Łupież – miej go z głowy!

2099
0
Udostępnij:
lupiez-miej-go-z-glowy

Swędząca skóra, uporczywe drapanie i mnóstwo białych płatków na ramieniu czarnej marynarki. Łupież to krępująca dolegliwość, która dopada nawet co trzecią osobę. Jedni pozbywają się go bez problemu, u drugich jest nie do zwalczenia. Dlaczego tak się dzieje? Czy łupież jest zaraźliwy i czy są na niego skuteczne sposoby? Dowiedz się, skąd się bierze i jak się przed nim chronić.

Skąd łupież na Twojej głowie?

Łupież to powszechna i uciążliwa dolegliwość skóry głowy. Może dopaść każdego, bez względu na wiek czy płeć. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że skóra Twojej głowy jest siedliskiem nawet miliona różnych grzybów? To właśnie jeden z nich jest odpowiedzialny za powstawanie łupieżu. Żywi się on wydzieliną gruczołów łojowych, co powoduje nadmierne łuszczenie się skóry.

Co atakuje Twoją głowę?

Mimo że przyczyna powstawania łupieżu jest w zasadzie jedna, to istnieje wiele jego rodzajów. Najczęstszym i jednocześnie najłatwiejszym do zwalczenia jest łupież suchy, czyli zwyczajny. Rozpoznasz go po tym, że na włosach i ubraniu pojawiają się białe łuski przypominające drobne płatki śniegu. Są to płatki naskórka z głowy.

Łupież suchy

Łupież suchy to na ogół problem natury estetycznej. Wygląda mało atrakcyjnie, ale łatwo się go pozbyć. Najczęściej wystarczy jedna wizyta w aptece, gdzie farmaceuta doradzi Ci zastosowanie odpowiedniego preparatu. Może to być kuracja w ampułkach, odżywka do smarowania lub po prostu specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy do skóry wrażliwej, np. ten z serii Pharmaceris H H-Purin dry.

Łupież tłusty

Konsekwencją nieleczenia łupieżu zwyczajnego może być łupież tłusty. Pierwsze objawy to uporczywy świąd i zmiany zapalne, które wyglądają jak żółte ogniska złuszczonej skóry, mocno przylegają do owłosionej części głowy, a w dodatku bolą. Jeśli je rozdrapiesz, zamieniają się w ropiejące strupy. Gdy tylko zauważysz takie zmiany na swojej głowie, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Nieleczony łupież tłusty może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia.

Łupież pstry

Jeśli od jakiegoś czasu na swoim ciele zauważasz jasne lub jasnoróżowe plamki, nie lekceważ ich. To mogą być oznaki łupieżu pstrego, który objawia się właśnie przebarwieniami lub odbarwieniami na skórze. Zainfekowane miejsca nie opalają się, dlatego dolegliwości nasilają się w porze letniej, gdy zarażona skóra jest sucha i delikatnie się łuszczy. Łupież pstry najczęściej występuje u osób młodych ze względu na większą aktywność ich gruczołów łojowych.

Jak zwalczyć łupież? Domowe sposoby

Wiesz, że do walki z łupieżem możesz użyć aspiryny? To nie żart. Aspiryna zawiera kwas salicylowy, który jest wykorzystywany w szamponach przeciwłupieżowych. Jego działanie polega na unormowaniu funkcjonowania skóry głowy, dzięki któremu problem łuszczenia się stopniowo staje się coraz mniejszy. Rozkrusz jedną tabletkę aspiryny, a do powstałego w ten sposób proszku dodaj odrobinę szamponu, po czym gotową miksturą umyj swoje włosy.

Sprawdzonym sposobem na łupież jest też aloes. Świeżo wyciśnięty sok z tej rośliny wmasuj w skórę głowy, a następnie umyj ją i włosy delikatnym szamponem. Podobnie możesz postąpić z maseczką z zielonej glinki, olejkiem jojoba lub sokiem z cytryny czy octem jabłkowym.

Pomocne w walce z łupieżem są dodatkowo płukanki, do których przygotowania możesz wykorzystać takie rośliny jak pokrzywa, skrzyp, mięta, szałwia, łopian i chmiel. Dużą łyżkę wybranego zioła zalej ciepłą (ale nie wrzącą!) wodą i odstaw na 15 minut. Zaparzoną w ten sposób mieszanką opłukaj włosy, a następnie je umyj.

Udostępnij: