Stulejka u dzieci – leczenie domowe

Udostępnij:

Stulejka to dolegliwość, która dotyka nawet 20-30% chłopców, a w życiu dorosłym walczy z nią ok. 10% mężczyzn. W późniejszym okresie wymaga ona leczenia operacyjnego, jednak kiedy u dziecka zostanie szybko rozpoznana, można ją wyleczyć nieinwazyjnie w domu. Jak leczyć stulejkę bez konieczności operacji?

Co to jest stulejka?

U każdego chłopca na końcu prącia znajduje się żołądź. Jest ona pokryta skórą, tzw. napletkiem, który zarówno w czasie spoczynku jak i podczas wzwodu można łatwo odsunąć. Jeżeli żołądź nie daje się odsłonić lub zsunięcie napletka powoduje ból, wówczas masz do czynienia ze stulejką. Schorzenie może być wrodzone lub nabyte np. w wyniku urazu, nieodpowiedniej higieny, powikłań związanych z cukrzycą lub chorobą skóry. Stulejkę może również wywołać zapalenie napletka.

Nie wpadaj w panikę – to nie zawsze jest stulejka

Jeżeli u swojego dziecka zauważysz problemy ze zsuwaniem napletka, nie oznacza to jeszcze, że masz do czynienia ze stulejką. U małych dzieci taki stan to norma. Zaledwie u kilku procent noworodków napletek daje się swobodnie zsunąć. U dużej części chłopców nawet do 5. roku życia blaszka wewnętrzna napletka może przylegać do żołędzi. Z czasem powinna się stopniowo odklejać. Zwykle proces ten rozpoczyna się po skończeniu dwóch lat. Jeżeli u Twojego malucha po trzecich urodzinach nie zauważysz tej tendencji, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który doradzi jak leczyć stulejkę.

Stulejka – leczenie domowe, czyli codzienna pielęgnacja

Czasami leczenie stulejki w początkowym okresie, gdy dziecko jest jeszcze małe, nie wymaga stosowania żadnych środków. Ważne, aby podczas codziennej toalety pamiętać o dokładnym myciu i delikatnym zsuwaniu napletka. Uważaj przy tym, aby go nie uszkodzić, gdyż nieumiejętne obchodzenie się z napletkiem również może doprowadzić do pojawienia się stulejki.

Stulejka u dzieci – leczenie domowe: czy jest bezpieczne?

Jeszcze do niedawna, kiedy u dziecka pojawiała się stulejka, leczenie domowymi sposobami było bardzo popularne. Rozciągano stulejkę bądź przykładano gorące okłady. Środki te nie były dość skuteczne. Pamiętaj, że praktykując takie metody, możesz zrobić maluchowi krzywdę.

Jeżeli masz wątpliwości co do stanu prącia Twojego dziecka, a zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą skutku, lepiej zgłoś się do lekarza, który dokładnie przebada dziecko i zaproponuje skuteczne leczenie. Czasami kończy się ono zabiegiem, ale w wielu przypadkach wystarczą środki farmakologiczne.

Stulejka – leczenie bezoperacyjne czy jednak zabieg?

W przypadku dorosłych mężczyzn stulejka zwykle kończy się operacją, ale u chłopców dobre efekty przynosi stosowanie maści ze sterydem. Uelastyczniają one blaszki zewnętrzne napletka i w ten sposób ułatwiają jego zsunięcie. Maść powinieneś stosować 2-3 razy dziennie przez kilka tygodni. Niestety leczenie maścią nie zawsze bywa skuteczne i wówczas niezbędny jest zabieg operacyjny. Nie obawiaj się go niepotrzebnie. Zwykle pobyt w szpitalu jest krótki (kilka dni), szwy nie wymagają usuwania, a rana goi się w ciągu tygodnia.

Stulejka to krępujący problem, który w późniejszym wieku bywa bolesny. Niewyleczona w porę zawsze wymaga interwencji chirurgicznej. Sama nie zniknie, a w dorosłym życiu może sprawiać dużo problemów. Również rany gorzej goją się u dorosłego mężczyzny niż u dziecka. Jeżeli więc zauważysz u synka niepokojące objawy, które mogą wskazywać na stulejkę, nie zwlekaj. Warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu Twoje dziecko może uniknąć operacji, a w razie jej konieczności zabieg na pewno będzie dużo prostszy.

Udostępnij: