Zakola i zatoki, czyli jak rozpoznać łysienie androgenowe?

1726
0
Udostępnij:
zakola-zatoki-czyli-jak-rozpoznac-lysienie-androgenowe

Łysienie dla mężczyzn bywa bardzo kłopotliwym tematem. Zwłaszcza w młodym wieku może być ono powodem do wstydu i utraty pewności siebie. Choć często wypadanie włosów wiąże się z genetyką, są na nie sposoby. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je powstrzymać lub zahamować?

Łysienie jest nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Mimo rozwoju nauki, wciąż pozostaje problemem, z którym ciężko sobie poradzić. Nieleczone łysienie androgenowe może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości i atrakcyjności. Skąd w ogóle bierze się ten typ łysienia?

Łysienie androgenowe – skąd się bierze?

Najczęściej przyczyn łysienia upatruje się w genetyce. Jeśli w Twojej rodzinie mężczyźni szybko tracili włosy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że powtórzy się to również w Twojej sytuacji. Gdy jednak nie miałeś do czynienia z takimi przypadkami wśród bliskich, przyczyn łysienia androgenowego możesz szukać w warunkach środowiskowych.

Choć najczęściej dolegliwość jest ”spadkiem” po przodkach, spory wpływ na utratę włosów ma również tryb życia. Stres, dieta i trudne warunki odbijają się na Twoim zdrowiu i mogą doprowadzić do łysienia.

Łysienie androgenowe u mężczyzn i… kobiet

Łysienie androgenowe w ponad 90% przypadków odpowiada za wypadanie włosów u człowieka. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U płci pięknej sprawia, że włosy stają się cieńsze i znacznie częściej wypadają, ale zakola nie powstają. Z kolei łysienie androgenowe u mężczyzn zaczyna się od wypadania włosów z okolic skroni. Następnie przechodzi na dalsze części głowy. Dobra wiadomość jest taka, że rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Łysienie u mężczyzn w młodym wieku

Łysienie androgenowe nie dotyczy tylko i wyłącznie osób starszych. Pierwsze objawy pojawiają się u młodych mężczyzn pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.

W młodym wieku pojawiają się popularne zakola w okolicach czołowo-skroniowych. Jest to pierwsza oznaka łysienia androgenowego u młodych mężczyzn. Kolejny etap to przerzedzanie się włosów czole (powstaje tzw. wysokie czoło) oraz na czubku głowy.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe u mężczyzn?

Rozpoznanie łysienia u mężczyzn jest łatwe i nie wymaga przeprowadzania specjalistycznych badań. Aby zahamować proces utraty włosów i postawić diagnozę, udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat utraty włosów i  podobnych przypadków w rodzinie.

Następnie lekarz zleci odpowiednie badania, które pomogą określić stopień utraty włosów, a także zweryfikują, czy występują u Ciebie zmiany charakterystyczne dla łysienia androgenowego, takie jak łojotok czy trądzik.

Łysienie androgenowe – jak je wyleczyć?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą zahamować proces wypadania włosów. Gdy masz do czynienia ze zwykłym, nieco nadmiernym wypadaniem włosów, używaj specjalistycznych szamponów na łysienie. Na opakowaniu znajdziesz sugerowany czas stosowania. Jeśli po miesiącu lub dwóch sytuacja się nie zmieni, zasięgnij opinii lekarza.

Gdy jednak wiesz, że masz do czynienia z łysieniem androgenowym, poproś specjalistę o przepisanie odpowiednich leków które pomagają je zwalczyć. Są to preparaty, które nie tylko hamują wypadanie włosów, ale również pobudzają ich odrost. Po kilku miesiącach stosowania włosy wrócą na swoje miejsce – odrosną, ale po odstawieniu środków ponownie wypadną. Jeśli jednak zwiększy to Twój komfort życia i pewność siebie, warto wypróbować ten sposób.

Udostępnij: