Próchnica zębów – powszedni problem Polaków

548
0
Udostępnij:
prochnica-zebow-powszedni-problem-polakow

Znowu masz wizytę u dentysty, choć regularnie myjesz zęby i dbasz o nie? Według badań, liczba osób, która cierpi na próchnicę, ciągle rośnie. Nic w tym dziwnego. Okazuje się, że prawidłowa higiena to za mało. Istotną rolę odgrywają tu jeszcze zupełnie inne czynniki. Jakie?

Już jako dziecko pewnie nieraz słyszałeś, że zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie, a szkolna higienistka regularnie przeprowadzała fluoryzację. Wszechobecne reklamy informują o płynach i pastach zwalczających próchnicę, dentyści przypominają o kontrolach, a Ty wciąż borykasz się z tym problemem? Jeśli chcesz pozbyć się próchnicy raz na zawsze, najpierw dowiedz się, czym tak naprawdę jest i jakie są jej przyczyny.

Cukier krzepi próchnicę

Próchnica pojawia się, gdy jedzenie odkłada się w przestrzeniach między zębami i nie zostaje z nich prawidłowo usunięte podczas szczotkowania lub nitkowania. Bakterie mnożą się w płytce nazębnej i niszczą szkliwo, co z kolei prowadzi do ubytków.

Jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy jest nie tylko brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, lecz przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Jeśli lubisz słodkości, Twoje zęby są zdecydowanie bardziej narażone na choroby. Cukier osłabia płytkę nazębną i szkliwo, a to zwiększa podatność zębów na próchnicę.

Próchnica próchnicy nierówna

Mało kto wie o tym, że istnieje kilka stadiów rozwoju próchnicy. Dowiedz się, czym się charakteryzują. Dzięki temu rozpoznasz, na którym etapie jest ta dolegliwość u Ciebie i podejmiesz skuteczne leczenie.

  • Próchnica powierzchowna – próchnica zaatakowała wyłącznie szkliwo, ale jednocześnie spowodowała trwałe uszkodzenia. Na tym etapie leczenie pozostaje bezbolesne.
  • Próchnica głęboka – choroba obejmuje nie tylko szkliwo, ale znaczną część zębiny. Wciąż jeszcze nie wszystko do stracenia, ale wizyta u stomatologa powinna odbyć się w trybie pilnym. Jeśli ubytek jest większy, lekarz zaleci leczenie kanałowe.
  • Próchnica korzenia – najczęściej dotyczy tych, którzy na skutek innych schorzeń mają odsłonięte szyjki zębów. Długo nieleczona prowadzi do ekstrakcji, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Próchnica zębów – przyczajona i ukryta choroba

W naszym społeczeństwie panuje przeświadczenie, że wizyta u stomatologa powinna być ostatecznością. To duży błąd. Dlaczego? Początkowy etap próchnicy jest bezbolesny i często nawet możesz nie być jej świadomy. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na walkę z tą dolegliwością jest jej zapobieganie, czyli prawidłowa higiena, odpowiednia dieta oraz częste wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz fachowym okiem oceni stan Twoich zębów.

Próchnica zębów: traktuj twardo i nie słodź

Sięgaj częściej po twarde pokarmy, takie jak np. orzechy, jabłka czy marchewka. W naturalny sposób pomagają one oczyścić zęby oraz troszczą się o ilość i skład śliny, która odgrywa dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Nawet jeśli lubisz „łasuchować”, wyeliminuj z diety cukier w każdej postaci. Na jakiś czas zapomnij też o owocach. Zawierają one fruktozę i glukozę, które bardzo lubią bakterie odpowiedzialne za próchnicę.

Jak uśmierzyć ból zęba?

Jeśli jednak jest już za późno i ból zęba spędza Ci sen z powiek, możesz wypróbować sprawdzoną domową metodę na pozbycie się bakterii. Antybakteryjnie zadziała czosnek. Nieduży ząbek obsyp solą i przyłóż na kilka chwil do zęba. Zabieg powtarzaj regularnie. W ten sposób zmniejszysz ból, ale nie pozbędziesz się jego przyczyny.

Aby zwalczyć powód dolegliwości, zapisz się na wizytę do specjalisty.

Udostępnij: