Nadżerka – objawy i konsekwencje nieleczonego schorzenia

1567
0
Udostępnij:

Nadżerka to choroba kobieca, która początkowo nie daje żadnych objawów i nie zagraża Twojemu zdrowiu. Nie warto jej jednak bagatelizować – nieleczona nadżerka z czasem może stać się przyczyną poważniejszych schorzeń. Sprawdź, jakie są objawy nadżerki oraz jak właściwie z nią postępować.

Być kobietą…

Nadżerka to powszechne schorzenie – może dotyczyć nawet co piątej kobiety. Dotyka nas w różnym wieku. Sama nadżerka jest nieszkodliwa, jednak nieleczona może sprawić, że z czasem znacznie zwiększy się u Ciebie ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest, żebyś wykonywała badania profilaktyczne – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Co to jest nadżerka?

Twój układ rozrodczy ma swoją ściśle określoną budowę anatomiczną i tkankową – to ona decyduje o jego prawidłowym funkcjonowaniu. Nadżerka jest zaburzeniem tej równowagi. Polega ona na tym, że w części pochwowej szyjki macicy pojawiają się ubytki w osłaniającym ją nabłonku. Nadżerka pochwy jest więc tak naprawdę schorzeniem macicy.

Co to jest ektopia?

Często nadżerka uważana jest za synonim ektopii. Nie daj się wprowadzić w błąd. Ektopia to zaburzenie, w którym prawidłowy nabłonek wielowarstwowy płaski szyjki macicy jest zastępowany przez nabłonek gruczołowy. Ektopia znacząco różni się od nadżerki, jest odmiennym stanem chorobowym i stanowi temat na osobny artykuł.

Nadżerka – objawy

W większości przypadków nadżerka przebiega bezobjawowo. Często nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Najłatwiej i najpewniej wykryjesz ją podczas profilaktycznego badania u ginekologa. Dopiero zaawansowana, krwawiąca nadżerka może dawać objawy pod postacią nieregularnego plamienia nasilającego się po stosunku lub przedłużającego się krwawienia miesięcznego. Inne niecharakterystyczne objawy to dyskomfort w trakcie stosunku płciowego oraz śluzowa wydzielina z pochwy.

Nadżerka – niewinna czy niebezpieczna?

To, czy nadżerka jest dla Ciebie groźna, czy nie, zależy od jej źródeł. Najczęstszą jej przyczyną jest przewlekły stan zapalny dolnego odcinka narządu rodnego. Nie masz powodu do obaw – w tym wypadku standardowe sposoby leczenia są bardzo skuteczne. Wyleczenie zapalenia (np. antybiotykami) oraz przywrócenie właściwego pH i flory bakteryjnej pochwy (stosując np. globulki z kulturami bakterii) przeważnie prowadzi do zaniku nadżerki.

Nadżerka: winne mogą być hormony

Kolejną przyczyną nadżerki są zmiany zanikowe (tzw. atroficzne). Atrofia najczęściej jest spowodowana zmianami hormonalnymi i spadkiem poziomu estrogenów. Może Cię to spotkać, jeżeli jesteś kobietą po menopauzie lub właśnie wchodzisz w wiek, w którym można już spodziewać się zaniku cyklu miesiączkowego. W tym wypadku w zwalczeniu nadżerki pomogą Ci maści lub globulki zawierające estrogeny.

Nadżerkę mogą powodować urazy

Istotną przyczyną nadżerek mogą być także urazy mechaniczne. Tego typu nadżerki wynikają z niewłaściwego stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych oraz (coraz częściej) różnego rodzajów akcesoriów erotycznych. Na szczęście nie masz powodów do obaw – nadżerki o takim pochodzeniu zazwyczaj goją się samoistnie. Na przyszłość pamiętaj, by używać przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu unikniesz otarć i urazów.

Czy nadżerka może prowadzić do rozwoju nowotworu?

Przyczyny nadżerek są na ogół niegroźne. Jednak pamiętaj, że zawsze należy wykluczyć podłoże nowotworowe. W tym celu najlepiej zgłoś się do doświadczonego ginekologa. Po wykonaniu badania lekarz oceni nadżerkę i zadecyduje o ewentualnym pobraniu jej fragmentu do dalszych badań.

Udostępnij: