Jak leczyć alkoholizm? Choroba żółtego szalika

421
0
Udostępnij:
jak-leczyc-alkoholizm-choroba-zoltego-szalika

Jego objawy są trudne do rozpoznania w fazie początkowej. Wielu chorych ukrywa swój problem przed bliskimi i otoczeniem. Jeśli podejrzewasz u kogoś uzależnienie od alkoholu, warto zagłębić się w temat, ponieważ już podstawowa wiedza wystarczy do postawienia prawidłowej diagnozy. Po czym rozpoznać, że to już alkoholizm i w jaki sposób można pomóc choremu, nie wpadając we współuzależnienie?

Uzależnienie od alkoholu – problem rodzinny

W filmie „Żółty Szalik” główny bohater (Janusz Gajos) traktuje szalik od matki jako talizman. To właśnie ten drobny element garderoby przypomina mu o tym, że ma siłę do walki ze swoją największą słabością, czyli uzależnieniem od alkoholu. Droga do przyznania się do choroby często bywa jednak długa i kręta, dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc najbliższego otoczenia. Alkoholizm w rodzinie zdarza się często i mimo iż dotyka jednego członka, to najczęściej dotyczy całej rodziny. Skutki nałogu odczuwa każdy domownik. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Co powinno Cię zaniepokoić?

Alkoholizm i objawy – na co zwrócić uwagę?

Nikt nie rodzi się z chorobą alkoholową. Jedni mogą mieć większą skłonność do uzależnień, inni są bardziej odporni – jednak zawsze jest to problem nabyty. Alkoholizm rozwija się niepostrzeżenie. Często nawet jest wręcz niezauważalny i wbrew pozorom przyjemny. Dlaczego? Drinki rozluźniają, ośmielają i pozwalają na chwilę zapomnieć o kompleksach.

Gdy procenty przejmują kontrolę

W pewnym momencie jednak sam fakt picia staje się najważniejszy i to alkohol zaczyna rządzić. Zauważysz to m.in. po tym, że Twój znajomy rezygnuje z wyjść bezalkoholowych, jednak chętnie wybiera się na te zakrapiane. Butelka musi pojawić się wszędzie tam, gdzie uzależniony – gdy np. w domu nie ma alkoholu, alkoholik staje się zaniepokojony i zdenerwowany. W tygodniu jest osowiały i mało chętny do rozmów, ale gdy zbliża się weekend, robi się pogodny i nie może doczekać się wspólnego wyjścia.

Oto inne typowe objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

  • rozmowy na temat tego, że alkohol odpręża, pozwoli zapomnieć o stresie, zmniejsza poczucie winy i relaksuje (szukanie pretekstu i wytłumaczenia),
  • potrzeba coraz większych dawek by wprowadzić się w stan upojenia,
  • urwany film – uzależniony coraz mniej pamięta ze spotkań, podczas których alkohol grał główną rolę, ale nawet pijąc codziennie, wciąż zaprzecza, że ma problem.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu? Poznaj zasady

Gdy widzisz, że Twój bliski boryka się z alkoholizmem, chcesz mu ulżyć i natychmiast pomóc. Doświadczeni terapeuci podpowiadają, że nie należy jednak dawać mu komfortu życia w uzależnieniu. Pozwól alkoholikowi poczuć odpowiedzialność za wszystko, co robi pod wpływem swojego nałogu. Rodzina nie powinna zatajać przed nim tego, co zrobił po pijanemu. Przed Tobą, a głównie przed chorym sporo pracy. Jak zatem postępować?

  1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Osoba uzależniona od alkoholu obieca i zrobi wszystko,  by znowu sięgnąć po butelkę.
  2. Nigdy nie kłóć się z pijanym alkoholikiem. W ten sposób tylko go zniechęcisz do siebie, a nawet niepotrzebnie wywołasz agresję.
  3. Nie praw morałów ani nie pouczaj alkoholika. Wbrew pozorom osoba uzależniona doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma problem, ale nie chce się do niego przyznać.
  4. Nie kontroluj na siłę, ile wypija Twój bliski. To nic nie da, a jedynie pogorszy sytuację. Alkoholik musi się napić i zrobi wszystko, by zrealizować swój cel.
  5. Nie oceniaj i nie komentuj jego czynów, za to przedstawiaj fakty. Kiedy będzie trzeźwy, powiedz wyłącznie o tym, co ostatnio zrobił lub jak zachowuje się pod wpływem alkoholu. Systematyczne rozmowy prowadzone w ten sposób sprawią, że chora osoba wreszcie zda sobie sprawę z tego, jak wygląda życie rodziny i że należy podjąć kolejne kroki w walce z alkoholizmem. Terapia ma szansę jedynie wtedy, gdy chory idzie na nią dobrowolnie.
  6. Alkoholizm to sytuacja trudna nie tylko dla uzależnionego, ale też dla współuzależnionych osób. Jeśli sytuacja Cię przerasta, nie wstydź się zgłosić po wsparcie do odpowiedniego specjalisty. Terapeuta wesprze Cię sprawdzoną radą.
Udostępnij: