Przyczyny niepłodności u kobiet: sprawdź, co może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę

861
0
Udostępnij:
przyczyny niepłodności u kobiet

Coraz częściej kobiety zgłaszające się do lekarza skarżą się na trudności z zajściem w ciążę. Problemy te mogą być spowodowane przez różne czynniki. Kiedy możemy mówić o bezpłodności? Czy zawsze jest to ostateczna diagnoza? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z poczęciem i czy można je wyeliminować?

Bezpłodność a niepłodność – jaka jest różnica?

Na początku warto rozróżnić te dwa pojęcia, gdyż często są używane zamiennie. Z medycznego punktu widzenia są jednak dwoma różnymi terminami medycznymi. Bezpłodność to stan nieodwracalny. Mogą to być wady wrodzone (np. brak jajników czy macicy) lub wady nabyte np. w wyniku przebytych operacji. Osoba bezpłodna nigdy nie będzie miała własnych biologicznych dzieci a bezpłodna para, chcąca wychować potomstwo, może zdecydować się na adopcję lub skorzystać z komórek rozrodczych innych osób. Niepłodność kobieca natomiast to czasowa niezdolność do zajścia w ciążę, ale dająca szansę wyleczenia.

Niepłodność kobieca – jakie są jej rodzaje?

Niepłodność kobieca to zjawisko złożone. Może mieć różne podłoża, a w związku z tym również odmienne sposoby ewentualnego leczenia. Wyróżniamy kilka rodzajów niepłodności:

 • niepłodność pierwotna – kiedy pomimo regularnych stosunków przez 2 lata kobieta nie zachodzi w ciążę,
 • niepłodność wtórna – kiedy kobieta była już w ciąży, a następnie przez kolejne 2 lata, pomimo regularnych stosunków, nie zachodzi w ciążę,
 • niepłodność okresowa – w okresie ciąży lub niepłodnych faz cyklu miesięcznego,
 • niepłodność dobrowolna – stosowanie środków zapobiegających zapłodnieniu.

Nie każda niepłodność wymaga oczywiście leczenia. Czasami jest to naturalny lub nawet pożądany stan, kiedy organizm nie jest przygotowany na przyjęcie zarodka.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet

U 35-50% kobiet niepłodność jest związana z zaburzeniami hormonalnymi i zaburzeniami jajeczkowania. Jest to tzw. niepłodność czynnościowa, którą niektórzy nazywają po prostu brakiem jajeczkowania, ale mogą też wystąpić zaburzenia w odczynie biologicznym pochwy, zmiany śluzu szyjkowego czy zmiany błony śluzowej macicy. Jakie badania na niepłodność w tym przypadku zleci lekarz? Zależy to oczywiście od rodzaju dolegliwości, ale pierwszą diagnozę można niekiedy postawić już po dokładnym badaniu ultrasonograficznym.

Choroby mogące sprzyjać niepłodności

Istnieje również cały szereg schorzeń, które w wielu przypadkach prowadzą do problemów z zajściem w ciążę. Należą do nich:

 • endometrioza,
 • zespół Turnera,
 • choroby tarczycy,
 • choroby nadnerczy,
 • choroby przysadki,
 • rzeżączka,
 • alkoholizm.

Poza wymienionymi chorobami, kobiety borykające się z otyłością czy chroniczną niedowagą także mogą napotkać problemy z zapłodnieniem, gdyż powyższe schorzenia zakłócają normalny cykl miesięczny. Zazwyczaj kłopoty te mijają, kiedy masa ciała wraca do normy.

Jakie badania na niepłodność należy wykonać?

Jeżeli pomimo licznych prób nie możesz zajść w ciążę, w pierwszej kolejności oczywiście porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem. Najważniejsza w tym przypadku jest właściwa diagnostyka. Lekarz na pewno zleci wykonanie testów owulacyjnych, sprawdzi poziom hormonów oraz wykona USG narządów rodnych. Czasami konieczna będzie również diagnostyka Twojego partnera, ale pamiętaj, że w wielu przypadkach niepłodność kobieca to problem, który udaje się rozwiązać.

Leczenie niepłodności

Leczenie, podobnie jak przyczyny niepłodności u kobiet, to najczęściej proces złożony. Nie można tutaj mówić o „złotym środku”, gdyż każdy przypadek jest inny i odmienna jest również terapia. Najczęściej jest to leczenie hormonalne, ale równie dobrze przyczyna niepłodności może mieć źródło inne niż niewłaściwy poziom hormonów. Pamiętaj, że niezależnie od przyczyn problemów z zapłodnieniem oraz zastosowanej terapii, przed zajściem w ciążę warto też stosować suplementy diety bogate w kwas foliowy oraz witaminy z grupy B (np. Symfolic, Pregna Plus czy Prenatal Uno).

Udostępnij: