O czym świadczy skrzywienie prącia?

1228
0
Udostępnij:
o-czym-swiadczy-skrzywienie-pracia

Skrzywione prącie to przypadłość, która dotyka 1-3% mężczyzn. Czasami jest jedynie kosmetyczną niedoskonałością, ale może też powodować bolesne erekcje. Bywa źródłem kompleksów, co może przekładać się na problemy w aktywności seksualnej. Jakie mogą być powody skrzywienia penisa i jak wygląda leczenie tej przypadłości?  

Jak zaobserwować odchylenia od normy

Penis w stanie spoczynku nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Wygląda on dokładnie tak samo jak każde inne prącie. Jedynie dotykając górnej jego powierzchni możesz wyczuć zgrubienie przypominające blaszkę. Problem pojawia się w czasie erekcji, kiedy wydłużony członek odchyla się w którąś ze stron tworząc łuk w kształcie banana.

Może też przypominać kształtem klepsydrę, bądź opadać w dół. Jeżeli skrzywienie jest niewielkie, możesz je zignorować, natomiast jeżeli przekracza ono 30 stopni, wówczas lepiej skonsultuj się z lekarzem urologiem.

Nabyte lub wrodzone skrzywienie prącia

Skrzywienie penisa może być wadą wrodzoną. Powodować je może nieprawidłowe ułożenie cewki moczowej. Nabyte skrzywienie prącia wiąże się najczęściej z chorobą Peyroniego. W przypadku tej choroby, dotykając członka, możesz wyczuć małą nierówność. W tym miejscu w czasie erekcji penis wykrzywia się w jedną lub drugą stronę, gdyż wypukłość w postaci blaszki skraca prącie z jednej strony. Z czasem choroba Peyroniego uniemożliwia współżycie. Metodą leczenia jest w tym przypadku zabieg chirurgiczny.

Skrzywienie prącia: leczenie chirurgiczne

Zabieg chirurgiczny prostowania prącia polega na wycięciu zgrubiałych tkanek i zszyciu rany, co nieznacznie skraca przyrodzenie. Można również po wykonaniu zabiegu naszyć tkankę uzupełniającą ubytek. W tym przypadku penis nieco się wydłuży. Jeśli zauważyłeś u siebie zmiany, warto udać się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leczenie lub przeprowadzi zabieg chirurgiczny. Pamiętaj, że leczenie operacyjne jest wskazane jedynie w przypadku odczuwania bólu. Jeżeli podczas stosunku nie zauważyłeś żadnego dyskomfortu, jakiekolwiek leczenie nie jest konieczne.

Po operacji

Sama operacja trwa stosunkowo krótko, bo zaledwie 1-2 godz. Przeprowadza się ją pod narkozą, więc pacjent pozostaje po niej przez dobę na obserwacji. Po zabiegu możesz zauważyć u siebie obrzmienia i zaburzenia czucia, które jednak po kilku lub kilkunastu dniach same miną. Przez pierwsze dwa miesiące lepiej zrezygnuj z aktywności seksualnej, aż do pełnego powrotu do zdrowia i sprawności.

Skrzywienie prącia: leczenie farmakologiczne

Jeżeli odchylenia od normy są niewielkie, bądź choroba Peyroniego jest w początkowej fazie, możesz zastosować leczenie farmakologiczne. Podaje się wówczas kolchicynę, blokery kanału wapniowego lub zastrzyki ze sterydów. Leki zmniejszają odczuwany ból. Często hamują również rozwój choroby. Czasami stosuje się terapię witaminą E, ale część lekarzy wątpi w jej skuteczność. Leczenie farmakologiczne może trwać nawet do kilku miesięcy.

Czy leczenie zawsze jest konieczne?

W wielu przypadkach nieznaczne skrzywienie penisa jest sprawą czysto estetyczną. Nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla organizmu, ani nie powoduje uczucia dyskomfortu. Również współżycie odbywa się wówczas normalnie. Jeżeli jednak podczas erekcji odczuwasz ból, bądź skrzywienie członka uniemożliwia odbycie stosunku – wówczas lepiej zasięgnąć rady lekarza i wybrać najlepszą metodę leczenia.

Udostępnij: