaj kupowaniu synowi zbyt obcisłej bielizny ze sztucznego materiału, ponieważ taka sprzyja zakażeniu. Zapalenie napletka u dzieci często samodzielnie ustaje po kąpielach z dodatkiem odkażających środków ziołowych lub okładów, jednak w przypadku ciężkich zakażeń konieczne jest leczenie farmakologiczne ustalone przez pediatrę.

Zapalenie żołędzi i napletka – leczenie

Jeżeli podejrzewasz u siebie zapalenie żołędzi i napletka, zgłoś się do lekarza urologa, dermatologa lub lekarza rodzinnego. Lekarz ustali przyczynę choroby na podstawie prezentowanych przez Ciebie objawów oraz badania wydzieliny spod napletka. Podstawą leczenia jest dbałość o czystość narządów intymnych. W przypadku rozpoznania przez lekarza zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego konieczne jest leczenie farmakologiczne (antybiotyk, lek przeciwgrzybiczy lub sterydowy). Stulejka to częste schorzenie powodujące zapalenie żołędzi i napletka. Leczenie stulejki przez nacięcie napletka lub obrzezanie (całkowite usunięcie) jest najlepszą metodą leczenia jak i zapobiegania zapalenia żołędzi.

Profilaktyka zakażeń narządów intymnych

Podczas kąpieli powinieneś dokładnie myć narządy intymne i usuwać mastkę spod napletka, całkowicie zsuwając go z trzonu prącia. Używaj łagodnych kosmetyków do higieny intymnej, które nie powodują u Ciebie podrażnień lub reakcji alergicznych. Dodatkowo pamiętaj o myciu rąk przed i po oddaniu moczu. Jeżeli cierpisz na stulejkę, zgłoś się do lekarza urologa, by wykonać profilaktyczny zabieg nacięcia napletka.

Zapalenie żołędzi i napletka – o czym warto pamiętać?

Zapalenie żołędzi to schorzenie mężczyzn w każdym wieku, często dotyczy chłopców w wieku przedszkolnym. Niepokojące objawy zapalenia to ból, pieczenie, zaczerwienienia i obrzęk żołędzi i napletka. Główną przyczyną wystąpienia dolegliwości są zaniedbania higieny osobistej. Najważniejsze w leczeniu (jak i profilaktyce) zapalenia jest przestrzeganie odpowiedniej higieny narządów intymnych i usuwanie mastki spod napletka. Schorzenie przebiega najczęściej łagodnie i nie pozostawia trwałych dolegliwości.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak