Swędzenie pochwy – jak pozbyć się wstydliwej dolegliwości?

1049
0
Udostępnij:

Kiedy w miejscu publicznym nagle zaczyna dokuczać Ci swędzenie pochwy, możesz  poczuć się niekomfortowo – to całkiem zrozumiałe. Świąd najczęściej wskazuje na infekcję bakteryjną lub grzybiczą, ale może mieć też inne źródło. Co wywołuje swędzenie pochwy? Domowe sposoby i środki bez recepty – czy są skuteczne? I kiedy lepiej udać się do lekarza? Dowiedz się więcej o tej przypadłości.

Swędzenie pochwy – przyczyny, które mogą Cię zaskoczyć

Swędzenie pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości, które mogą Ci się przydarzyć. Może ona być wynikiem infekcji, ale często jest jedynie objawem podrażnienia okolic intymnych i zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Świąd lub pieczenie mogą wywołać u Ciebie kosmetyki, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, a nawet noszenie zbyt ciasnej bielizny, uszytej ze sztucznych materiałów. Dlatego, chcąc pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jakich produktów używasz i zrób przegląd swojej bielizny.

Swędzenie pochwy może też pojawić się u Ciebie przy dłuższym stosowaniu antybiotyków, odwodnieniu organizmu, stosowaniu tamponów w ostatniej fazie miesiączki lub podczas używania dopochwowych środków antykoncepcyjnych.

Kiedy świąd oznacza chorobę?

Jeżeli poza swędzeniem zauważysz u siebie upławy o nieodpowiedniej barwie i nieprzyjemnym zapachu, nie lecz się na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem, gdyż może to oznaczać infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Zakażenia te pojawiają się zazwyczaj w czasie spadku odporności organizmu. Przy zakażeniu grzybiczym będziesz odczuwać pieczenie, a Twoja pochwa może być zaczerwieniona i opuchnięta. Nie mówiąc już o tym, że z oczywistych względów możesz czuć się skrępowana.

Rozwiązanie znajdziesz w gabinecie lekarskim. Ginekolog przepisze Ci odpowiednie doustne lub dopochwowe leki przeciwgrzybiczne, które szybko poradzą sobie z chorobą. Swędzenie pochwy pojawia się też przy zakażeniach bakteryjnych. Leczenie takich infekcji polega na przyjmowaniu antybiotyków, więc tutaj również niezbędna będzie konsultacja u specjalisty.

Swędzenie pochwy – leki bez recepty. Po jakie sięgnąć?

Infekcje intymne często pojawiają się podczas wakacji lub wyjazdów służbowych, kiedy nie możesz szybko udać się do lekarza. W takich przypadkach warto skorzystać ze środków dostępnych w każdej aptece bez recepty. W pierwszej kolejności zadbaj o właściwą florę bakteryjną pochwy.

Skorzystaj z produktów, które, tworząc odpowiednie warunki, hamują rozwój bakterii lub drożdżaków, odpowiedzialnych za zapalenie, np. Iladian lub Trivagin z pałeczkami bakterii mlekowych. Przywracają one odpowiednie pH miejsc intymnych i ochronią przed rozwojem drobnoustrojów. Dla kobiet w ciąży i karmiących bardziej wskazane będą środki oparte na ekstraktach roślinnych, np. Multi-Gyn Actigel.

Swędzenie pochwy – domowe sposoby na wstydliwą dolegliwość

Alternatywą dla aptecznych specyfików mogą być metody znane już Twojej babci. Pamiętaj jednak, że skutkują one jedynie wtedy, gdy dolegliwość nie jest spowodowana infekcją bakteryjną czy grzybiczą. W przypadku alergii lub podrażnień pomoże Ci kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 1 litr wody). Równowagę flory bakteryjnej zachowasz też jedząc produkty mleczne, takie jak jogurty, maślanki i kefiry.

Jak zapobiec problemowi?

Ta krępująca przypadłość lubi nawracać, szczególnie, jeżeli nie wyeliminujesz źródła problemu. Sprawdź więc, czy używane kosmetyki nie podrażniają skóry. Żel do higieny intymnej powinien mieć pH zbliżone do pH miejsc intymnych (ok. 5,2). Podmywaj się ręką – lepiej zrezygnuj z gąbek i myjek, gdyż często pojawiają się na nich bakterie.

Używaj jak najbardziej naturalnych kosmetyków i korzystaj z osobnego ręcznika do wycierania okolic intymnych. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, a do prania stosuj łagodne środki, które nie będą drażniły skóry.

Jeśli już zmagasz się ze swędzeniem pochwy i czujesz naprawdę silny dyskomfort, weź 1-2 dni wolnego w pracy i kuruj się w domu. Pieczenie pomogą złagodzić Ci też okłady z zimnego jogurtu, kąpiel tymiankowa lub żel aloesowy – ważne, by był to produkt o naturalnym składzie. Stosując się do wszystkich porad, z pewnością szybko uporasz się ze wstydliwym problemem i pozbędziesz się go na długo.

Udostępnij: