Nadmierne pocenie pod pachami – rozwiąż ten problem

Udostępnij:
nadmierne-pocenie-pod-pachami-rozwiaz-ten-problem

Nadmierne pocenie się to nie tylko problem estetyczny i mokre plamy pod pachami. To również nieprzyjemny, krępujący zapach. Możesz przez to czuć się niezręcznie w towarzystwie, unikać znajomych, a czasem zepsuć sobie najważniejsze chwile w życiu. Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości i jak jej zapobiec? Poznaj skuteczne sposoby na nadpotliwość.

Pocenie się – czy to naturalne?

Pocenie się jest naturalną reakcją Twojego organizmu na stres, wysiłek czy zbyt wysoką temperaturę. Chroni organizm przed przegrzaniem i eliminuje toksyny, dlatego w niektórych sytuacjach jest wskazane i nie powinieneś z nim walczyć.

Każdy zdrowy człowiek poci się. Również w chorobie pocenie ułatwia pozbycie się szkodliwych substancji i umożliwia szybsze wyleczenie infekcji. Problem stanowi jedynie nadmierne pocenie i związane z nim nieprzyjemne objawy.

Kiedy mówimy o nadmiernej potliwości

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie silne pocenie się, które nie wiąże się ze stresem, aktywnością fizyczną czy pogodą, wówczas możesz podejrzewać u siebie nadpotliwość. Związane jest to z nadprodukcją gruczołów potowych. Najbardziej widoczne są te występujące pod pachami, ale zbyt obfite pocenie może być dokuczliwe również w innych miejscach ciała.

Choroby przy nadpotliwości

Zanim zaczniesz walczyć z widocznymi objawami wydzielania nadmiernej ilości potu, zasięgnij rady lekarza i wykonaj kilka podstawowych badań. Nadpotliwość może być objawem kilku chorób. Upewnij się, że nie cierpisz na zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy) lub cukrzycę. Nadmierne pocenie się występuje też przy zaburzeniach pracy serca, chorobach nerek, niektórych chorobach zakaźnych (gruźlica) lub w przypadku przechodzenia menopauzy.

Inne przyczyny nadmiernego pocenia

Poza wyżej wymienionymi chorobami nadpotliwość może mieć również inne źródła. Często uwarunkowana jest genetycznie lub związania z otyłością. Nieprzyjemny zapach czasami wiąże się z niedostateczną higieną czy błędami w pielęgnacji ciała. Pamiętaj też, że noszenie obcisłych strojów, wykonanych ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów wzmaga nadmierne pocenie i źle wpływa na Twoją skórę.

Nadmierne pocenie pod pachami a właściwa dieta

W przypadku nadpotliwości istotna jest właściwa dieta. Jeśli więc dokucza Ci ta dolegliwość, unikaj potraw ostrych, gdyż wzmagają one pocenie. Zrezygnuj też lub znacznie ogranicz spożywanie produktów, takich jak: czosnek, cebula i ostre przyprawy. Unikaj również nadmiernego spożywania alkoholu oraz palenia, które potęgują wydzielanie potu.

Naturalne sposoby na nadmierną potliwość

Przy problemach z poceniem się najważniejsza jest codzienna higiena. Kluczowe jest tu częste mycie, najlepiej mydłem przeciwbakteryjnym. Do kąpieli możesz dodać zioła o działaniu antybakteryjnym, takie jak rumianek i szałwia.

Pamiętaj: sam pot pachnie dopiero w momencie zetknięcia z bakteriami powietrza. Jeżeli więc zastosujesz rumianek lub kolendrę, skutecznie powstrzymasz rozwój bakterii pod pachami.

Farmaceutyki i kosmetyki w walce z potem

Jeśli domowe sposoby na pot zawiodą, sięgnij po preparaty apteczne, które hamują nadmierne pocenie się. Możesz wybrać tabletki redukujące wydzielanie potu, które zawierają ziołowe składniki: melisę, pokrzywę i skrzyp (np. Perspiblock forte) lub sięgnąć po specjalne dezodoranty (np. SVR Spiral Roll-on anty-perspirant czy Reutter Super Deo).

Udostępnij: