Wrastające paznokcie u nóg: pozbądź się bolesnego problemu

Udostępnij:
wrastające paznokcie u nóg

Wrastające paznokcie u nóg to nie tylko kwestia estetyczna. Początkowo są przyczyną dyskomfortu, ale z czasem mogą powodować dokuczliwy ból i kłopoty z chodzeniem. Co jest przyczyną wrastania paznokci? Jak pielęgnować stopy, aby uniknąć tego problemu? Jak leczyć wrastające paznokcie  u nóg w domu, a kiedy niezbędna jest pomoc specjalisty?

Dlaczego paznokcie wrastają?

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, przyczyn wrastania paznokcia może być kilka. Najczęściej problem pojawia się, jeżeli nosisz zbyt ciasne obuwie, szczególnie ze zwężającymi się czubkami lub nieprawidłowo obcinasz paznokcie. Zbytnie skracanie płytki paznokciowej oraz zaokrąglanie brzegów paznokcia prowadzić może do jego wrastania. Innymi przyczynami mogą być: uszkodzenia paznokcia (w tym stłuczenia), wady stóp, nawracająca grzybica stóp, wrodzona predyspozycja do danego schorzenia lub zbyt szybkie przybieranie na wadze.

Wrastające paznokcie u nóg – objawy

Wrastające paznokcie u nóg dają dość charakterystyczne objawy:

  • ból zwiększający się podczas jakiegokolwiek ruchu, spowodowany wbijającą się w skórę płytką paznokciową,
  • zaczerwienienie i obrzęk (świadczące o stanie zapalnym),
  • ropna wydzielina i nasilenie bólu w przypadku zakażenia bakteryjnego.

Objawów tych nie sposób zignorować, gdyż utrudniają życie, a z czasem uniemożliwiają normalne chodzenie. Dlatego, jeżeli cierpisz na tą dolegliwość, poznaj skuteczne sposoby na wrastające paznokcie nóg.

Co robić, kiedy paznokcie wrastają?

Na początek zadbaj o wygodne obuwie, w których palce nie będą miażdżone, a stopa będzie miała dużo swobody. Wybieraj buty z szerszymi noskami. Ponadto, odpowiednio obcinaj paznokcie. Najlepiej niezbyt krótko i zawsze prosto. Dodatkowo możesz stosować kosmetyki do pielęgnacji stóp oraz zmiękczania płytki paznokciowej i skórek jak np. płyn Gehwol. Na rynku dostępne są również specjalne płyny na wrastające paznokcie oraz gotowe zestawy do pielęgnacji wrastających paznokci, które zawierają specjalistyczne klamry unoszące płytkę paznokcia (np. Scholl).

Domowe sposoby na wrastające paznokcie u nóg

Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg, kiedy nie mamy ochoty na wizyty w gabinecie kosmetycznym? Domowe sposoby sprawdzają się jedynie w początkowym stadium wrastającego paznokcia, jeżeli nie ma jeszcze dużego zaczerwienienia i zmian ropnych. Kiedy tylko poczujesz dyskomfort, wymocz stopy w gorącej wodzie z szarym mydłem lub płatkami mydlanymi. Zabieg wykonuj codziennie przez 15-20 minut. Gorąca woda zmiękcza skórę, natomiast szare mydło ma działanie antybakteryjne. Po osuszeniu stopy pod brzeg paznokcia włóż kawałek gazy lub sterylnej waty.

Wrastające paznokcie u nóg – metody zabiegowe

W bardziej zaawansowanych przypadkach niestety konieczny może okazać się drobny zabieg. Obecnie coraz rzadziej stosuje się metody chirurgiczne usuwania części bądź całego paznokcia. Jest ono konieczne jedynie w przypadku ostrego stanu zapalnego. O wiele częściej stosuje się zakładanie klamer na paznokieć – w przypadku niewielkich zmian możesz zrobić to w domu. Klamra ma spłaszczyć płytkę paznokciową i podciągnąć ku górze, aby ją wyrównać i uniemożliwić dalsze wrastanie.

Zabieg ten można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym, ale warto wybrać sprawdzone miejsce o doskonałej renomie, żeby nie pogorszyć stanu swoich stóp. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub ból paznokcia jest wyjątkowo dokuczliwy, lepiej skonsultuj się z podologiem, który doradzi Ci odpowiednią metodę leczenia tej bolesnej przypadłości.

Udostępnij: