Stulejka u dziecka – na czym polega i jak ją leczyć?

Udostępnij:
stulejka-u-dziecka-na-czym-polega-i-jak-ja-leczyc

Czy jesteś rodzicem małego chłopca? W takim razie przyda Ci się wiedza na temat stulejki. Jest to bardzo powszechna dolegliwość, która może przytrafić się także Twojemu dziecku. Dolegliwość ta często ustępuje wraz z wiekiem. Dowiedz się, czym jest stulejka, jak jej zapobiegać oraz co zrobić, kiedy już wystąpi.

Co to jest stulejka?

Stulejka to schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka. Taki stan poważnie utrudnia lub całkowicie uniemożliwia ściągnięcie napletka. Ta pozornie nieszkodliwa dolegliwość może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, nie warto więc jej bagatelizować.

Stulejka u chłopców – czy jest powodem do zmartwień?

Warto wiedzieć, że zaraz po urodzenia u większości noworodków istnieje tzw. stulejka fizjologiczna. Prowadzi to do niemożności odciągnięcia napletka. Nie obawiaj się, jeżeli Twój mały synek ma stulejkę. Przez pierwsze 3 lata życia taki stan mieści się w granicach normy. Spowodowane jest to naturalnym sklejeniem napletka z żołędzią prącia.

Co dzieje się z napletkiem po 3. roku życia?

Wraz ze wzrostem penisa pod napletkiem gromadzi się substancja złożona ze złuszczonych nabłonków tzw. mastka. Oddziela ona stopniowo żołądź od napletka. W wieku 3 lat już u ok. 90% chłopców napletek daje się odprowadzić. U pozostałej części przeważnie odkleja się on w następnych kilku latach życia.

Stulejka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli Twoje dziecko ma już 4 lata lub więcej, a napletek nadal nie daje się odprowadzić, powinieneś zgłosić się z tym problemem do pediatry. Lekarz zadecyduje, czy konieczne jest leczenie. W przeciwnym razie nieleczona stulejka może być powodem wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Stulejka – objawy

Chłopcy cierpiący na stulejkę mogą mieć trudności z oddawaniem moczu i zachowaniem higieny. Mocz może wówczas wypływać cienką stróżką i zalegać pod napletkiem.

Nierzadko oddawaniu moczu towarzyszy dyskomfort, pieczenie, a nawet ból. Nie bagatelizuj tych objawów. Stulejka może w konsekwencji doprowadzić do pojawienia się bakterii w moczu i rozwinięcia się infekcji układu moczowego.

Po pierwsze – higiena

Pamiętaj, że najważniejsze jest właściwe zachowanie higieny. Tych kilka prostych zasad pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń u małych chłopców:

  • często zmieniaj pieluszki,
  • przemywaj penisa i okolice odbytu ciepłą wodą przy każdym przewijaniu,
  • właściwie osuszaj pupę, penisa i krocze,
  • unikaj odparzeń.

Zwracaj również uwagę na fałdy skóry i naturalne „zakamarki” (np. pod moszną, między penisem a moszną – w tych miejscach gromadzi się brud i trudno je osuszyć, więc bakterie mają tam doskonałe warunki do rozwoju).

Stulejka – nic na siłę

Właściwa higiena przyczynia się do spadku częstości występowania stulejki. Jeżeli jednak napletek nadal nie daje się odprowadzić, to pamiętaj – nie odprowadzaj go na siłę. Takie próby są bolesne i prowadzą do patologicznego odrywania napletka od żołędzi. Delikatne tkanki są bardzo narażone na zakażenia, a uszkodzone goją się z wytworzeniem nieprawidłowych blizn i zrostów, co może być przyczyną stulejki w późniejszych latach życia.

Stulejka – leczenie

Większość stulejek leczy się za pomocą maści sterydowych. Jeżeli taka terapia nie przynosi efektów lub stulejka prawie całkowicie blokuje strumień moczu konieczna może być jej chirurgiczna korekcja. Nie obawiaj się, jest to bezpieczny zabieg wykonywany rutynowo.

Stulejka to niegroźne schorzenie, a efekty jej leczenia są na ogół bardzo dobre. Najważniejsze jest szybkie zgłoszenie się do lekarza i podjęcie odpowiedniej interwencji, by w porę uniknąć kłopotliwych powikłań.

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski