Menopauza – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

464
0
Udostępnij:
Menopauza-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedzieć

Zapewne kojarzysz menopauzę z pierwszym siwym włosem i utratą kobiecego wdzięku. Nic bardziej mylnego. Menopauza to nie koniec świata, ale sygnał, że właśnie wchodzisz w kolejny etap swojego życia. Dobrze więc wiedzieć o niej jak najwięcej. Sprawdź, kiedy zaczyna się menopauza, jak długo trwa i czy należy się jej bać.

Czym jest menopauza?

Menopauza to fachowa nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. To właśnie po niej Twój organizm przechodzi w stan bezpłodności. Nie panikuj, kiedy będziesz odczuwać bezsenność, nadmierną potliwość, nerwowość i huśtawki nastrojów. Wszystko to za sprawą zmiany stężenia hormonów we krwi, która nie dla każdej z pań jest łatwa do przebrnięcia. Aktywność rozrodcza większości kobiet trwa około 30 lat. Po tym czasie jajniki stopniowo przestają wytwarzać żeńskie hormony płciowe.

Objawy menopauzy najczęściej zaczynają być widoczne już kilka lat przed ostatnią miesiączką. Ten stan nazywa się przekwitaniem lub klimakterium. Jeżeli więc jesteś między 45. a 55. rokiem życia, możesz się do niego przygotowywać. W tym wieku zadajesz sobie wiele pytań. Jak długo trwa menopauza? Czego mogę się spodziewać? Jednoznacznych odpowiedzi nie ma, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli jednak od dłuższego czasu odczuwasz drażliwość, zlewne poty lub wahania nastroju to znak, że właśnie rozpoczął się czas przekwitania, który może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsza oznaka, która może zapowiadać zbliżające się zmiany to nieregularne miesiączkowanie. Czas krwawienia może być znacznie dłuższy lub wyraźnie krótszy niż dotychczas. Nie bez znaczenia jest również obfitość miesiączki – raz jest mniej, innym razem bardziej intensywna. Kolejnymi sygnałami przekwitania są częste uderzenia gorąca, czyli nagłe fale uczucia ciepła w całym ciele i nadmierna potliwość, która wiąże się z chwilowym zaczerwienieniem skóry. Masz dodatkowo coraz mniejszą ochotę na seks i odczuwasz jej skutki choćby w postaci suchości pochwy.

Menopauza a tycie

Pewnie doskonale pamiętasz, jak jeszcze kilka lat temu mogłaś zajadać się smakołykami bez zwracania uwagi na kalorię. Dziś liczysz się z każdym cukierkiem. W tym wypadku menopauza wcale nie ułatwia Ci życia. Wszystko przez hormony, a konkretnie estrogen, którego po ostatniej miesiączce organizm produkuje coraz więcej. Na dodatek spowolniony proces trawienia powoduje, że tłuszcz i cukier zaczynają się magazynować w organizmie w nadmiernej ilości. W efekcie przybywa Ci kolejnych kilogramów. Są jednak sposoby na zatrzymanie jednostronnego ruchu wskazówki na wadze. Żeby zahamować tycie, zastosuj się do dwóch prostych rad. Po pierwsze – zadbaj o dietę bogatą w warzywa i owoce. Po drugie – zwiększ aktywność fizyczną. Wcale nie musi być to wielki wysiłek sportowy, wystarczy spacer kilka razy w tygodniu lub fitness na siłowni.

Wczesna menopauza

Ze wczesną menopauzą masz do czynienia, gdy Twoja ostatnia miesiączka pojawiła się przed 40. rokiem życia. Przyczyną takiej sytuacji mogą być zaburzenia hormonalne lub zmiany chorobowe, które zaczęły się rozwijać w organizmie. Wczesna menopauza może być też wynikiem cukrzycy lub chorej tarczycy albo mieć podłoże genetyczne. Czy to oznacza, że już po pierwszym braku miesiączki masz zacząć się martwić? Nic z tych rzeczy. Wczesna menopauza to rzadki przypadek, który dotyczy zaledwie garstki kobiet, dlatego nie ma powodów do niepokoju. Brak miesiączki może być przecież spowodowany np. zmianą klimatu, intensywnym wysiłkiem lub nadmiernym stresem. W takiej sytuacji nie warto panikować. Wystarczy, że zadbasz o zdrowy tryb życia i zapewnisz sobie większy spokój, a jajniki znów podejmą swoje funkcje.

Udostępnij: