Gdy noga sama ślizga się w bucie, czyli nadmierna potliwość stóp

Udostępnij:
Gdy-noga-sama-ślizga-się-w-bucie-czyli-nadmierna-potliwość-stóp

Twoje stopy nawet po kąpieli bardzo szybko się pocą? Po całym dniu skarpety są wyraźnie wilgotne? Boisz się zdjąć buty z obawy, że inni poczują nieprzyjemny zapach? Nadmierna potliwość stóp to powszechny problem. Skąd się bierze i w jaki sposób się jej pozbyć?

Współczesny tryb życia nie ułatwia walki z potem. Nadmierny stres, pośpiech i upalna pogoda sprawiają, że pocisz się bardziej, niż zwykle. I chociaż nikt nie lubi potu – mimo wszystko jest on potrzebny. To naturalna reakcja organizmu, który w ten sposób się ochładza.

Jednak co zrobić, gdy pot pojawia się w niekontrolowanych ilościach? Oznacza to, że gruczoły potowe nie działają prawidłowo. Problem najczęściej objawia się poprzez tzw. nadpotliwość stóp.

Nadmierna potliwość stóp: skąd się bierze?

Nadmierna potliwość stóp to bardzo częsta dolegliwość. W Twoim ciele najszybciej pocą się właśnie stopy, ponieważ to one posiadają największą ilości gruczołów potowych. Szacuje się, że jest ich nawet 600 na 1 cm kwadratowy skóry.

Początkowo pocące się stopy nie dają o sobie znać. Sam pot jest bowiem bezwonny, dopiero po pewnym czasie bakterie znajdujące się na skórze w połączeniu z potem zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.

Nadpotliwość stóp ma różne pochodzenie. Najczęściej pojawia się na  podłożu hormonalnym. Nieprawidłowe działanie gruczołów potowych (których pracę regulują hormony) prowadzi do wzmożonego wydzielania potu. Powodem mogą być również czynniki neurologiczne lub zbyt częste sięganie po używki, takie jak kawa i alkohol.

Przyczyn nadmiernego pocenia się stóp lekarze upatrują także w czynnikach psychologicznych. Stres i nerwowe sytuacje powodują, że ciało mocniej się poci.

Nadpotliwość stóp:  jakie leczenie zastosować?

Nadmierną potliwość stóp diagnozuje lekarz specjalista po przeprowadzeniu wywiadu oraz odpowiednich badań. Istnieją różne metody leczenia nadpotliwości stóp.

Najczęściej wykorzystywane jest leczenie farmakologiczne, czyli odpowiednie tabletki na nadpotliwość stóp. Są to na przykład leki z grupy beta-blokerów lub leki uspokajające.

Jeżeli nadmierna potliwość stóp jest wynikiem stresującego trybu życia, konieczne jest zwalczanie przyczyny. Lekarz może zalecić psychoterapię, która pomoże zapanować nad stresem.

Pocenie się stóp: domowe sposoby leczenia nadpotliwości

Zanim udasz się do specjalisty, warto wypróbować domowe sposoby na nadmierne pocenie się stóp. Często za pojawienie się dodatkowego potu na ciele odpowiada nieprawidłowa dieta. Poceniu sprzyja nadmiar kawy, alkoholu i pikantnych potraw.

Jeśli cierpisz na nadpotliwość, wybieraj obuwie z naturalnego tworzywa (np. skóry). Unikaj sztucznych tworzyw i noś możliwie przewiewne obuwie (np. sandały latem), aby skóra mogła swobodnie oddychać. To samo dotyczy skarpetek – najlepsze będą bawełniane.

Nadmierne pocenie się stóp: jak dbać o stopy?

W zmniejszeniu nadmiernego pocenia się stóp pomoże przede wszystkim odpowiednia higiena. W sklepach, drogeriach i aptekach znajdziesz specjalne kosmetyki, skierowane do osób z nadpotliwością stóp. Takie preparaty powinny zawierać substancje hamujące rozkład bakterii – dzięki temu pozbędziesz się przykrego zapachu.

Nadmierna potliwość stóp: skutki nieleczenia dolegliwości

Pocące się stopy wydają się niegroźnym dla zdrowia problemem, ale podobnie jak każda inna dolegliwość – nieleczona może prowadzić do rozwoju innych przypadłości. W obronie przed nadmierną utratą wody organizm tworzy barierę ochronną. Polega to na utwardzaniu skóry stóp, która w efekcie staje się nieprzyjemna w dotyku i zrogowaciała. Pojawiają się także żółte przebarwienia.

Konsekwencją braku leczenia nadpotliwości jest grzybica stóp. Wilgotna skóra i ciepłe środowisko to idealne warunki dla namnażania się grzybów. Warto więc podjąć walkę z poceniem, zanim pojawią się inne objawy.

Udostępnij: