Waginoza bakteryjna – objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

1138
0
Udostępnij:
waginoza bakteryna

Waginoza bakteryjna (BV) to jedna z najczęstszych przyczyn występowania nieprawidłowej wydzieliny pochwowej u kobiet w wieku rozrodczym. Przyczyną choroby jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy, namnożenie patologicznych bakterii beztlenowych oraz wzrost pH środowiska pochwy. Jakimi objawami charakteryzuje się waginoza bakteryjna? Jak leczyć to schorzenie i jakie mogą być jego powikłania?  

Waginoza bakteryjna – przyczyny dolegliwości

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się w 95% ze szczepów bakterii Lactobacillus – pałeczek kwasu mlekowego oraz innych bakterii w małych ilościach. Namnożenie bakterii beztlenowych (np. Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis) powoduje wyparcie szczepu Lactobacillus. Jednoznaczna przyczyna zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy nie została do tej pory poznana, jednak istnieje kilka czynników, które sprzyjają powstaniu tego stanu patologicznego:

  • częste zmiany partnerów seksualnych,
  • płukanie wnętrza pochwy (irygacje),
  • stosowanie wkładek domacicznych,
  • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych,
  • palenie papierosów.

Czy wiesz, że…?

Waginozę bakteryjną należy rozróżnić od bakteryjnego zapalenia pochwy wywołanego bakteriami tlenowymi pochodzącymi z przewodu pokarmowego. Przy tej drugiej chorobie, w przeciwieństwie do BV, występują wyraźne objawy zapalne (ból, świąd i pieczenie).

Waginoza bakteryjna – objawy i rozpoznanie

Głównym objawem, na który skarżą się kobiety cierpiące na BV jest obfita, rzadka, białawo-szara wydzielina o charakterystycznym „rybim” zapachu, której nie towarzyszy ból i świąd pochwy. Zauważasz u siebie taką wydzielinę z pochwy? Koniecznie zgłoś się do lekarza. Do ustalenia rozpoznania niezbędne jest badanie mikrobiologiczne wymazu z pochwy oraz ocena kryteriów Amsela, którymi charakteryzuje się waginoza bakteryjna. Objawy jednak mogą nie występować nawet u 50% kobiet, dlatego bardzo ważne są regularne kontrole ginekologiczne.

Czy wiesz, że…?

Kryteria Amsela powstały w 1983 roku i są aktualne do dziś. Lekarz według nich ocenia wygląd wydzieliny z pochwy, pH, obecność specyficznych komórek jeżowych oraz przeprowadza test ujawniający „rybi” zapach.

waginoza bakteryna komórki jezowowe

Waginoza bakteryjna – leczenie dolegliwości

Jeżeli lekarz rozpozna u Ciebie zmianę wydzieliny pochwowej, którą charakteryzuje się bakteryjna waginoza, leczenie należy wdrożyć jak najszybciej. Terapia polega na stosowaniu antybiotyków (metronidazolu lub klindamycyny) doustnie lub dopochwowo w postaci kremów lub żelów przez 5-7 dni.

W przypadku ustąpienia objawów nie ma konieczności wykonywania badań kontrolnych, jednak pamiętaj, że nawroty choroby są dość częste. Jeżeli jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie niepokojące zmiany wydzieliny pochwowej charakterystyczne dla BV, koniecznie zgłoś się do lekarza, ponieważ waginoza może być przyczyną przedwczesnego porodu, zapalenia wewnątrzowodniowego i innych powikłań położniczych.

Czy wiesz, że…

W przypadku nieleczonej waginozy bakteryjnej wzrasta ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową takich jak: HIV, rzeżączka, opryszczka narządów płciowych oraz chlamydioza.

Waginoza bakteryjna – o czym warto pamiętać?

Jednym z najczęstszych schorzeń pochwy, na które cierpi około 15% kobiet jest waginoza bakteryjna. Leczenie jak i rozpoznanie powinno być ustalone przez lekarza, dlatego jeżeli zauważysz u siebie obfitą, białawo-szarą wydzielinę o nieprzyjemnym „rybim” zapachu koniecznie zgłoś się do ginekologa. Podłożem bakteryjnej waginozy jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy i namnożenie patologicznych bakterii beztlenowych, jednak do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny zaburzenia tej równowagi. Nieleczona choroba może być przyczyną powikłań porodowych w ciąży oraz wzrostu ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak