Skąd bierze się krew w spermie? Przyczyny wstydliwej dolegliwości

Udostępnij:
krew w spermie infekcja układu moczowego

Obecność krwi w nasieniu nazywana jest hematospermią. Najczęściej dotyczy mężczyzn między 30. a 40. rokiem życia, którzy są aktywni seksualnie. Objaw krwi w spermie może dotyczyć panów w każdym wieku – nigdy nie bagatelizuj tego problemu. Co oznacza krew w spermie? Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Czy krew w nasieniu może wskazywać na występowanie choroby nowotworowej? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Co oznacza krew w spermie?

Zaniepokoiła Cię krew w spermie? Przyczyny mogę być bardzo różne. Hematospermia to objaw niecharakterystyczny dla żadnej konkretnej choroby. Mówiąc bardziej zrozumiale – może być efektem różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Dolegliwość ta może być związana z urazem, zapaleniem gruczołu krokowego, nawet nowotworem!

Krew w spermie przybiera różną postać. Może występować pod postacią skrzepów, drobnych punktów lub zabarwić całe nasienie (nazywany też ejakulatem).

Mężczyźni, którzy borykają się w problemem obecności krwi w spermie często opisują dodatkowe objawy, takie jak:

Hematospermia bez innych towarzyszących objawów często zanika samoistnie po kilku tygodniach, jednak dolegliwość często nawraca.

Krew w spermie – przyczyny    

Najczęstsza przyczyna dolegliwości ze strony układu moczowego to infekcja. U ok. 50% pacjentów nie można określić jednoznacznie, dlaczego pojawiła się u nich krew w spermie. Przyczyny hematospermii to m.in.:

 • zapalenie gruczołu krokowego,
 • łagodny przerost prostaty,
 • zapalenie najądrza lub jądra,
 • zapalenie cewki moczowej,
 • infekcje przenoszone drogą płciową,
 • patologie przewodów wytryskowych i pęcherzyków nasiennych,
 • nowotwór w obrębie układu moczowo-płciowego,
 • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
 • poszerzone patologicznie sploty żylne w cewce sterczowej,
 • biopsja gruczołu krokowego lub USG transrektalne,
 • ogólne zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • kłykciny kończyste,
 • gruźlica moczowo-płciowa,
 • urazy.

Czy wiesz, że…?

 

U 0,3% pacjentów hematospermia może być objawem rozwijającego się w organizmie nowotworu. Krew w spermie nie jest typowym objawem onkologicznym, jednak zawsze w przypadku tego objawu należy wykluczyć podłoże nowotworowe.

Krew w spermie po stosunku

Krew, która pojawia się na narządach płciowych po stosunku seksualnym zazwyczaj nie pochodzi od mężczyzny. W celu wyjaśnienia źródła krwawienia należy zastosować test z prezerwatywą. Zebrane w prezerwatywie nasienie pozwoli określić czy krew w spermie po stosunku pochodzi od mężczyzny czy kobiety.

Strzępki krwi po stosunku najczęściej są spowodowane kobiecą menstruacją i nie powinny wzbudzać niepokoju ani u Ciebie, ani u Twojej partnerki. Jednak gdy w prezerwatywie pojawi się nasienie zabarwione krwią lub strzępki krwi, to lepiej zgłoś się do lekarza.

Zauważasz krew w spermie? Zgłoś się do lekarza

wizyta u lekarza

Gdy zauważysz u siebie hematospermię, koniecznie zgłoś się do lekarza urologa lub lekarza rodzinnego, by wyjaśnić problem i dowiedzieć się, co oznacza krew w spermie w Twoim przypadku. Dokładny wywiad lekarski uwzględniający przyjmowane leki, stosunki seksualne i choroby towarzyszące często już nasuwa podejrzenie przyczyny tej przykrej dolegliwości.

Podstawowym postępowaniem diagnostycznym jest wykluczenie przyczyny nowotworowej. Lekarz dokładnie bada narządy płciowe zewnętrzne oraz przeprowadza badanie palcem przez odbytnicę (per rectum).

Do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych należą:

 • badanie ogólne moczu,
 • badanie stężania antygenu PSA,
 • posiew nasienia i moczu,
 • badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Czy wiesz, że…?

 

W diagnostyce urologicznej wykorzystywane jest USG sondą przezodbytniczą (TRUS), które pozwala bardzo dobrze ocenić wygląd i budowę gruczołu krokowego. Dodatkowo umożliwia wykonanie biopsji lub nakłucia zobrazowanych zmian.

Krew w spermie – co warto wiedzieć?

Podsumujmy i wypunktujmy zatem najważniejsze wnioski.

 1. Jeżeli zauważysz u siebie krwawe zabarwienie nasienia, koniecznie zgłoś się do lekarza, by ustalić co oznacza krew w spermie. Przyczyną tej przykrej dolegliwości może być nawet nowotwór!
 2. Krew w spermie po stosunku płciowym, która pojawia się na narządach rodnych najczęściej pochodzi od kobiety. W celu wyjaśnienia źródła krwawienia warto zastosować test z prezerwatywą.
 3. Zapalenie gruczołu krokowego, jego łagodny przerost, zapalenie jąder, najądrzy i cewki moczowej oraz infekcje przenoszone drogą płciową to najczęstsze choroby, którym towarzyszy krew w spermie.
 4. Przyczyny nowotworowe występowania hematospermii nie są częste, jednak powinny zostać zawsze wykluczone przez lekarza.
 5. Krew w spermie często ustępuje samoistnie, ale mimo tego nie należy jej bagatelizować.
Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak