Opryszczka na ustach – jak ją leczyć?

591
0
Udostępnij:
opryszczka-na-ustach-jak-ja-leczyc

Opryszczka na ustach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również boli i powoduje dyskomfort. Szacuje się, że nosicielami wirusa opryszczki jest nawet 80% populacji. Zmiany najczęściej pojawiają się na ustach, choć mogą rozprzestrzeniać się również na inne miejsca. Jak leczyć opryszczkę, by szybko pozbyć się uciążliwych dolegliwości?

Opryszczka na ustach – powszechny problem

Lekarze szacują, że nosicielami opryszczki wargowej jest 80% populacji. Popularne „zimno” to zmiany skórne powodowane przez wirus opryszczki na ustach, znany jako HSV1.  Uaktywnia się on, gdy organizm jest osłabiony. Nie u wszystkich zakażonych wirusem pojawia się zaczerwienienie i bolący problem. U części osób będących nosicielami nigdy nie dochodzi do aktywacji objawów. Przed opryszczką przy ustach można się jednak chronić, a także zapobiegać jej nawrotom. Jak to zrobić?

Zakażenie opryszczką na ustach – wirus na zawsze

Do zakażenia wirusem dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy pocałunek z osobą, która aktualnie boryka się z tym problemem, użycie tego samego ręcznika lub wypicie wody z tej samej szklanki. Aby uniknąć pojawienia się opryszczki, warto zwracać uwagę na takie drobne szczegóły.

Gdy raz zarazisz się tym wirusem, będziesz jego nosicielem do końca życia – nie ma bowiem możliwości całkowitego pozbycia się wirusa z organizmu. HSV1 zagnieżdża się w nerwach i bytuje tam w „uśpieniu”, czekając na dogodny moment, aby zaatakować. Gdy zostaje pobudzony, daje o sobie znać w postaci zmian skórnych.

Pierwszym etapem powstawania opryszczki na ustach jest swędzenie i pieczenie. Następnie na wardze pojawiają się niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem. Po kilku dniach (najczęściej 6-10) pęcherzyki te zaczynają pękać. W tym momencie należy zachować szczególną uwagę. W pęcherzykowatym płynie znajdują się wirusy, które z łatwością można przenieść np. na okolice oczu (a także na dłoniach, na inną osobę). Po około tygodniu niewielkie rany same zaczynają się goić. Strupki powinny odpaść same. Nie zdrapuj ich na siłę, bo wówczas wydłuży się czas gojenia.

Opryszczka na ustach najczęściej pojawia się, gdy organizm jest osłabiony. W sytuacji przegrzania lub wyziębienia, gdy korzystasz z solarium lub opalasz się na plaży. U młodych ludzi opryszczka atakuje często w momencie stresu. Dodatkowo u kobiet może pojawiać się w czasie menstruacji.

Opryszczka na ustach – leczenie

Gdy już dojdzie do zakażenia, a na Twoich ustach pojawiają się nieestetyczne zmiany, użyj maści przeciwwirusowej, która złagodzi podrażnienie. Alternatywnie możesz zastosować plastry wysuszające, np. Compeed. Są bardzo łatwe w użyciu: wystarczy nakleić je w miejscu opryszczki. Plastry łagodzą pieczenie i swędzenie, a przy tym są dyskretne i niemal niewidoczne. Dla lepszego efektu możesz zastosować je już wtedy, gdy poczujesz pierwsze symptomy pojawiającej się opryszczki w okolicach warg.

W trakcie walki z opryszczką przy ustach wykorzystuje się również płyny do obmywania skóry oraz sztyfty do smarowania punktowego. Wszystkie te preparaty należy stosować nie częściej niż co dwie godziny.

Opryszczka na ustach – jak jej uniknąć?

Opryszczka przy ustach to nieprzyjemny i bolesny problem, którego łatwo można uniknąć. Przede wszystkim, gdy wiesz, że osoba z Twojego otoczenia boryka się z tą przypadłością, w miarę możliwości ogranicz bezpośrednie kontakty. Opryszczka przenosi się drogą kropelkową, dlatego niewskazane są zwłaszcza pocałunki, picie z jednej szklanki, używanie ręcznika zarażonej osoby itp.

Gdy sam chorujesz, pamiętaj o zdrowiu innych. Nie całuj bliskich, aby ich nie zarazić – dotyczy to szczególnie dzieci. Używaj osobnego ręcznika do twarzy, aby nie przenosić zarazków na inne części ciała. Naczynia, których używasz, myj w gorącej wodzie, żeby wyparzyć zarazki. Zachowaj uwagę przy robieniu makijażu i demakijażu – wirus opryszczki z łatwością może dostać się do oka.

Zachowując ostrożność, unikniesz ewentualnych powikłań związanych z wirusem HSV1.

Udostępnij: