O czym świadczy krew w kale?

Udostępnij:
O-czym-świadczy-krew-w-kale

Zauważyłeś u siebie domieszkę krwi w kale? Nie ignoruj tego objawu. Może ona oznaczać niewinną dolegliwość. Jednak nie zawsze. Jej obecność za każdym razem wymaga diagnostyki lekarskiej.

Krew w kale – przyczyny

Kał zdrowego człowieka nigdy nie zawiera krwi. Jej pojawienie się oznacza chorobę. Zauważyłeś u siebie krew? Skonsultuj się z lekarzem, by wyjaśnić źródło krwawienia. Jego przyczyną mogą być zarówno niegroźne schorzenia, np. hemoroidy, jak i poważne choroby, takie jak rak jelita grubego. Znalezienie źródła krwawienia jest bardzo ważne, gdyż pozwala na postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Wstydliwy problem – hemoroidy

Najczęstszym powodem pojawienia się świeżej krwi w kale są hemoroidy. Wywołują je nadmiernie poszerzone żyły zlokalizowane w okolicy odbytu. Gdy jesteś zdrowy, pomagają one uszczelnić Twój odbyt i umożliwiają kontrolę nad gazami. Kiedy jednak żyły zbytnio się powiększą i wypełnią krwią, powstają guzki hemoroidalne, które krwawią przy oddawaniu stolca i pozostawiają ślady świeżej krwi w kale.

Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, na którą cierpi wiele osób. Szczególnie narażone są na nią:

  • osoby prowadzące siedzący tryb życia,
  • osoby wykonujące pracę biurową,
  • osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia,
  • kobiety w ciąży.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie hemoroidy?

Skonsultuj się z lekarzem, który postawi diagnozę w oparciu o zebrany wywiad i badanie per rectum. Jeżeli okaże się, że rzeczywiście masz hemoroidy, lekarz zaleci Ci leczenie czopkami ze środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Pomoże Ci też zmiana stylu życia i diety oraz wprowadzenie leków zapobiegających zaparciom. Zabiegów chirurgicznych wymagają tylko najcięższe przypadki.

Zobacz także: Hemoroidy – jak wyleczyć tę wstydliwą dolegliwość?

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Kolejną przyczyną pojawienia się krwi w kale jest krwawienie do przewodu pokarmowego. Może mieć różne przyczyny, takie jak np. choroba wrzodowa, nieswoiste zapalenie jelit lub nowotwory. Pamiętaj, informacja o kolorze krwi w kale jest bardzo ważna i pozwala ustalić źródło niepokojących zmian. Świeża krew jest charakterystyczna dla chorób odbytu i odbytnicy, a stolce buraczkowe – dla zmian w okrężnicy. Krwawienie z przełyku i żołądka daje czarne stolce, opisywane jako smoliste.

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz zaleci wykonanie kolonoskopii lub gastroskopii. Badaniem, które umożliwia znalezienie faktycznej przyczyny krwawienia jest również test na krew utajoną w kale. Nie panikuj, czarne stolce występują naturalnie po niektórych pokarmach, np. po jagodach oraz przy spożywaniu suplementów zawierających żelazo.

A co, jeśli zauważysz krew w stolcu swojego dziecka? Krew w kale u dziecka najczęściej wynika z zaparć i zaburzeń wypróżniania, jednak zawsze wymaga kontaktu z pediatrą. Zachowaj czujność i nie bagatelizuj tego objawu, gdyż może świadczyć o poważniejszej chorobie.

Pojawienie się krwi w kale wymaga od Ciebie i Twojego lekarza zachowania tzw. czujności onkologicznej. W pierwszej kolejności specjalista wykluczy zmiany nowotworowe, a następnie zdiagnozuje faktyczną przyczynę dolegliwości.

Bądź jednak czujny. Krew w kale pojawia się czasem dopiero w końcowym etapie choroby. Rak jelita grubego, nawet zaawansowany, może nie dawać objawów. Jeżeli jesteś osobą po 40. roku życia, korzystaj z programów profilaktycznych i regularnie odwiedzaj swojego lekarza. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Udostępnij:
Lek. Aleksandra Janowiak-Majeranowski