Prostata – 6 rzeczy, których o niej nie wiesz

Udostępnij:
Prostata-X-rzeczy-których-o-niej-nie-wiesz

Prostata to narząd niezbędny dla zachowania prawidłowej płodności mężczyzn. Niestety, wraz z wiekiem często ulega zmianom chorobowym, które powodują kłopotliwe dolegliwości. Przekroczyłeś 40 lat i zauważyłeś problemy z oddawaniem moczu? Dokucza Ci powiększona prostata? Dowiedz się, jak odczytywać niepokojące sygnały wysyłane Ci przez układ moczowo-płciowy.

Prostata i jej funkcje

Jak każdy mężczyzna zadajesz sobie pytanie: czym jest prostata? To gruczoł produkujący płyn, w którym zawieszone są Twoje plemniki. Odpowiada za właściwą konsystencję spermy i zapewnia plemnikom dostęp do substancji odżywczych. Umożliwia to ich przetrwanie w drogach rodnych kobiety i prawidłowe przemieszczanie się w kierunku komórki jajowej, a w konsekwencji zapłodnienie.

Prostata – wielkość bywa problemem

Prostata znajduje się w miednicy mniejszej, tuż pod pęcherzem moczowym, a przez jej środek przechodzi cewka moczowa. Zdrowa prostata kształtem i wielkością przypomina kasztana i nie utrudnia przepływu moczu. Jednak pod wpływem zmian w metabolizmie testosteronu, przeważnie po 40. roku życia, prostata powiększa się i staje się twardsza. Nawet niewielki jej przerost powoduje ucisk przechodzącej przez nią cewki moczowej. Może to prowadzić do zablokowania przepływu moczu i wynikających z tego dolegliwości.

Objawy przerostu prostaty

Jeśli Twoja prostata ulegnie przerostowi i będzie uciskać cewkę moczową, możesz uskarżać się na:

  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu,
  • powtarzające się uczucie nagłej konieczności oddania moczu,
  • przerywany strumień moczu,
  • konieczność bardzo intensywnego parcia w celu rozpoczęcia oddawania moczu,
  • oddawanie moczu słabym strumieniem,
  • wielokrotne budzenie się w nocy z powodu potrzeby oddania moczu.

Odnotowanie przez Ciebie powyższych objawów wymaga konsultacji z lekarzem. Szybka i właściwa diagnoza umożliwi zastosowanie terapii, która przyniesie Ci ulgę.

Prostata – badanie nie jest takie straszne

Kiedy zgłosisz się z podejrzeniem przerostu prostaty do lekarza, bądź przygotowany na konieczność udzielenia mu szczegółowych odpowiedzi na pytania dotyczące oddawania moczu i funkcji seksualnych. Niezbędne będzie też wykonanie badania per rectum. Nie obawiaj się go – jest wykonywane w intymnych warunkach z użyciem żelu zawierającego substancję znieczulającą. Pacjenci opisują je wprawdzie jako stresujące, ale raczej niebolesne. Im bardziej zrelaksowany podejdziesz do badania, tym mniej je odczujesz.

Leczenie prostaty

Jeżeli lekarz uzna Twój przerost prostaty za wymagający interwencji, najpewniej rozpoczniesz terapię środkami farmakologicznymi. Na ogół na tym kończy się leczenie prostaty. Tylko niektóre przypadki wymagają zabiegu operacyjnego, który przeważnie jest mało inwazyjny i polega na zmniejszeniu masy prostaty lub zamocowaniu w niej stentu. Operacja wymagająca usunięcia całego gruczołu jest przeprowadzana wyłącznie w sytuacji, gdy zdiagnozowana zostaje najbardziej poważna choroba  prostaty – rak.

Leki na prostatę

Środki farmakologiczne stosowane w przeroście prostaty mają działanie rozluźniające gruczoł lub normujące metabolizm testosteronu. Leczenie prostaty prowadzi do zmniejszenia jej rozmiarów i zwolnienia ucisku cewki moczowej, co umożliwia ustąpienie objawów. Pamiętaj, żeby przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego ścisłą kontrolą. Są one na ogół dobrze tolerowane przez organizm, jednak ich niewłaściwie dawkowanie może dawać efekty niepożądane.

Przerost prostaty to choroba wstydliwa i przynosząca kłopotliwe dolegliwości. Jeśli jednak w porę rozpoznasz jego objawy i szybko udasz się do lekarza, możesz wyleczyć go w nieuciążliwy i skuteczny sposób.

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski