Skąd się bierze menopauza w młodym wieku?

413
0
Udostępnij:
Skąd-się-bierze-menopauza-w-mlodym-wieku

Menopauza kojarzy Ci się zapewne z kobietami w okresie emerytalnym. Jednak moment, kiedy rozpoczyna się klimakterium zależy od wielu czynników i nie zawsze przypada na ten sam etap życia. Nie masz jeszcze 40 lat, a już nie miesiączkujesz? To prawdopodobnie przedwczesna menopauza. Jak rozpoznać jej objawy i co zrobić w jej przypadku?

Co to jest menopauza?

Menopauza, zwana też klimakterium to rozstanie z płodnością spowodowane ustaniem aktywności pęcherzykowej jajników, po którym w okresie 12 miesięcy nie pojawiło się miesiączkowanie.

Przedwczesna menopauza dotyczy kobiet, które nie ukończyły jeszcze 40. roku życia. W przeciwieństwie do tej „zwykłej” pojawia się niespodziewanie. Zwykle objawy przekwitania występują jednak nawet już kilka lat wcześniej. Przedwczesna menopauza charakteryzuje się przede wszystkim nagłym zanikiem miesiączki, ale nie są to jej jedyne objawy. Jak rozpoznać ją u siebie?

Menopauza w młodym wieku – pierwsze objawy

Jeśli zauważysz u siebie nieregularne miesiączki, spore przerwy w cyklu menstruacyjnym czy zbyt skąpe lub nadmiernie obfite krwawienie, może to świadczyć o przedwczesnej menopauzie. Chcesz nabrać pewności co do przyczyn takich sytuacji? Udaj się do ginekologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu Cię określi, czy to rzeczywiście przedwczesna menopauza.

Nie masz powodów do obaw, jeśli jedna lub dwie miesiączki po prostu się nie pojawiają. Nie oznacza to od razu, że przechodzisz przedwczesną menopauzę. Zanik okresu może wynikać ze zmiany klimatu lub strefy czasowej albo być skutkiem stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego.

Typowymi objawami menopauzy są dodatkowo nagłe uderzenia gorąca, którym często towarzyszy kołatanie serca. Inne oznaki klimakterium to wahania nastroju, nadmierne pocenie się i przesuszenie skóry oraz kłopoty z zasypianiem.

Skąd się bierze przedwczesna menopauza?

Przyczyny przedwczesnej menopauzy mogą być różne. Wszystko zależy od Twojego organizmu, dlatego jeśli rozpoznasz u siebie jej objawy, warto w pierwszej kolejności odwiedzić lekarza. Choroby, które mogą wywołać pojawienie się klimakterium w młodym wieku to np. schorzenia układu odpornościowego, cukrzyca, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy lub zaburzenia hormonalne.

Przedwczesna menopauza – jakie leczenie zastosować?

Rozpoznajesz u siebie objawy charakterystyczne dla menopauzy? Przede wszystkim skonsultuj się ze specjalistą. Ginekolog przeprowadzi niezbędne badania takie jak USG, cytologia i badanie krwi. Lekarz sprawdzi też poziom hormonów – estrogenu i progesteronu. Zleci dodatkowo badanie kontroli poziomu FSH, prolaktyny, hormonów tarczycy i TSH.

Na tej postawie specjalista postawi diagnozę i zaplanuje dalsze leczenie. Najczęściej polega ono na przyjmowaniu estrogenu i progesteronu, które mają powstrzymać proces wygasania pracy jajników.

Z przedwczesną menopauzą możesz radzić sobie sama. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie klimakterium, zmień nieco jadłospis. Warto ograniczyć spożycie takich produktów jak kawa, cukier i sól, gdyż hamują one wchłanianie niezbędnych witamin i minerałów. Włącz za to do diety produkty bogate w wapń i magnez. Przydadzą Ci się też witaminy A, E, C i D oraz te z grupy B.

Pomyśl o zaprzyjaźnieniu się z ziołami, które nie tylko uspokajają, ale też ułatwiają zasypianie. Możesz wypróbować ziołowe herbatki zawierające kozłek, chmiel czy melisę. Jeśli nie przepadasz za takimi napojami, z pomocą przyjdą ziołowe tabletki, które działają wyciszająco.

Udostępnij: