Krwawienie z dziąseł – jak je zatrzymać?

1268
0
Udostępnij:
krwawienie-z-dziasel-jak-je-zatrzymac

Zauważyłeś ostatnio niewielkie ślady krwi na ugryzionym jabłku lub podczas mycia zębów widzisz krew na szczoteczce? Krwawienie z dziąseł dotyczy wielu osób, ale nie zawsze oznacza to samo. Przyczyn może być wiele – warto je sprawdzić i skonsultować z lekarzem, by móc wykluczyć poważniejsze dolegliwości.

Zdrowe dziąsła nie krwawią. Mają jasny kolor i lekko falowany kształt. Niekiedy jednak wystarczy źle dobrana szczoteczka do zębów lub zbyt mocne szczotkowanie, by pojawiły się ślady krwi i dyskomfort. W niektórych przypadkach krwawienie z dziąseł może być sygnałem poważniejszych dolegliwości, które nie wynikają z mechanicznych uszkodzeń.

Objawy zapalenia dziąseł są łatwe do zauważenia i rozpoznania. Chore lub zainfekowane dziąsła najczęściej mają ciemnoczerwony kolor, są miękkie, wrażliwe na dotyk (nawet przy jedzeniu) i mają skłonność do krwawienia. Dlatego kiedy tylko na szczoteczce lub jedzeniu pojawia się krew, warto poznać przyczyny i podjąć odpowiednie kroki.

Ból dziąsła? Higiena to podstawa!

Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zdarza Ci się zapomnieć umyć zęby przed pójściem spać albo szczotkujesz je w pośpiechu? Oba te przypadki sprawiają, że resztki jedzenia wraz z bakteriami pozostają na płytce nazębnej. Te z kolei tworzą niekorzystne środowisko, w którym powstaje infekcja.

Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do recesji dziąseł (obniżenia linii dziąseł, a co za tym idzie, odsłonięcia szyjek oraz korzeni zębów). W skrajnych przypadkach może pojawić się zapalenie przyzębia i kości szczęki.

Dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej. Niech nie kończy się ona na myciu zębów 2 razy dziennie. Pamiętaj też o nitkowaniu oraz płukaniu jamy ustnej. Z pomocą przyjdą Ci specyfiki dostępne w aptekach. Śmiało możesz sięgnąć po płyny do płukania, np. Meridol lub Lacalut Aktiv. Produkty tego typu stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej higieny. Oprócz tego, że likwidują osad bakteryjny, dodatkowo chronią Twoje dziąsła przed krwawieniem.

Uzupełnij braki witamin

Czy wiesz, że krwawienie z dziąseł może być spowodowane anemią? Jeśli więc od dłuższego czasu Twoim problemem nie są tylko dziąsła, ale ponadto czujesz się słaby, jesteś ciągle zmęczony i niewyspany, być może masz niedokrwistość.

Dobra rada

Aby potwierdzić anemię, konieczna będzie wizyta u lekarza, który skieruje Cię na badanie krwi. Wystarczy podstawowa morfologia. Gdy otrzymasz wyniki badań, skonsultuj się ze specjalistą i działaj według jego wskazówek.

Poza tym zadbaj o to, aby Twoje codzienne menu zawierało produkty o dużej zawartości żelaza. Jedz większe ilości zielonych, liściastych, strączkowych oraz czerwonych warzyw (przede wszystkim buraki w każdej postaci). Raz w tygodniu możesz pozwolić sobie na czerwone mięso.

Zapalenie dziąseł – objawy przy cukrzycy

Do charakterystycznych symptomów cukrzycy należą towarzyszące jej choroby jamy ustnej, które bywają oporne na leczenie. Dlatego jeśli od dłuższego czasu męczysz się z licznymi pleśniawkami, aftami lub nie możesz pozbyć się krwawienia z dziąseł, sprawdź poziom cukru we krwi.

Dobra rada

Jak sprawdzić, czy zapalenie dziąseł jest przyczyną cukrzycy?

Kup w aptece specjalny test. Do przeprowadzenia testu będziesz potrzebował kilku kropli krwi. Po chwili wyniki pojawią się w odpowiednim okienku. Takie testy są tylko wskazówką dla Ciebie i lekarza. Wybierz się do specjalisty, by potwierdzić wyniki testu.

Udostępnij: