Wszy: wszystko na ich temat

Udostępnij:
Wszy-wszystko-na-ich-temat

Z pewnością nieraz słyszałeś o tym, że wszy biorą się z braku higieny i brudu. To jednak nieprawda. Wszy i gnidy pojawiają się również u tych, którzy nie unikają codziennej kąpieli. Wszawica może przytrafić się każdemu – dla tych uciążliwych pasożytów nie ma znaczenia czystość skóry głowy, rodzaj szamponu, ani długość czy gęstość włosów. Jak zwalczyć wszy? Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć.

Kiedyś na lekcje w podstawówce do klasy wkraczała pani higienistka głośno informując, że teraz będzie przeczesywać czupryny uczniów, by sprawdzić czy mają wszy. Wtedy ta nieprzyjemna choroba kojarzyła się z brakiem higieny i była powodem do wstydu. Wszystko przez stereotypy. Dziś lekarze i rodzice doskonale zdają sobie sprawę, że wszawica jest chorobą zakaźną i może dopaść każdego. Dlatego, gdy tylko zauważysz u siebie lub u swojego dziecka niepokojące sygnały, od razu wybierz się do przychodni.

Jak rozpoznać wszy? Objawy

Wesz głowowa to pasożyt, który jest odpowiedzialny za wszawicę. Żywi się krwią i znajdziesz ją na owłosionej skórze głowy. Wygląda jak drobny pyłek o wielkości 2 mm. Z kolei gnidy, czyli larwy wszy są biało-beżowe i rozmiarem przypominają łupież. Rozpoznasz je od razu, ponieważ są widoczne gołym okiem. Najbardziej charakterystyczny objaw to uporczywe swędzenie i pieczenie skóry głowy. Wszawica u dzieci objawia się bardzo podobnie. Jeśli więc Twoje dziecko ciągle  drapie się po głowie, sprawdź jego włosy, ostrożnie przeczesując je palcami.

Jak pozbyć się wszy?

Przede wszystkim wybierz się do apteki i poproś farmaceutę o pomoc. Preparaty na wszy są dostępne bez recepty, więc przed pójściem do apteki nie jest konieczna wizyta u lekarza. Specyfiki najczęściej mają postać płynu lub szamponu na wszy. Przed użyciem dokładnie przeczytaj załączoną ulotkę i uważnie stosuj się do zaleceń. Środki na wszy są trujące i przeznaczone wyłącznie do skóry głowy. Nie używaj ich do reszty ciała, ponieważ mogą wywołać reakcje alergiczne.

Szampon na wszy to jednak za mało. Ten zwalczy tylko postać dorosłą pasożyta. Jeśli chcesz pozbyć się larw, przepłucz głowę wodą z octem, a następnie wyczesz gnidy specjalnym grzebieniem na wszy. Po zabiegu dokładnie odkaź sprzęt – przemyj go spirytusem lub wygotuj w gorącej wodzie.

Czytaj także: Wszy u dzieci – jak się ich pozbyć i jak zapobiegać wszawicy?

Domowe sposoby na wszy

Oprócz aptecznych preparatów warto skorzystać z domowych metod. Jedną z popularniejszych jest roztwór z soli. Zmieszaj 1/5 szklanki soli z taką samą ilością octu i spryskaj włosy tą miksturą. Po kilku dniach powtórz cały zabieg.

Innym sposobem jest maseczka z oleju lub oliwy – przy okazji odżywisz w ten sposób włosy. W skórę głowy wetrzyj dość sporą ilość tłuszczu i załóż czepek na kilka godzin. Następnie wyczesz włosy specjalnym grzebieniem i umyj je odpowiednim szamponem.

WARTO WIEDZIEĆ!

  • Wszawica dotyczy tylko ludzi, najczęściej dzieci. Twój zwierzak się nią nie zarazi.
  • Wesz głowowa nie jest pchłą, więc nie skacze po Twojej głowie. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową. Dlatego unikaj pożyczania czapek i nie korzystaj z cudzych grzebieni.
  • Choć wesz nie przeżyje bez swojego żywiciela, dobrze jest oczyścić dom, gdy walczysz z pasożytem. Odkurz mieszkanie, a pościel spryskaj specjalnym preparatem. Szczotki i inne akcesoria do włosów najlepiej wymień na nowe.
Udostępnij: