Co oznaczają brązowe upławy w ciąży?

Udostępnij:
upławy - ciąża

Upławy u kobiet są zjawiskiem dość częstym, ale zawsze powinny skłonić do wizyty u lekarza. Jeżeli spodziewasz się dziecka, taka konsultacja jest szczególnie wskazana. Co może oznaczać brązowe plamienie? Jakie są zazwyczaj jego przyczyny? Czy brązowe upławy w ciąży mogą być niebezpieczne?

Brązowe upławy na początku ciąży

Brązowe plamienie, szczególnie we wczesnym okresie ciąży, wzbudza u większości kobiet zrozumiały niepokój. Nie każde plamienie musi jednak oznaczać, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś niedobrego. We wczesnej ciąży, po około dwóch tygodniach od zapłodnienia, w organizmie następuje implantacja zarodka. Innymi słowy, zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy. Niektóre kobiety mylą to plamienie z miesiączką, gdyż pojawia się mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja. Jest ono jednak krótsze (kilka godzin) a jego barwa jest raczej brunatna, a nie czerwona.

Inne przyczyny plamienia

Czasami brązowe upławy na początku ciąży pojawiają się po odbyciu stosunku lub po badaniu USG wykonywanym przez pochwę. W tym czasie Twoje okolice intymne są wyjątkowo wrażliwe i to, co wcześniej nie sprawiało problemu, teraz może podrażniać i wywoływać drobne krwawienia. Często brązowe plamienie jest również wynikiem oczyszczania się organizmu z resztek krwi. Pamiętaj jednak, aby wszystkie przypadki upławów o dziwnym i brunatnym zabarwieniu skonsultować z ginekologiem.

Brązowe plamienie, które powinno niepokoić

Brązowe upławy w ciąży, związane z zagnieżdżeniem zarodka lub lekkim podrażnieniem, nie są intensywne i trwają krótko. Jeżeli zauważysz u siebie obfite krwawienie jasną lub brunatną krwią, któremu towarzyszy ból brzucha, natychmiast udaj się do lekarza bądź wezwij pogotowie. Takie objawy mogą oznaczać zagrożenie poronieniem i szybka pomoc medyczna w wielu przypadkach jest niezbędna, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Krwawienie z dróg rodnych połączone z silnym bólem podbrzusza może wskazywać również na ciążę pozamaciczną a brązowe plamienie jest czasami wynikiem tzw. ciąży zaśniadowej (wynikającej z nieprawidłowego zapłodnienia). W każdym przypadku lekarz ginekolog oceni prawidłowość ciąży i stan dziecka.

Brązowe upławy w ciąży – przyczyny zapalne

Plamienie i brązowe upławy w ciąży mogą wskazywać na stan zapalny. Często pojawia się nadżerka. Nie towarzyszy jej tak silny ból, jak w przypadku poronienia. Jeśli jednak nadżerka rozwinie się u Ciebie, możesz odczuwać pieczenie miejsc intymnych. Również w takim przypadku koniecznie zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego, który zaleci Ci odpowiednią terapię. W niektórych przypadkach brązowe plamienie może wskazywać również na infekcję wirusową pochwy i szyjki macicy.

Brązowe plamienie w późniejszym okresie ciąży

W trzecim trymestrze ciąży brązowe upławy może wywołać łożysko przodujące, odklejenie lub oderwanie się łożyska bądź żylaki pochwy. W ostatnich tygodniach ciąży pojawienie się krwi świadczy często o rozwieraniu szyjki macicy i odejściu czopu śluzowego, zamykającego szyjkę macicy. Zwiastuje to zbliżanie się rozwiązania.

Co robić, gdy pojawiają się brązowe upławy w ciąży  

Kiedy zauważysz u siebie krwiste bądź brązowe plamienie, przede wszystkim nie wpadaj w panikę i rozpacz. Pamiętaj, że nie każde plamienie świadczy o stanach zagrażających życiu i zdrowiu. Nie należy jednak w żadnym wypadku lekceważyć tych objawów. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.

Jeżeli nie odczuwasz mocnego bólu, a krwawienie jest bardzo skąpe, możesz udać się do lekarza prowadzącego ciążę. Jeżeli natomiast krwawienie przypomina miesiączkę, bądź męczą Cię silne bóle, lepiej nie zwlekaj i od razu udaj się na ostry dyżur ginekologiczny, gdzie otrzymasz szybką pomoc.

Udostępnij: