Trądzik różowaty – kiedy rumienisz się bez powodu

474
0
Udostępnij:
tradzik-rozowaty-kiedy-rumienisz-sie-bez-powodu

Jeśli czerwienisz się przy byle okazji, a Twoi znajomi ciągle dopytują, czy powiedzieli coś krępującego, to mogą być początki trądziku różowatego. Skąd się bierze? Choć przyczyn może być wiele, najczęściej winna jest genetyka.

Trądzik różowaty: najczęstsze objawy

Trądzik różowaty najczęściej występuje u osób z jasną karnacją, w wieku 25-35 lat. Jeśli masz ten typ urody, z większym prawdopodobieństwem może dotknąć Cię to schorzenie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że trądzik różowaty musi „dopaść” właśnie Ciebie. Jak się objawia?  Charakterystyczne dla niego czerwone plamy wyskakują przeważnie na twarzy i dekolcie. To najłagodniejsza forma przebiegu choroby.

Trądzik różowaty ma kilka stadiów. Pierwszy z nich właśnie omówiliśmy. Kolejny etap choroby to popularne „pajączki” na twarzy, czyli popękane naczynka krwionośne. Trzecia – dość nieprzyjemna faza – to wystąpienie krost i wyprysków.

Najbardziej zaawansowany etap rozwoju trądziku różowatego to stałe zaczerwienienia na twarzy, które mogą przypominać poparzenie słoneczne.

Skąd się bierze trądzik różowaty i jakie zastosować leczenie, aby się go pozbyć?

Trądzik różowaty: przyczyny niekontrolowanego rumieńca

Pojawienie się trądziku różowatego może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że problemy z zaczerwienieniami dziedziczysz po najbliższych. Dodatkowo niektóre czynniki zewnętrzne stwarzają dogodne warunki do pojawienia się trądziku różowatego. Są to:

 • promieniowanie słoneczne,
 • ostre i ciężkostrawne potrawy,
 • zbyt duże ilości kawy i alkoholu,
 • stres,
 • przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 i B12,
 • choroby tarczycy,
 • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu,
 • zbyt częste korzystanie z basenów i sauny.

Trądzik różowaty: jak sobie z nim poradzić?

Trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu możesz zapobiegać jego nawrotom. Odpowiednie kosmetyki, zmiana przyzwyczajeń, a także kontrola lekarska z pewnością poprawią stan Twojej skóry. Unikaj ostrych potraw i ogranicz alkohol, szczególnie czerwone wino, które mocno rozszerza naczynka.

Jeśli chodzi o pielęgnację, na Twojej półce z kosmetykami powinny pojawić się kremy i maści do cery wrażliwej. Zwracaj uwagę na ich skład – nie powinny zawierać alkoholu, który podrażni Twoją skórę. Gdy borykasz się z trądzikiem różowatym, myj twarz maksymalnie 1-2 razy dziennie.

Z trądzikiem różowatym do dermatologa?

Leczenie trądziku różowatego zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia choroby. Dermatolog, który rozpozna u Ciebie zmiany naczyniowe, zaplanuje kurację i dostosuje maści odpowiednie do Twojej cery.

Istnieją 3 rodzaje leczenia, które można zastosować w przypadku trądziku różowatego.

 1. Leczenie miejscowe, czyli stosowanie odpowiednich maści. Efektem będzie usunięcie zmian, które pojawiły się na naszej twarzy.
 2. Leczenie ogólne, czyli takie, które zajmuje się bezpośrednio czynnikami wpływającymi na pojawienie się zaczerwienienia na twarzy.
 3. Leczenie chirurgiczne. Lekarz kieruje na zabieg, gdy na twarzy pojawią się bardzo widoczne zmiany, które nie znikają w efekcie innej kuracji. Wówczas taką zmianę usuwa się skalpelem i wycina.

Trądzik różowaty: zadbaj o profilaktykę

Dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy trądziku jest taka, że każdy, kto boryka się z tym problemem, może złagodzić jego objawy i sam zapobiegać ponownemu pojawieniu się zaczerwienienia na twarzy.

Po zakończeniu leczenia stosuj kosmetyki dla skóry wrażliwej lub naczyniowej. Łagodniejsza dieta, ograniczenie kawy, kremy z filtrem i unikanie ostrego wiatru powstrzymają nagłe, niekontrolowane zaczerwienienia.

Udostępnij: