Zanikowe zapalenie pochwy – co kryje się pod tą nazwą?

Udostępnij:
zanikowe-zapalenie-pochwy-co-kryje-sie-pod-ta-nazwa

Zanikowe zapalenie pochwy – być może brzmi niepokojąco, ale nie obawiaj się! To powszechna dolegliwość, która pojawia się u wielu kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Na szczęście, mimo nazwy, jest ona stosunkowo niegroźna. Właściwie rozpoznane zapalenie daje się skutecznie wyleczyć. Poznaj naturę tej choroby i dowiedz się, jak należy z nią postępować.

Czym jest zanikowe zapalenie pochwy?

Zanikowe zapalenie pochwy to choroba, wskutek której nabłonek wyścielający Twoją pochwę staje się coraz cieńszy. Schorzenie należy do głównych dolegliwości kobiet w dojrzałym wieku – a jego przyczyną jest spadek estrogenów w okresie menopauzy. Zapalenie może dotknąć Cię też w związku z zaburzeniami hormonalnymi, np. spowodowanymi chorobami przewlekłymi lub w czasie karmienia piersią.

Przede wszystkim – rozpoznaj chorobę

Skuteczne leczenie wymaga szybkiego postawienia diagnozy. Jeśli zauważasz u siebie poniższe objawy, wybierz się do ginekologa, by potwierdzić swoje przypuszczenia.
Należą do nich:

 • suchość pochwy,
 • uporczywy świąd i pieczenie,
 • nietypowy wygląd wydzieliny z dróg rodnych (żółtawe upławy),
 • ból w czasie stosunku płciowego,
 • osłabienie libido,
 • brak satysfakcji z życia seksualnego,
 • częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy),
 • uczucie nagłego parcia na mocz,
 • nawracające zakażenia.

Uważaj na choroby współtowarzyszące!

Kiedy w Twoim organizmie zaczyna brakować estrogenów, zmienia się nie tylko grubość nabłonka pochwy. Niekorzystne zmiany zachodzą też w naturalnej florze bakteryjnej. Zaburzenia równowagi bakteryjnej sprawiają, że Twoje drogi rodne stają się podatne na różne infekcje. Do najczęstszych należą m.in. zapalenie przedsionka pochwy i drożdżakowe zapalenie pochwy.

Jak poradzić sobie z tą chorobą?

Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Objawy atrofii (zanikowego zapalenia pochwy) ustępują szybko przy terapii miejscowej i ogólnej. Kilka tygodni kuracji wystarczy, by zmniejszyć typowe dla tej dolegliwości objawy: swędzenie, pieczenie, suchość pochwy, oraz zwiększyć satysfakcję seksualną.

Po pierwsze: leczenie miejscowe

Miejscowe leczenie zanikowego zapalenia pochwy polega na terapii estrogenem. Możesz aplikować go np. w postaci kremu, tabletek dopochwowych lub dopochwowego pierścienia estrogenowego. Taka forma podawania leków jest wygodna i daje dużą ulgę przy symptomach towarzyszących chorobie.

Po drugie: zadbaj o komfort życia seksualnego

Pacjentkom, których dotyka zanikowe zapalenie pochwy, najbardziej dokuczają związane z nim dysfunkcje seksualne. Główną ich przyczyną jest niewystarczające nawilżenie pochwy.

Ono z kolei prowadzi do świądu okolic intymnych oraz naraża Cię na powstawanie obtarć i drobnych urazów. Jednak seks mimo to nadal może być przyjemnością. Kilka poniższych rad pozwoli Ci dalej się nim cieszyć.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją satysfakcję seksualną, stosuj:

 • lubrykanty na bazie wody,
 • dopochwowe środki nawilżające zawierające kwas hialuronowy,
 • probiotyki ginekologiczne,
 • a przede wszystkim – utrzymuj higienę miejsc intymnych.

Po trzecie: leczenie ogólnoustrojowe

W niektórych przypadkach zanikowemu zapaleniu pochwy towarzyszą uciążliwe objawy menopauzy, jak np. uderzenia gorąca, nocne pocenie się, bóle głowy, drażliwość czy nawet depresja. W tej sytuacji Twój lekarz może zaproponować Ci hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jest ona bardzo skuteczna, ale niestety nie jest wolna od skutków ubocznych.

Leczenie tego typu zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy oraz nowotworów hormonozależnych, np. raka piersi. Dlatego bardzo ważne jest, byś wspólnie z lekarzem podjęła świadomą decyzję o jej ewentualnym stosowaniu.

Menopauza to naturalny proces w życiu kobiety. Nie zawsze towarzyszy jej atrofia pochwy. Można jej uniknąć dzięki regularnemu współżyciu – pochwa staje się wtedy lepiej ukrwiona i nawilżona. Ta choroba może obniżać jakość Twojego życia, ale jeśli się nią zajmiesz i zastosujesz odpowiednie leki, szybko powrócisz do zdrowia.

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski