Kurzajki – jak się ich pozbyć?

953
0
Udostępnij:
Kurzajki-jak-się-ich-pozbyć

Krępujesz się przy każdym podaniu ręki? Chciałbyś w upalne lato założyć sandały, jednak wstydzisz się odsłaniać swoje stopy? Niestety, kurzajki to bardzo wstydliwy problem. Na dodatek niełatwo się z nimi uporać. Niekiedy znikają same, ale najczęściej trzeba im w tym pomóc. Sprawdź, jak się pozbyć kurzajki oraz które sposoby są skuteczne i bezpieczne.

Kurzajki wyglądają jak małe, szare narośla. Do tego są dla Ciebie powodem do wstydu i skrępowania. Najczęściej pojawiają się w niedużych grupkach, ale występują też pojedynczo.  Kurzajki to zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Są zakaźne, więc możesz się nimi łatwo zarazić. Jeśli zauważysz u siebie kurzajki, nie rozdrapuj ich ani nie lecz bez wcześniejszego rozeznania.

Kurzajki na stopach i nie tylko

Typową lokalizacją dla tego rodzaju zmian skórnych są kurzajki na dłoniach, stopach, twarzy i w okolicy narządów płciowych. Te na dłoniach lub twarzy przybierają szpecącą, kalafiorowatą postać i mają do 1 cm średnicy. Ból z ich powodu Ci jednak nie dokucza.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy masz do czynienia z kurzajką na stopie. Ta jest zdecydowanie bardziej uciążliwa, gdyż Cię boli. Najczęściej pojawia się w dwóch miejscach. Jeśli znajduje się obok paznokcia, unosi jego płytkę, co powoduje ból.  Umiejscowiona na podeszwie stopy, jest ugniatana (dosłownie!) na każdym kroku. Kurzajkę na stopie możesz pomylić z odciskiem – wygląda podobnie i często powoduje takie same dolegliwości, dlatego już na samym początku leczenia włącz czujność i trafnie zdiagnozuj widoczne objawy.

Co pomaga na kurzajki – skalpel czy domowe sposoby?

Walkę z kurzajkami możesz prowadzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest leczenie farmakologiczne. Jego zalety to przede wszystkim brak bólu, niewielki koszt i wysoka skuteczność. Nieraz wystarczy jedna wizyta w aptece i fachowa porada farmaceuty, aby poradzić sobie z problemem.

Obecnie w aptekach dostaniesz wiele gotowych produktów w postaci płynów lub żelów do usuwania kurzajek. Preparaty na kurzajki zawierają kwasy mlekowy i salicylowy. Leki te są dostępne bez recepty. Ich zadaniem jest „wyżreć” kurzajkę raz na zawsze. Codziennie smaruj nimi zmienione chorobowo miejsca aż do całkowitego zniknięcia kurzajki.

Pamiętaj też o skórze dokoła kurzajki. Preparaty działają dość silnie, więc okolice zmian warto posmarować kremem lub wazeliną. Leczenie powinno trwać ok. 2 miesięcy. Jeśli jednak chcesz, aby efekty pojawiły się szybciej, wypróbuj specyfiki do domowego wymrażania kurzajek. Ta metoda umożliwia zniknięcie dolegliwości po ok. 2 tygodniach.

Innym sposobem pozbycia się kurzajek jest terapia ciekłym azotem, którą musi wykonać lekarz. Polega ona na tym, że zmianę skórną wymraża się niewielką ilością substancji. Nie musisz obawiać się bólu i dyskomfortu. Rana po wymrożeniu goi się szybko i bezboleśnie, o ile pilnujesz, żeby była czysta. W przeciwnym razie całe leczenie pójdzie na marne i ponownie zarazisz się kurzajkami.

Babcina recepta, domowe sposoby na kurzajki

Jeśli nie możesz oprzeć się starym, sprawdzonym metodom walki z różnymi dolegliwościami, do usunięcia kurzajki śmiało możesz skorzystać z zasobów swojej spiżarni. Wystarczy, że przyłożysz kawałek czosnku do zmiany na skórze i zakleisz go plastrem. Powstały opatrunek zmieniaj 2-3 razy dziennie aż do momentu, gdy kurzajka odpadnie.

Dobrym pomysłem na pozbycie się problemu jest dodatkowo wykorzystanie babki lancetowatej. Zbierz jej kilka liści, dokładnie je opłucz i przyrządź z nich zieloną papkę, którą następnie nakładaj na kurzajkę. Okłady stosuj 2-3 razy dziennie.

Udostępnij: