Usuń „pamiątki” po szpilkach: 5 sposobów, jak leczyć modzele na stopach

695
0
Udostępnij:
jak leczyć modzele na stopach

Modzele to zrogowaciałe komórki naskórka. Mogą tworzyć się na dłoniach, łokciach kolanach, ale głównie występują na podeszwach lub brzegach palców stóp. Zwykle są trudne do usunięcia i z czasem stają się dość bolesne. Czym różnią się od zwykłych odcisków? Jak leczyć modzele na stopach i czy można je usunąć domowymi sposobami? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Nagniotki czy modzele na stopach?

Modzele i nagniotki występują głównie na stopach. Zarówno jedne, jak i drugie są zgrubieniami warstwy rogowej naskórka i powstają poprzez długotrwały ucisk. Typowe nagniotki (inaczej odciski) różnią się jednak od modzeli tym, iż mają środkowy czop rogowy, który wrasta w głąb skóry a uciskając na nerwy powoduje ból.

W miejscach, gdzie skóra jest najbardziej narażona na ciągłe i długotrwałe otarcia, organizm wytwarza modzele, czyli zrogowaciały, niezłuszczający się naskórek, przybierający kolor szary lub żółty. Modzele na stopach pojawiają się na podeszwie, pięcie lub przy palcach.

Dlaczego powstają?

Modzele na stopach tworzą się zwykle w wyniku źle dobranych butów. Niewygodne obuwie, zbyt cienka podeszwa lub długotrwałe chodzenie na wysokim obcasie sprzyja powstawaniu odcisków, a z czasem też modzeli. Czynnikami sprzyjającymi są też nieprawidłowości chodu oraz nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów.

jak leczyć modzele na stopach - jak powstają

Modzele na stopach: domowe sposoby  

Jeśli masz wrażliwe stopy, pewnie wiesz, że modzele to bolesna i mało estetyczna przypadłość, dlatego warto jak najszybciej je zaleczyć i dbać, by nie pojawiły się u Ciebie w przyszłości. W większości przypadków wystarczą proste domowe sposoby, choć proces ten może zająć trochę czasu, gdyż modzele i odciski nie znikają z dnia na dzień. Jak leczyć modzele na stopach? Oto kilka nieskomplikowanych metod.

1. Woda z mydłem

W przypadku modzeli warto stosować kąpiele w wodzie z mydłem. Wymocz przez kilkanaście minut stopy w takiej mieszance a następnie, kiedy skóra będzie już miękka i elastyczna, zrób dokładny peeling problematycznego miejsca lub zastosuj pumeks. Jeżeli zabieg ten wykonasz dość wcześnie, rezultaty mogą być widoczne już po kilku złuszczeniach.

2. Kwas salicylowy

Niektórzy zalecają, aby na zmienione miejsca przykładać roztwór kwasu salicylowego. Zamiast wspomnianego roztworu możesz zastosować gotowe maści z tym składnikiem lub nabyć serum regenerujące o wysokiej zawartości mocznika. Oba specyfiki zmiękczają i złuszczają zrogowaciały naskórek.

3. Czosnek i cytryna

W celu zmiękczenia naskórka i usunięciu martwych komórek możesz samodzielnie przygotować miksturę z łyżeczki naparu rumianku, soku z cytryny i ząbku czosnku. Wszystkie składniki wymieszaj, a uzyskaną papkę nałóż na bolące miejsce. Pozostaw na 20 minut, po czym zmyj letnia wodą. Zarówno czosnek, jak i cytryna sprawią, że łatwiej pozbędziesz się modzeli. Nie nakładaj ich jednak, jeśli masz w tych miejscach obtarcia i rany.

4. Soda oczyszczona

Niezawodnym sposobem na uporanie się z bolesnymi zmianami jest soda oczyszczona. 3 łyżki sody wsyp do miski z wodą i wymocz stopy przez 30 minut. Soda jest nie tylko tania i łatwo dostępna, ale też świetnie zmniejszy uciążliwe modzele na stopach i delikatnie zmiękczy naskórek.

5. Cebula, cytryna i sól

Jeżeli nie boisz się zapachu cebuli w łóżku, wypróbuj nocną „maseczkę” na modzele. Wystarczy, że weźmiesz plaster cebuli, skropisz go sokiem z cytryny i posypiesz solą. Następnie przymocuj plaster do stopy, aby dotykał modzel i zostaw na noc. Cebula i cytryna zmiękczą bolesną zmianę, natomiast sól lekko złuszczy naskórek.

Modzele na stopach – usuwanie zabiegowe

Jeżeli szczególnie silnie dokuczają Ci modzele na stopach, domowe sposoby mogą okazać się czasem niewystarczające. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u specjalisty. Dobry podolog z pewnością podpowie Ci najlepszy sposób, aby zlikwidować modzele na stopach. Usuwanie modzeli nie jest skomplikowanym ani trudnym zabiegiem, ale zwykle wykonuje się go jedynie w przypadku bardziej zaawansowanych zmian. Lekarz może zastosować też miejscowe silne środki złuszczające. Zadbaj też o dobre, komfortowe obuwie, aby bolesny problem nie nawracał.

Udostępnij: