Objawy andropauzy u mężczyzn – czego możesz się spodziewać?

794
0
Udostępnij:
objawy-andropauzy-u-mezczyzn-czego-mozesz-sie-spodziewac

Skończyłeś 50 lat i nagle nie poznajesz swojego ciała? Nie wiesz co się z Tobą dzieje, czujesz się słaby, nie możesz spać ani skoncentrować się na jednej rzeczy? Jesteś ciągle rozdrażniony, a w miejscu napiętych mięśni brzucha nagle zaczęła pojawiać się oponka? Spokojnie – to może być po prostu andropauza.

U kobiet menopauza jest zjawiskiem nie budzącym żadnych wątpliwości. Niemal każda kobieta, wchodząc w okres przekwitania, odczuwa jakieś dolegliwości i skarży się na pogorszenie samopoczucia. Przekwitanie u mężczyzn przebiega znacznie łagodniej i większość panów nie zauważa zmian hormonalnych w swoim organizmie. Stąd też wiele osób kwestionuje istnienie andropauzy. Trudno jednak zaprzeczyć, że u około 20% mężczyzn pojawiają się problemy świadczące o rewolucji w organizmie.

Na czym polega andropauza?

Z wiekiem stężenie testosteronu we krwi spada. Jest to niewielki i łagodny spadek. Testosteron obniża się mniej więcej o 1% na rok. W tym samym czasie u niektórych panów obniża się liczba plemników. Nie są to jednak zmiany drastyczne i dlatego większość mężczyzn ich nie zauważa. Nadal są w pełni sił, a drobne dolegliwości czy zmiany nastroju łatwo można zrzucić na karb nerwowego trybu życia. Niekiedy jednak możesz zauważyć u siebie pewne cechy, świadczące o tym, że właśnie wchodzisz w okres andropauzy.

Objawy andropauzy u mężczyzn

Wbrew pozorom objawy andropauzy nie wiążą się tylko ze sferą seksualną, choć tam są zazwyczaj najszybciej zauważane. Spadek libido, brak podniecenia, zaburzenia erekcji lub jej bolesność mogą budzić Twój niepokój. Tak właśnie daje o sobie znać andropauza. Objawy te są jak najbardziej naturalne, choć oczywiście możesz je łagodzić. W czasie andropauzy możesz u siebie również zauważyć:

  • kłopoty z pamięcią,
  • ogólne osłabienie,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • spadek odporności,
  • drażliwość,
  • przyrost tkanki tłuszczowej,
  • zaburzenia snu i apetytu,
  • uderzenia gorąca.

Przyczyny andropauzy

Biorąc pod uwagę, że kłopoty z andropauzą odczuwa niewielki procent mężczyzn, możesz się zastanawiać, dlaczego akurat u Ciebie występują jej objawy i czy można temu jakoś zaradzić. Andropauza to zmiany w układzie hormonalnym. Nie są one takie same u wszystkich mężczyzn, a pojawiające się dolegliwości nie muszą być związane jedynie ze stężeniem określonych hormonów. Objawy andropauzy często nasilają się  także ze względu na predyspozycje genetyczne, przy stosowaniu leków i długotrwałym leczeniu oraz w przypadku palaczy.

Zobacz także: Prostata – 6 rzeczy, których o niej nie wiesz

Andropauza u mężczyzn: jakie badania warto wykonać?

Aby mieć pewność, że dręczące Cię problemy to nic innego jak andropauza, warto sprawdzić stężenie określonych hormonów. Badanie to może zlecić Twój lekarz. Wypełnij z nim również kwestionariusze określające stan ogólny organizmu. Zadbaj o to, by wykonać kilka dodatkowych badań: poziom cukru we krwi, lipidogram (ryzyko miażdżycy), EKG oraz badania w celu wykluczenia osteoporozy.

Skuteczne leczenie andropauzy

Czy istnieje coś takiego jak skuteczne leczenie andropauzy? Wielu twierdzi, że nie, ale niektóre leki łagodzą nieprzyjemne objawy. Jeżeli andropauza jest dla Ciebie szczególnie uciążliwa, możesz poddać się terapii hormonalnej, która wyrówna poziom hormonów, poprawi sprawność seksualną i złagodzi inne objawy. Warto też zadbać o odpowiednią dietę. Wyłącz z niej potrawy tłuste i ciężkostrawne. Jedz więcej warzyw i owoców. Do tego regularna gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu zdziałają więcej niż jakiekolwiek leki.

Udostępnij: