Skąd biorą się brązowe upławy po okresie?

Udostępnij:
skad-biora-sie-brazowe-uplawy-po-okresie

Brązowe upławy to częsta kobieca dolegliwość. Zauważyłaś je u siebie? Utrzymują się nawet kilka dni po zakończeniu miesiączki? Towarzyszą im też inne objawy, np. ból? Poznaj możliwe przyczyny swoich dolegliwości.

Co oznaczają brązowe upławy?

Brunatno-brązowy kolor wydzieliny z pochwy zawsze oznacza, że doszło do krwawienia do dróg rodnych. Może mieć ono wiele przyczyn, a ich ocena jest trudna i czasami niejednoznaczna. Nie martw się jednak na zapas. Większość z nich jest niegroźna i prosta w leczeniu. Nowotwory są rzadką przyczyną brązowych upławów, ale zawsze należy je wykluczyć.

Upławy po okresie – przyczyny

Brunatna barwa wydzieliny jest najczęściej następstwem naturalnie występującej miesiączki. Podczas niej nabłonek macicy złuszcza się i dochodzi do krwawień. Jeżeli brązowe upławy po miesiączce występują u Ciebie „od zawsze”, ustępują samoistnie i nie towarzyszą im żadne niepokojące objawy –nie masz powodów do obaw. Brunatna wydzielina, którą u siebie obserwujesz jest po prostu pozostałością po krwi i złuszczonym nabłonku macicy.

Infekcje i choroby weneryczne

Twoje drogi rodne są łatwym celem dla bakterii i grzybów. Oprócz brązowych upławów czujesz dodatkowo pieczenie i świąd przy oddawaniu moczu? Regularnie borykasz się z nawracającymi zapaleniami? Uważaj – przyczyną nieprawidłowych krwawień mogą być infekcje. Również one objawiają się brunatnymi upławami. Zgłoś się do lekarza i sprawdź, czy nie wymagasz leczenia antybiotykami.

Zakażenie dróg rodnych może być także spowodowane chorobami wenerycznymi. Jeżeli upławom towarzyszy nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy lub zmiany na narządach płciowych (owrzodzenia, krosty), koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wykluczy on choroby przenoszone drogą płciową.

Unikaj otarć i podrażnień

Jesteś kobietą aktywną seksualnie? Uprawiasz intensywnie sport? Uważaj na otarcia i podrażnienia. Brązowe upławy po miesiączce mogą mieć bardzo prostą przyczynę – Twoją codzienną aktywność. Urazy dróg rodnych i otarcia warg sromowych często prowadzą do krwawień, a w konsekwencji – do brunatnych upławów.

Polipy i mięśniaki macicy – co powinno Cię zaniepokoić?

Jeżeli brązowe upławy nie ustępują nawet po kilku dniach od zakończenia miesiączki, mają nieregularny charakter, a Ty odczuwasz ból – koniecznie zgłoś się do ginekologa. Wymagasz dokładnego badania lekarskiego. Powodem brunatnych upławów mogą być bowiem mięśniaki i polipy macicy. To rodzaj łagodnych zmian o charakterze nowotworowym.

Ich obecność potwierdzi USG i badanie histeroskopowe. Polega ono na wprowadzeniu optycznego wziernika do dróg rodnych. Nie denerwuj się – leczenie tego typu zmian wymaga co prawda ich chirurgicznego usunięcia, ale w większości przypadków jest ono mało bolesne i skuteczne. Po krótkim zabiegu szybko wrócisz do formy i pozbędziesz się przykrych dolegliwości.

Rak szyjki macicy – badaj się regularnie!

Niestety, drogi rodne są częstą lokalizacją nowotworów złośliwych u kobiet. Najważniejszymi z nich są: rak szyjki macicy i endometrium. Brązowe upławy mogą występować także w ich przebiegu. Co gorsze – często dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Dlatego tak ważne jest, żebyś regularnie badała się u ginekologa i wykonywała cytologię. Profilaktyka cechuje się  wysoką skutecznością – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? Może właśnie teraz jest ten odpowiedni moment?

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski