Tyłozgięcie macicy – co warto o nim wiedzieć?

Udostępnij:

Tyłozgięcie macicy a ciąża – czy da się to bez problemu pogodzić? Tyłozgięcie macicy to obecnie tak powszechny problem kobiet, że nie tylko nie jest uznawane za chorobę, ale nawet za przypadłość patologiczną. Jak rozpoznać u siebie tyłozgięcie macicy? Wyjaśniamy także, jak ta cecha budowy wpływa na współżycie z partnerem i czy znacznie pogarsza jakość życia.

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy to odmienne od normalnego usytuowanie macicy w obrębie miednicy. Trzon macicy zamiast wyginać się do przodu odchyla się do tyłu w stronę kręgosłupa. Szacunkowo, co czwarta kobieta wykazuje tą cechę anatomiczną, która nie wpływa znacząco na jakość życia. Nie podlega też leczeniu ani jakimkolwiek zabiegom, dlatego nie uznaje się, że jest to choroba – a jedynie niecodzienna fizjologia macicy. Najczęściej jest to cecha wrodzona, ale zdarzają się przypadki, że powstaje w wyniku powikłań po porodzie lub stanach zapalnych.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Jak rozpoznać u siebie tyłozgięcie macicy? Czasami możesz latami być nieświadoma tego, że Twoja budowa odbiega od normy. Bardzo często przypadłość ta nie daje żadnych objawów bądź są one mylone z innymi schorzeniami. Czasami tyłozgięcie macicy może jednak powodować:

Objawy te są jednak tak mało charakterystyczne, że zawsze najlepiej skonsultuj je ze swoim lekarzem ginekologiem.

Jak rozpoznać tyłozgięcie macicy?

Skoro symptomy anomalii anatomicznej nie są jednoznaczne, jak więc rozpoznać u siebie tyłozgięcie macicy? Przypadłość tą może potwierdzić jedynie ginekolog. Nie jest to skomplikowana diagnostyka i nie wymaga wielu badań. Wystarczy, że lekarz zrobi dokładne USG narządów rodnych.

Tyłozgięcie macicy a współżycie

Choć tyłozgięcie macicy nie utrudnia znacząco życia, w niektórych przypadkach może stać się źródłem problemów. Jeżeli borykasz się z tą przypadłością, to czasami podczas stosunku, szczególnie w pozycjach „od tyłu”, możesz odczuwać ból oraz nieprzyjemny nacisk na pęcherz. Aby zniwelować niedogodności, w trakcie współżycia wybieraj pozycje optymalne dla Ciebie, a satysfakcja ze stosunku będzie nie mniejsza niż u innych kobiet.

Tyłozgięcie macicy a ciąża  

Tyłozgięcie macicy nie uniemożliwia zajścia w ciążę, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na płodność kobiety. Może jednak utrudniać zapłodnienie, gdyż głęboka penetracja powoduje ból a w pewnych pozycjach plemniki mają mniejszą niż u innych kobiet szansę na dotarcie do komórki jajowej. Najskuteczniejsze pozycje do zapłodnienia to w tym przypadku pozycja boczna, „od tyłu” bądź kolankowo-łokciowa.

Tyłozgięcie macicy: środki ułatwiające zapłodnienie

Przy tyłozgięciu macicy, starając się o dziecko, warto wykorzystać dostępne środki i suplementy diety. Na początek dobrze jest odpowiednio przygotować organizm na mający pojawić się zarodek. Możesz stosować specjalne kompozycje składników odżywczych (np. Pregna Starts) a także uregulować swój cykl miesiączkowy z pomocą takich środków jak np. Symofolic, zawierający myo-inozytol, który reguluje owulacje.

Na rynku pojawiają się również różnego rodzaju żele intymne (np. Conceive Plus) wspomagające zajście w ciążę poprzez pobudzanie plemników do ruchu i przedłużające ich żywotność. Pamiętaj, że tyłozgięcie macicy nie oznacza końca marzeń o własnym dziecku. Jest czasami jedynie utrudnieniem, z którym można sobie poradzić.

Udostępnij: