Pierwsze objawy boreliozy. Co powinno dać Ci do myślenia?

926
0
Udostępnij:
pierwsze objawy boreliozy

Kontakt z kleszczem możesz mieć nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w trakcie pikniku w miejskim parku. Jak z pewnością dobrze wiesz, jedną z najbardziej znanych chorób odkleszczowych jest borelioza. Jakie są pierwsze objawy boreliozy i po czym ją rozpoznasz? Jakie objawy po ukąszeniu kleszcza powinny Cię zaniepokoić?

Borelioza – co to za choroba?

Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie przenoszone na człowieka przez kleszcze. Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii, aby przenieść niebezpieczne bakterie na człowieka, kleszcz wcale nie musi wbić się w jego ciało. Wystarczy, że pozostawi na nim ślinę lub wymiociny. Dlatego podczas kontaktu z kleszczem, kiedy np. usuwasz go drugiej osobie lub zwierzęciu, koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki i zachowaj szczególną ostrożność.

borelioza jednorazowe rekawiczki

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza rozwija się w 3 fazach:

 • wczesnej miejscowej,
 • wczesnej rozsianej,
 • późnej.

Faza wczesna rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od kontaktu z kleszczem. W tym okresie najczęściej na skórze występuje charakterystyczny rumień wędrujący. Jest to wypukłe i ciepłe zaczerwienienie, które jest bolesne w dotyku. Czasami fazie tej towarzyszą objawy podobne jak przy grypie, czyli gorączka, ból głowy i osłabienie.

Pierwsze objawy boreliozy ustępują po około 3 miesiącach. Zatem jeśli zauważasz jakiekolwiek niepokojące symptomy, a wiesz, że miałeś kontakt z kleszczem, koniecznie udaj się do lekarza. Jakie są objawy boreliozy w kolejnych jej fazach?

Objawy we wczesnej fazie rozsianej boleriozy i fazie późnej

Jeżeli w trakcie początkowej fazy choroby nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę wczesną rozsianą, a następnie – w boreliozę przewlekłą. Może to oznaczać zachorowanie na zapalenie stawów. Czasami pojawiają się zaburzenia neurologiczne lub problemy kardiologiczne. Po wielu latach od zakażenia u niektórych chorych może rozwinąć się przewlekłe zapalenie stawów, zanikowe zapalenie skóry bądź mogą wystąpić powikłania neurologiczne.

Rodzicu, zachowaj czujność! Objawy boreliozy u dzieci

Objawy boreliozy u dzieci są podobne jak w przypadku dorosłych, tyle że znacznie częściej nie występuje u nich rumień. Z tego powodu może być Ci trudno określić, czy znaleziony na ciele pociechy kleszcz przeniósł niebezpieczne bakterie do organizmu, czy też nie. W takim przypadku borelioza objawia się zapaleniem stawów. Najczęściej są to stawy kolanowe, skokowe i łokciowe, ale rodzice mogą nie skojarzyć go z ukąszeniem kleszcza. Dlatego jeśli masz złe przeczucia, na wszelki wypadek zrób dziecku badania krwi pod kątem boleriozy.

Borelioza – objawy neurologiczne

Objawy po ukąszeniu kleszcza mogą mieć również podłoże neurologiczne. Jest to tzw. neuroborelioza. Jest to rzadziej spotykany rodzaj boreliozy, ale jej objawy mogą wystąpić wiele lat po zakażeniu. Jakie są objawy boreliozy o podłożu neurologicznym? W przypadku neuroboreliozy mogą wystąpić:

 • drgawki mięśni,
 • fibromialgia,
 • niedowład,
 • przeczulice,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • problemy z koncentracją,
 • zaniki pamięci,
 • otępienie,
 • porażenie nerwów czaszkowych.

Objawy te z czasem mogą przybierać na sile.

Jak ochronić się przed boreliozą?

Aby nie dopuścić do zakażenia lub zmniejszyć jego skutki, najważniejszą rzeczą jest odpowiednia kontrola skóry. Po każdym spacerze na łonie natury dokładnie oglądaj całe ciało, a jeżeli zauważysz kleszcza niezwłocznie go usuń.

Pomocne mogą okazać się specjalne akcesoria do usuwania „niechcianych gości” np. Trix lasso do wykręcania kleszczy lub haczyki do wyciągania kleszczy (np. Tick Twister). Przed wyjściem możesz też spryskać się środkiem przeciw kleszczom np. sprayem Komaroff.

Jeśli chodzi o metody naturalne, rozetrzyj na skórze zioło o nazwie wrotycz pospolity. Ten prosty i łatwo dostępny sposób pomoże Cię uchronić przed nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi konsekwencjami po spotkaniu z wszędobylskim kleszczem, jednak żadna metoda nie daje 100% gwarancji.

Udostępnij: