Wstydliwe choroby: chlamydia

815
0
Udostępnij:
wstydliwa choroba chlamydia

Chlamydia to bakteria wewnątrzkomórkowa, która po wniknięciu do organizmu rozmnaża się w komórkach człowieka. Wyróżniamy kilka gatunków tej bakterii, jednak najczęściej dochodzi do zakażenia Chlamydia trachomatis. Powoduje ona infekcje dróg moczowo-płciowych. Chlamydioza często ma łagodny lub bezobjawowy przebieg, co powoduje trudności diagnostyczne. Jakie są objawy chlamydii, jak wygląda jej leczenie i badanie, które diagnozuje tę chorobę?

Chlamydia – jakie schorzenia wywołuje?

Poznane zostały 3 gatunki Chlamydii, które różnią się od siebie drogą przenoszenia oraz objawami i chorobami, które wywołują.

Najbardziej rozpowszechnioną bakterią jest Chlamydia trachomatis, która przenoszona jest drogą płciową i wywołuję infekcje dróg moczowo-płciowych.

Chlamydia pneumonia to bakteria przenoszona drogą kropelkową (zarażenie od chorego człowieka podczas kichania, kaszlu i mówienia), która wywołuje zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, płuc oraz bóle gardła i stawów.

Chlamydia psittaci to ornitoza (choroba ptaków), jednak człowiek może zakazić się bakterią od niemal każdego gatunku ptaków. Choroba wywoływana przez tą bakterie charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i objawami takimi jak wysoka gorączka z dreszczami, bóle głowy, bóle opłucnowymi, duszności, sinica, a nawet bóle brzucha i mięśni.

bakteria chlamydia - wstydliwa choroba

Chlamydia trachomatis – kto jest narażony na zakażenie?

Największe ryzyko zakażenia chlamydią dotyczy osób:

 • aktywnych seksualnie, które nie stosują antykoncepcji mechanicznej,
 • podejmujących ryzykowne zachowania seksualne,
 • posiadające wielu partnerów seksualnych,
 • niestosujących odpowiedniej higieny (używanie wspólnych ręczników),
 • dzieci matek chorych na chlamydioze.

Czy wiesz, że…?

Chlamydioza u kobiet w ciąży jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, ponieważ do zakażenia dziecka dochodzi najczęściej podczas porodu. U noworodków zakażenie objawia się zapaleniem spojówek lub zapaleniem płuc.

Chlamydia trachomatis – objawy zakażenia

Choroba częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, jednak u obu płci początkowo nie występują żadne niepokojące objawy. Jeśli jesteś nosicielem tej bakterii, po 1-3 tygodniu od zakażenia możesz zacząć skarżyć się na:

 • ból podczas oddawania moczu,
 • ból podbrzusza,
 • ropne upławy,
 • nieprawidłowe krwawienie z pochwy.
 • ból podczas stosunku u kobiet,
 • ból jąder,
 • nieprawidłowa wydzielina z penisa.

Czy wiesz, że…?

 

Chlamydioza najczęściej diagnozowana jest u kobiet mających trudność w zajściu w ciąże, ponieważ bakteria wywołuje zmiany w śluzówce narządów rodnych co prowadzi do niedrożności jajowodów, zrostów lub ciąży pozamacicznej.

Jeżeli jesteś w ciąży lub w grupie ryzyka, to koniecznie zrób badanie przesiewowe w celu wykrycia zakażenia. A jeżeli zauważyłeś u siebie jakieś niepokojące objawy, to czym prędzej zgłoś się do lekarza!

Chlamydia trachomatis leczenie

Niektórych postaci choroby nie można zdiagnozować na podstawie samych objawów, które powoduje chlamydia. Badanie obejmuje wykrycie przeciwciał przeciw bakteriom oraz badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny bakterii. Materiał do badania pobierany jest z pochwy lub ujścia cewki penisa.

Podstawowym narzędziem do walki z chorobą jest antybiotykoterapia (azytromycyna lub erytromycyna). Leczenie chlamydii trwa od 5 do 10 dni i wymagane jest, aby leczeniu zostali poddani wszyscy partnerzy seksualni pacjenta – nawet jeśli nie występują u nich objawy choroby. W czasie leczenie należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych. Niestety, w walce z chorobą, którą wywołuje chlamydia, leczenie naturalne nie są wystarczające.

Chlamydioza – co powinieneś o niej wiedzieć?

Chlamydioza to choroba bakteryjna, której najczęstszą postać wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby aktywne seksualnie, które nie stosują prezerwatyw.

Początkowym stadium choroby nie towarzyszą charakterystyczne objawy. Chlamydia po okresie 1-3 tygodniach wywołuje szerokie spektrum objawów z układów moczowo-płciowego.

Do zakażenia może dojść u noworodków chorych matek podczas okresu okołoporodowego, dlatego zaleca się wykonać u każdej ciężarnej badanie na chlamydię. Należy pamiętać, że celowana antybiotykoterapia stanowi podstawowe leczenie. Chlamydia trachomatis może być przyczyną niepłodności, dlatego nigdy nie bagatelizuj tego schorzenia.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak