Łuszczyca paznokci. Pokonaj ją!

Udostępnij:
luszczyca-paznokci-pokonaj-ja

Istnieje sporo mitów na jej temat łuszczycy. Choć tej choroby nie da się całkowicie wyleczyć, istnieje kilka podstawowych metod, dzięki którym zapomnisz o jej objawach. Jak sobie radzić z łuszczycą paznokci? Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji? Dowiedz się, jakie składniki aktywne i kremy są skuteczne.

Łuszczyca paznokci nie jest schorzeniem częstym – dotyczy zaledwie około 2% populacji. Rzadko występuje u ludzi młodych – większość chorych to pacjenci po 50. roku życia. Znaczna część zapadających na nią osób choruje również na inne postaci łuszczycy: skórną lub stawową. Choroba jest nieuleczalna. Jej objawy nasilają się okresowo, po czym na jakiś czas stają się mniej dokuczliwe. Nie oznacza to jednak, że łuszczyca musi powodować u Ciebie dyskomfort – istnieje wiele sposobów na złagodzenie związanych z nią dolegliwości.

Łuszczyca paznokci – jak ją rozpoznasz?

Zdrowe paznokcie mają gładką płytkę oraz jasny kolor. Nie łamią się ani nie kruszą. Krótko obcięte nawet bez wizyty u manikiurzystki prezentują się dobrze. Jeśli więc Twoje paznokcie wyglądają właśnie tak, nie masz czym się martwić. Niepokój powinny wzbudzić u Ciebie objawy takie jak m.in.:

  • kruchość i łamliwość paznokci,
  • znaczne zgrubienie płytki,
  • podłużne bruzdy,
  • rozwarstwienie płytek,
  • zmiana kształtu paznokci,
  • odwarstwienie się płytki paznokciowej od jego łożyska (czyli  tzw. onycholiza),
  • białawożółte przebarwienia paznokcia.

Łuszczyca paznokci a leczenie

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak leczyć łuszczycę paznokci. Nic w tym dziwnego. Schorzenie to wydaje się niełatwe do zwalczenia. Okazuje się jednak, że systematyczność, wzmocnienie odporności oraz odpowiednie preparaty są w stanie złagodzić przykre objawy, a nawet doprowadzić do ich całkowitego zaniku na kilka lat. Jeśli więc została u Ciebie zdiagnozowana łuszczyca paznokci, wybierz się do apteki i poproś farmaceutę o poradę. Ten z pewnością dobierze odpowiednie leki bez recepty i podpowie, jak należy postępować z chorobą.

Maści i kremy na łuszczycę

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są maści. Maść cynkowa (pasta cynkowa) kosztuje zaledwie kilka złotych, a wcierana systematycznie potrafi zdziałać cuda. Wszystko za sprawą zawartego w niej cynku, który ma działanie lecznicze na skórę, regeneruje ją oraz przyspiesza gojenie.

Kolejnym preparatem może być maść z witaminą A. Łagodzi podrażnienia i regeneruje zmienione chorobowo fragmenty skóry. Wcieraj ją 2-3 razy dziennie, a po kilku tygodniach odczujesz sporą ulgę.

Równie dobrym pomysłem będzie skorzystanie z naturalnych sposobów. Choć domowe metody wymagają cierpliwości, warto się do nich przekonać, ponieważ pomogą pozbyć się problemu raz na długi czas. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim dieta

Swoje codzienne menu warto urozmaicić o odpowiednie witaminy i zioła. Skrzyp lub pokrzywa to idealne rozwiązanie. Możesz z nich przyrządzić ziołowe herbatki lub napary. Jeśli jednak nie lubisz ich smaku, kup w aptece odpowiednie suplementy diety.

Do sałatek dodawaj migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika, kiełki pszenicy, które zawierają sporą dawką cynku. Witaminę B1 uzupełnisz jedząc podroby, kasze, wieprzowinę oraz orzechy.

Chcesz przyspieszyć leczenie – nic prostszego!

Możesz pomóc sobie w prosty sposób. Leczenie łuszczycy paznokci wspomożesz, jeśli będziesz z nią walczył na kilka różnych sposobów jednocześnie. Dlatego nie wahaj się i łącz domowe sposoby z aptecznymi kuracjami.

Udostępnij: