Kobiece sprawy. Co to jest zespół Meigsa?

2247
0
Udostępnij:
zespól meigsa

Zespół Meigsa to triada objawów, które towarzyszą łagodnym nowotworom jajnika, np. włókniaka. Charakterystyczne objawy to zbieranie się płynu w jamie otrzewnej, w jamie opłucnej oraz w jamie osierdzia. Objawy te mogą towarzyszyć ponad 40% guzów jajnika o średnicy większej niż 6 cm. Jak leczyć zespół Meigsa i jakie mogą być jego następstwa?

Zespół Meigsa – objawy

Jeżeli chorujesz na łagodny nowotwór jajnika, koniecznie zwróć uwagę na obwód swojego brzucha, ponieważ jego powiększenie może być spowodowane zbieraniem się płynu puchlinowego w jamie otrzewnej. Jest to objaw alarmujący, nazywany wodobrzuszem. Nagromadzenie płynu w jamie opłucnej i w jamie osierdzia to pozostałe charakterystyczne objawy zespołu Meigsa. Nagromadzenie płynu może przekroczyć nawet 20 litrów! Niestety, bardzo często jedyną skuteczną metodą leczenia zespołu Meigsa jest zabieg operacyjny, podczas którego usunięty zostaje guz jajnika.

Triada objawów zespołu Meigsa to:

  • wodobrzusze,
  • płyn w jamie opłucnej,
  • płyn w jamie osierdzia.

Wodobrzusze

Wodobrzusze nazywane jest również puchliną brzuszną, ponieważ polega na gromadzeniu płynu puchlinowego (otrzewnowego) w jamach otrzewnej. Głównym objawem w badaniu fizykalnym przeprowadzonym przez lekarza jest powiększenia obwodu brzucha oraz objaw chełbotania.

Badanie wodobrzusza w celu wykazania objawu chełbotania polega na umieszczeniu lewej dłoni nad dolną prawą połową brzucha i uderzeniu prawą dłonią w lewą połowę brzucha pacjenta. Powstała fala płynu uderza w ścianę prawej polowy brzucha i udziela się lewej ręce lekarza.

Przyczyny wystąpienia wodobrzusza mogą być różne. Można wyróżnić wśród nich:

  • nowotwory,
  • marskość wątroby,
  • niewydolność serca,
  • gruźlicę,
  • dializoterapię,
  • choroby trzustki.

Czy wiesz, że…?

Wodobrzuszu przy zespole Meigsa nie towarzyszy ból brzucha.

Płyn w jamie opłucnej

W zespole Meigsa płyn najczęściej gromadzi się po prawej stronie jamy opłucnej, jednak przyczyny tego zjawiska nie zostały jeszcze dokładnie opisane. Objawem, który świadczy o nagromadzeniu płynu w jamie opłucnej jest duszność oraz ból w klatce piersiowej. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza, szczególnie jeżeli chorujesz na nowotwór – ponieważ tylko podczas badania lekarskiego można stwierdzić obecność płynu w jamie opłucnej. Pomocne w diagnostyce objawów zespołu Meigsa jest również badanie obrazowe RTG, USG oraz TK.

Płyn w jamie osierdzia

Osierdzie to błona, która składa się z dwóch ścian (blaszek) i otacza nasze serce. Jednym z objawów zespołu Meigsa jest gromadzenie się płynu pomiędzy blaszkami osierdzia. Bardzo często w jego następstwie dochodzi do zapalenia osierdzia, które może prowadzić do stanów zagrażających życiu. Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o nagromadzeniu płynu w osierdziu jest ostry ucisk w klatce piersiowej, który nasila się przy poruszaniu się, połykaniu i kaszlu.

Inne objawy nowotworów jajnika

Nowotwory jajnika dotyczą kobiet w każdym wieku. Jedynie częste badania profilaktyczne i wizyty u lekarza ginekologa pomagają wykryć guz we wczesnym stadium. Często nowotwór rozwija się w sposób utajony, a dolegliwości występujące w późniejszym okresie mogą być niecharakterystyczne. Objawy towarzyszące nowotworom jajnika to:

Próba Meigsa: sposób wykrycia nowotworu

W diagnostyce nowotworów układu rodnego wykorzystuje się szereg testów i badań wymazów lub wycinków pobranych z narządów kobiecych. Zaburzona funkcja jajników objętych procesem nowotworowym często powoduje spadek poziomu hormonów i zmiany narządów na tle hormonalnym. Jeżeli lekarz podejrzewa u Ciebie nowotwór układu rodnego, powinien wykonać próbę Meigsa, która oceni stopień reaktywności pochwy na estrogeny. Przed i po próbie wykonuje się wymaz cytohormonalny. Próba Meigsa jest testem hormonalnym używanym w diagnostyce onkologicznej.

Zespół Meigsa – co powinnaś wiedzieć

Zespół Meigsa to triada objawów: wodobrzusze, nagromadzenie płynu w jamie opłucnej oraz jamie osierdzia, które towarzyszą łagodnym nowotworom jajnika. Wszystkie objawy wchodzące w skład zespołu Meigsa wymagają diagnozy postawionej przez lekarza. Nowotwory jajnika to schorzenie, które dotyczy kobiet w każdym wieku. Guzy często zaburzają funkcje jajników i wpływają na inne narządy rodne. Jednym z pomocnych testów w diagnostyce nowotworów jajnika jest próba Meigsa. Pamiętaj, że najważniejsze w profilaktyce nowotworów są regularne badania ginekologiczne.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak