Nadmierna potliwość – nie tylko letni problem!

Udostępnij:
Nadmierna-potliwość-nie-tylko-letni-problem

Wstydzisz się mokrych plam na koszuli? Wystarczy, że podbiegniesz kilka metrów do autobusu, a już jesteś spocony jak po maratonie? Nadmierna potliwość może przeszkadzać w życiu codziennym i towarzyskim. Nie musisz jednak martwić się na zapas. Dobra wiadomość jest taka, że najczęściej ta przykra dolegliwość nie wiąże się z groźnymi chorobami, a walka z nią sprowadza się jedynie do wizyty w aptece.

Dłonie, stopy, okolice pach, a nawet głowa – problem nadmiernej potliwości może dotyczyć każdej części Twojego ciała. Twój organizm posiada ponad 2 mln gruczołów potowych, które zaczynają być aktywne podczas dużego wysiłku i wysokiej temperatury oraz w przypadku zdenerwowania lub nadmiernego stresu. Kiedy więc zaczyna się problem z nadmiernym poceniem się?

Dlaczego tak się z Ciebie leje?

Skąd bierze się nadmierna potliwość? Przyczyny tej przykrej dolegliwości niekoniecznie są chorobowe. Zanim je poznasz, warto wcześniej odpowiedzieć na pytanie: dlaczego w ogóle się pocisz? Jak pewnie wiesz, pot jest wynikiem naturalnej reakcji organizmu, częścią Twojego wewnętrznego systemu chłodzenia. Twoje ciało nieustannie wytwarza ciepło.

Podczas upału lub nadmiernego wysiłku jego temperatura znacznie wzrasta, więc Twój organizm musi oddać ciepło na zewnątrz. Podczas tego procesu naczynia krwionośne rozszerzają się, na skutek czego więcej krwi może dostać się pod powierzchnię skóry i tym samym Cię ochłodzić. Jeśli to nie wystarcza, Twoje ciało zaczyna wydzielać pot, który paruje, dzięki czemu schładza organizm.

Problem zaczyna się dopiero w momencie, kiedy Twój organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała. W takiej sytuacji doskwiera Ci  nadmierna potliwość.

Najczęściej daje ona o sobie znać już w dzieciństwie lub na etapie dojrzewania. Powstaje w wyniku dysfunkcji systemu nerwowego, ale nie jest chorobą. Jej objawy to przede wszystkim pocenie się konkretnych części ciała: pach, stóp czy dłoni. Nadmierna potliwość może obejmować też Twoją twarz i głowę.

Ta dolegliwość nieraz towarzyszy jakiejś chorobie. Jeśli więc borykasz się z problemami tarczycy, otyłością lub cukrzycą, warto wybrać się do lekarza i z nim skonsultować objawy. Najczęściej jednak nadmierna potliwość jest wynikiem stresu i nie ma organicznej przyczyny.

Nadmierna potliwość – jak z nią walczyć?

Choć nadmierna potliwość może powodować pewne problemy w życiu codziennym, takie jak niepewność siebie i dyskomfort psychiczny, nie musisz się zanadto martwić.

Sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością jest naprawdę bardzo dużo. Pierwszy krok to wizyta w aptece i fachowa porada farmaceuty, który poleci odpowiednie preparaty do walki z nadmierną potliwością. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są produkty zawierające chlorek glinu. Znajdziesz go w sprayach, dezodorantach lub kremach.

Jeśli Twoim największym problemem jest nadmierna potliwość stóp, na rynku znajdziesz specjalne dezodoranty do obuwia i stóp (np. Acerin Zdrowe Stopy). Dla tych, którzy chcą dbać o środowisko i starają się unikać używania preparatów w sprayu dobrym rozwiązaniem są kremy lub pudry (np. puder Stoppot Duo).

Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

Jedna z domowych metod walki z nadmierną potliwością to odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce. Unikaj alkoholu, kawy, mocnej herbaty, kolorowych napojów gazowanych i jedzenia typu fast food. To produkty, które tylko spotęgują Twój problem. Dobrym rozwiązaniem jest za to picie naparów z szałwii i kory dębowej. Nie zapominaj o  systematycznym moczeniu stóp w wodzie z dodatkiem soli oraz butach z naturalnych materiałów i przewiewnych skarpetach.

Udostępnij: