Obrzęk jądra – co może oznaczać?

895
0
Udostępnij:
obrzęk jądra

Obrzęk jądra może być symptomem wielu chorób. Chociaż jest to krępująca przypadłość, nie powinieneś jej lekceważyć i wstydzić się wizyty u lekarza. Nieleczony ból i obrzęk jądra mogą doprowadzić nawet do bezpłodności. Jakie dolegliwości stają się przyczyną opuchniętego jądra? Co możesz zrobić, gdy zauważysz u siebie niepokojące symptomy?

Obrzęk jądra: co powinno Cię zaniepokoić?

Powiększone jądro u mężczyzny bywa symptomem wielu schorzeń. Właściwie każda zmiana w okolicach narządów rozrodczych powinna Cię skłonić Cię do wizyty u lekarza. Dodatkowo, w związku z tym, że jest to organ dobrze unaczyniony i unerwiony, obrzęk jądra może wywołać ból i uczucie dyskomfortu. Jeżeli zauważysz u siebie zgrubienia, guzki na jądrach lub grudki w obrębie jąder, jak najszybciej wybierz się do specjalisty w celu dokładnego zdiagnozowania problemu.

Ból i obrzęk jądra – samodzielne badanie

W przypadku problemów z organami rozrodczymi, najważniejsze jest regularne samobadanie. Jądra pełnią ważną funkcję, dlatego warto jak najczęściej sprawdzać ich stan. Wszelkie zmiany w budowie jąder są dość łatwo wyczuwalne, a szybką interwencją można zapobiec ostrzejszym stanom chorobowym. Samobadanie nie zajmuje wiele czasu, jest proste i można je przeprowadzić podczas codziennej toalety. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące zmiany, udaj się do lekarza, który oceni, z jakim schorzeniem masz do czynienia.

Czy to na pewno obrzęk jądra?

Zanim jednak po przebadaniu się wpadniesz w panikę, pamiętaj, że drobne zgrubienia czy guzki nie oznaczają wcale zmian chorobowych, a są jedynie charakterystyczną cechą tego organu. Dlatego najważniejsze jest regularna, samodzielna kontrola – tylko w ten sposób nauczysz się oceniać zachodzące w obrębie jąder zmiany. Do charakterystycznych objawów chorobowych zaliczyć można wyraźnie wyczuwalne guzki i narośle, szczególnie jeżeli towarzyszy im ból. Wówczas jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty.

Powiększone jądro: przyczyny

Ból i obrzęk jądra mogą być spowodowane przez różnego rodzaju schorzenia. Najczęstszymi przyczynami opuchlizny jądra lub jąder są choroby urologiczne, takie jak:

 • zapalenie jądra,
 • wodniak jądra,
 • przepuklina,
 • skręt powrózka nasiennego,
 • zapalenie najądrzy,
 • rak jądra,
 • rak prostaty.

Powiększone jądro u mężczyzny może pojawić się również w przypadku świnki, urazu lub ucisku jądra oraz przy bardzo intensywnym życiu seksualnym.

Powiększone jądro u mężczyzny: jak wygląda badanie?

Powiększone jądro u mężczyzny najczęściej wymaga konsultacji u lekarza urologa. Nie musisz specjalnie przygotowywać się do tego badania. Tutaj najważniejszy będzie wywiad, więc dobrze, jeżeli przekażesz lekarzowi jak najwięcej dokładnych danych. Przygotuj się, że lekarz zapyta Cię:

 • kiedy pojawiły się objawy,
 • czy występują stale,
 • czy towarzyszy im ból,
 • czy przechodziłeś lub przechodzisz jakieś choroby,
 • czy miały miejsce urazy w okolicach organów rozrodczych,
 • jak intensywne jest Twoje pożycie intymne.

Dodatkowo lekarz przeprowadzi zwykłe badanie i ewentualnie zleci badanie ultrasonograficzne. Każde z nich jest szybkie i bezbolesne.

Obrzęk jądra – leczenie

W przypadku opuchlizny jąder nie ma jednego sposobu leczenia. Wszystko zależy od przyczyny obrzęku, dlatego tak ważna jest szybka i dokładna diagnostyka. Jeżeli masz do czynienia z wodniakiem, skrętem powrózka nasiennego lub przepukliną, konieczna może okazać się operacja. Zapalenie jąder lub najądrzy wyleczysz odpowiednimi antybiotykami, natomiast leczenie raka jądra i raka prostaty zależeć będzie od stopnia zaawansowania choroby. W każdym z powyższych przypadków najważniejszy jest szybki czas reakcji. Nawet najpoważniejsza choroba wykryta we wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

Udostępnij: