Kobiece sprawy, czyli jak leczyć infekcje intymne?

1209
0
Udostępnij:
kobiece-sprawy-czyli-jak-leczyc-infekcje-intymne

W miejscach intymnych czujesz pieczenie, świąd, a od jakiegoś czasu zaobserwowałaś upławy? To mogą być objawy infekcji intymnych. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić? Jak uniknąć zakażenia grzybicą pochwy i co zrobić, aby infekcje nie powracały?

Latem jesteś szczególnie narażona na infekcje intymne. Upały oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi grzybów i drożdżaków. Grzybica pochwy to najpopularniejsza infekcja intymna, z którą borykają się kobiety. Zwykle bywa niegroźna, mimo że stwarza ogromne poczucie dyskomfortu.

Infekcje intymne – jak je rozpoznać?

Infekcje intymne bardzo łatwo jest rozpoznać. Najczęściej ich objawem jest świąd okolic intymnych, swędzenie, upławy, a nawet ból podczas stosunku płciowego. Infekcje pochwy to częste problemy, z którymi boryka się większość kobiet. Niestety, gdy raz się pojawią, lubią powracać. Dlatego, gdy zaobserwujesz u siebie objawy, jak najszybciej wybierz się na wizytę do ginekologa.

W kwestii infekcji intymnych ważna jest również kontrola śluzu. Gdy zaatakują Cię bakterie, wydzielina może przybierać barwy szaro-białe lub żółtawe i zmieniać zapach. Biały kolor i grudkowata konsystencja świadczą o tym, że oprócz bakterii masz do czynienia również z zakażeniem grzybiczym. Prawidłowa wydzielina powinna być bezwonna i bezbarwna.

Często infekcjom intymnym towarzyszy również parcie na pęcherz i pieczenie w momencie oddawania moczu.

Grzybica pochwy – najczęściej występująca infekcja intymna

Jedną z najpopularniejszych infekcji intymnych, z jakimi walczą kobiety, jest grzybica pochwy. Stosunkowo jest ona niegroźna, choć jej objawy powodują spory dyskomfort. Grzybica pochwy lubi również uporczywie nawracać. Gdy raz na nią zachorujesz, występuje większe prawdopodobieństwo, że znowu się pojawi.

Grzybica pochwy może pojawić się w trakcie przyjmowania antybiotyku, z powodu braku odpowiedniej higieny lub w wyniku stosunku płciowego. W czasie seksu łatwiej przenoszone są bakterie, które żyją w okolicy odbytu i tam są nieszkodliwe, lecz w pochwie wywołują stan zapalny.

Infekcje intymne – sposoby leczenia

Infekcja intymna jest niemal niemożliwa do całkowitego wyleczenia na własną rękę. Dlatego, gdy zaobserwujesz u siebie niepokojące dolegliwości, udaj się do lekarza specjalisty. Ginekolog przeprowadzi badania i dobierze odpowiednią kurację.

Infekcje intymne najczęściej leczy się antybiotykami doustnymi lub dopochwowymi. Popularne są również maści, którymi smaruje się okolice intymne.

W leczeniu infekcji pochwy skuteczne są odpowiednie żele do codziennej higieny miejsc intymnych. Takie preparaty znajdziesz w aptekach i drogeriach.

Infekcje intymne – jak ich uniknąć?

Infekcji intymnych można uniknąć i domowymi sposobami zapobiec ich występowaniu. Kilka nawyków pomoże je ominąć szerokim łukiem.

  • Okolice intymne myj dwa razy dziennie, używaj do tego bezbarwnego mydła lub płynów do higieny intymnej.
  • Im mniej gorących kąpieli, tym lepiej.
  • Noś bawełnianą bieliznę – taką, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Krocze myj od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy.
  • Unikaj pożyczania ręczników i przyborów higienicznych, a także nie pożyczaj nikomu własnych rzeczy osobistych.

Jeśli przechodzisz infekcję intymną, powstrzymaj się również od współżycia seksualnego. W przeciwnym razie infekcja może przejść także na Twojego partnera.

Udostępnij: