Priapizm: dolegliwość, która powoduje bolesny wzwód

991
0
Udostępnij:
priapizm - bolesny wzwód

Priapizm to rzadka dolegliwość, która polega na długotrwałym utrzymywaniu się bolesnego wzwodu członka – który nie ma najczęściej nic wspólnego z podnieceniem seksualnym. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości i kogo może ona dotyczyć? Czy istnieją czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na jej pojawienie się? Czy każdy bolesny wzwód oznacza, że masz do czynienia z priapizmem?

Czym różni się priapizm od prawidłowej erekcji?

Członek męski składa się z dwóch ułożonych równolegle ciał jamistych oraz jednego ciała gąbczastego, z którego zbudowana jest żołądź. W trakcie fizjologicznej erekcji do ciał jamistych i ciała gąbczastego napływa krew, a wzwód utrzymuje się do ustąpienia podniecenia seksualnego. U mężczyzn, u których występuje priapizm, krew napływa tylko do ciał jamistych prącia, dzięki czemu członek staje się sztywny, jednak żołądź dalej pozostaje miękka. Wzwód jest wtedy bolesny, nie związany z podnieceniem seksualnym i utrzymuje się ponad 4 godziny.

Czy wiesz że…?

Priapizm – nazwa opisywanego stanu chorobowego pochodzi się od imienia greckiego i rzymskiego boga płodności Priapa. Posągi boga płodności zawsze przedstawiały go z wyeksponowaną erekcją.

Priapizm – przyczyny powstawania.

Najczęściej spotykany jest prapizm idiopatyczny, tzn. taki, którego przyczyny nie da się jasno określić. Czynniki, które mogą wpływać na występowanie długotrwałego, bolesnego wzwodu, to:

  • leki na zaburzenia wzwodu (leki na potencję), które często są stosowane przez mężczyzn bez zaburzeń erekcji,
  • leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne,
  • choroby krwi (anemia sierpowatokrwinkowa, białaczka),
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego,
  • nadużywanie alkoholu i narkotyków,
  • zakrzepica krwi,
  • uraz krocza,
  • jady owadów.

Rodzaje priapizmu

U 95% mężczyzn, u których występuje ponad 4-godzinny wzwód, można rozpoznać bolesny priapizm niedokrwienny z niskim przepływem krwi. Ciała jamiste napełniają się i wówczas krwią, jednak przez niedrożność naczyń lub podawanie leków stymulujących wzwód, krew nie jest w stanie ich opuścić. Zalegająca w ciałach jamistych krew jest pozbawiona tlenu, co powoduje niedokrwienie prącia.

Priapizm niedokrwienny wymaga pilnej wizyty u lekarza, ponieważ nieleczony może powodować uszkodzenia penisa lub impotencję. Dodatkowo możemy wyróżnić priapizm z wysokim przepływem krwi, który spowodowany jest najczęściej urazem krocza. Erekcja w tej dolegliwości nie jest pełna oraz zazwyczaj niebolesna, jednak również wymaga konsultacji u lekarza.

Priapizm – leczenie

Jeżeli Twój wzwód utrzymuje się zbyt długo, a jego wystąpieniu nie towarzyszyło podniecenie seksualne, możesz podejrzewać u siebie priapizm. Objaw towarzyszący erekcji to przede wszystkim ból członka. Stan chorobowy wymaga pilnej interwencji lekarskiej, dlatego zgłoś się na SOR. Lekarz po dokładnym wywiadzie i dodatkowych badaniach ustali, co jest przyczyną Twojej dolegliwości. Leczenie prapizmu polega na odessaniu zalegającej krwi z ciał jamistych za pomocą strzykawki. Lekarz znieczula prącie i cienką igłą wbija się do ciał jamistych, odciągając z nich krew. Innymi metodami leczenia jest wstrzyknięcie leków bezpośrednio do prącia lub zabieg operacyjny.

Priapizm – o czym warto pamiętać

Erekcja, która utrzymuje się ponad 4 godziny i nie jest związana z podnieceniem seksualnym to stan chorobowy, który wymaga pilnej wizyty lekarskiej. Priapizm występuje najczęściej u mężczyzn, którzy nadużywają leków na potencję (szczególnie tych podawanych bezpośrednio do prącia) lub stosują je bez zaleceń lekarza. Dodatkowo, bolesny wzwód może wystąpić przy urazach rdzenia kręgowego, stosowaniu leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych, przy chorobach krwi oraz stosowaniu używek.

Jeżeli zauważysz u siebie objawy priapizmu, pilnie zgłoś się do lekarza, ponieważ zalegająca krew w penisie wymaga odessania. W przypadku nieleczonego prapizmu grozi Ci impotencja i uszkodzenie członka. Priapizm do poważna męska dolegliwość, której nigdy nie należy bagatelizować.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak