Ukąszenia meszek – drobny, ale dotkliwy problem

866
0
Udostępnij:
ukąszenia meszek

Ukąszenia meszek nie są niebezpieczną dla zdrowia dolegliwością i choć wydają się błahym problemem mogą być nieprzyjemne i uciążliwe. W rzadkich przypadkach może też wystąpić alergia na jad meszek i wówczas ukąszenie powoduje poważniejsze objawy niż obrzęk, świąd i pieczenie. Jak wygląda ugryzienie meszki i jak łagodzić jego objawy? Jakie są domowe sposoby na ukąszenia meszek?

Jak wygląda ugryzienie meszki?

W pierwszej kolejności należy właściwie rozpoznać ukąszenie meszki. W twoim otoczeniu zapewne nie brakuje insektów, a ich ugryzienia mogą być do siebie łudząco podobne. Ukąszenia meszek są z reguły bardzo widoczne. Meszki zostawiają krwawiący ślad oraz bolesny obrzęk. Takie ukąszenia mogą nam dokuczać nawet do kilku dni, ale jest kilka sposobów, aby zmniejszyć towarzyszący im dyskomfort.

Co na ugryzienie meszki?

Jeżeli nie zauważyłeś u siebie poważniejszych objawów alergicznych takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy zawroty głowy, możesz ukąszenia meszek potraktować jak każde inne ugryzienie insekta. Zastosuj plasterki łagodzące skutki ukąszeń (np. Entil), balsamy kojące na ukąszenia owadów (np. Mugga) czy łagodzące żele (np. Mosbito).

Domowe sposoby na ukąszenia meszek

Istnieją również liczne domowe sposoby na ukąszenia meszek, które są tanie i nie wymagają od Ciebie wiele wysiłku. Możesz wykorzystać składniki, które na pewno masz w swoim domu i w ten sposób złagodzić nieprzyjemne objawy.

1. Okłady z sody lub octu

Świetnymi produktami na łagodzenie zmian skórnych jest soda oczyszczona. Ma ona szerokie spektrum zastosowania i jest niezwykle prosta w użyciu. Wystarczy łyżkę sody rozpuścić w niewielkiej ilości wody, nasączyć tą mieszanką gazę i przyłożyć do rany. Podobne efekty przynosi roztwór z wody i octu.

okład z sody na ukąszenia

2. Wapno

Ukąszenia meszek dobrze łagodzi również wapno – zmniejsza zaczerwienienia i opuchliznę. Możesz je kupić w formie wygodnych w użyciu tabletek musujących.

3. Okłady z cebuli

Przyłożona na bolące miejsce cebula (może być to po prostu plasterek bądź rozdrobniona cebula w formie okładu) działa odkażająco i antybakteryjnie. Sok z cebuli przeciwdziała dalszym zakażeniom ugryzionych miejsc, usuwając z powierzchni skóry toksyny.

4. Okłady z ziół

Ukąszenia meszek doskonale łagodzą powszechnie dostępne zioła. Rośliny takie jak szałwia, tymianek i werbena często stosowane są do łagodzenia stanów zapalnych i zmian chorobowych, ponieważ wykazują właściwości odkażające i przeciwzapalne. Gaza nasączona ich naparem będzie najlepszym kompresem na dokuczliwe miejsce. Podobne działanie ma olejek lawendowy, który możemy wcierać bezpośrednio w zmienione miejsce. Pamiętaj jednak, aby korzystać ze sprawdzonych olejków eterycznych, a nie ich zapachowych zamienników, nieposiadających właściwości leczniczych.

Wybierając się nad wodę lub przebywając dużo na świeżym powietrzu, warto mieć pod ręką jeden z powyższych specyfików. Tak niepozorny owad jak meszka może dać się nieźle we znaki, a ukąszenia meszek, choć zwykle niegroźne, mogą być dość bolesne i niezmiernie denerwujące.

Udostępnij: