Plamy wątrobowe na ciele. Czy to wina wątroby?

3184
0
Udostępnij:
plamy-watrobowe-na-ciele-czy-to-wina-watroby

Plamy na skórze mogą mieć różne pochodzenie i być przejawem wielu schorzeń, niekoniecznie dermatologicznych. Tzw. plamy wątrobowe posiada na swoim ciele większość z nas, choć mało kto zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Czym są, skąd się biorą i czy trzeba się nimi niepokoić? Jak pozbyć się niechcianych plam na ciele?

Brązowe plamy na skórze – czy to wina wątroby?

Tzw. plamy wątrobowe (inaczej: plamy pigmentacyjne) to przebarwienia na skórze o nieregularnym kształcie i wielkości od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Wbrew nazwie, nie są one spowodowane schorzeniami wątroby. Brązowe plamy na skórze to miejsca, w których zgromadził się nadmiar pigmentu skórnego – melaniny. Swoją nazwę zawdzięczają brązowo-brunatnemu odcieniowi, który może kojarzyć się z kolorem wątroby.

Plamy wątrobowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, jednak najczęściej możesz zaobserwować je na twarzy, rękach lub zewnętrznej stronie dłoni. Wyglądem przypominają nieco bardziej rozległe pieprzyki, a ich powierzchnia jest płaska. Od prawidłowo zabarwionej skóry odróżnia je jedynie kolor.

Plamy wątrobowe – dlaczego powstają i kto jest na nie narażony?

Plamy wątrobowe mogą być wrodzone lub (częściej) nabyte. Ten drugi rodzaj powstaje w wyniku nadmiernej i długotrwałej ekspozycji ciała na promienie słoneczne. Mogą wiec pojawić się u Ciebie, jeśli lubisz wielogodzinne opalanie i często korzystasz z uroków słońca. Jeśli należysz do grupy osób o jasnej karnacji, również jesteś bardziej narażony na powstanie plam wątrobowych. Ich pojawieniu się sprzyja też przyjmowanie niektórych leków (np. preparatów na nadciśnienie, cukrzycę i leków moczopędnych).

Plamy wątrobowe z reguły nie pojawiają się od razu po opalaniu. Powstają przeważnie u osób po 50. roku życia, a statystycznie ich największą liczbę posiadają osoby w wieku podeszłym — stąd inna potoczna nazwa tych zmian: plamy starcze.

Plamy wątrobowe na ciele: czy należy się niepokoić?

Plamy wątrobowe same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie powodują żadnych przykrych dolegliwości. Ponieważ jednak istnieje wiele chorób, które mogą dawać podobne objawy skórne, warto skonsultować się z dermatologiem, który obejrzy plamy i upewni Cię co do faktycznej przyczyny ich powstania.

Większe plamy powinieneś dla pewności pokazać lekarzowi przynajmniej raz na kilka lat. Nie czekaj z wizyta u specjalisty, jeśli zmiany skórne pojawiły się nagle lub jeśli dotychczasowe plamy zmieniły kolor lub fakturę. Powodem do niepokoju powinny być np. swędzenie i mrowienie wokół plamy, owrzodzenia, pojawienie się bruzd i nierówności na jej powierzchni oraz jakikolwiek wyciek skórny na obszarze plamy. Takie objawy mogą (choć nie muszą) świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie skóry.

Domowe sposoby rozjaśniania plam na skórze

Plamy wątrobowe to głównie problem natury estetycznej. Jeśli nie czujesz się komfortowo z przebarwieniami w widocznych miejscach, możesz postarać się rozjaśnić je domowymi sposobami. Właściwości wybielające posiada przede wszystkim sok z cytryny (wyciśnij go z połówki owocu i smaruj skórę 2 razy dziennie, aż do uzyskania pożądanego efektu).

Równie dobre efekty daje sok aloesowy. Możesz wycisnąć go ze świeżych liści aloesu (ma wówczas nieco żelową konsystencję) lub kupić w aptece w postaci gotowego płynu lub żelu. Nakładaj 1-2 razy dziennie.

Chora wątroba – objawy skórne

Ponieważ nazwa „plamy wątrobowe” może być myląca, pojawia się pytanie: czy chora wątroba daje objawy skórne? Zmiany skórne należą do nietypowych objawów chorób tego narządu. Ich powstanie nie jest więc regułą – możesz mieć chorą wątrobę i nie zauważyć u siebie żadnych zmian skórnych. Częściej jednak zdarza się odwrotnie: wiele osób nie łączy zmian na skórze z dolegliwościami pochodzącymi od wątroby.

Do najczęstszych zmian skórnych w takiej sytuacji należy zażółcenie skóry oraz drobne, brązowe plamki na dłoniach (mogą być podobne do plam wątrobowych). Jeśli masz wątpliwości, koniecznie udaj się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania i postawi diagnozę.

Udostępnij: